Ana Sayfa » Adıyaman » Adıyaman’da Gezilecek Yerler Nereler?

Adıyaman’da Gezilecek Yerler Nereler?

Adıyaman’da neler yapılır, nerelere gidilir? Adıyaman’da gezilecek yerleri sizler için yazdık. 

İşte Adıyaman’da gezilecek yerler…

1) Nemrut Dağı

1987 yılında UNESCO İnsanlığın kültür mirası listesine girmiş olan Nemrut Dağı Örenyeri, Adıyaman il Merkezine 77 Kahta ilçesine 43 km uzaklıktadır. Dünya Miras Alanı bu yer, Doğu Toros sıradağları üzerinde 2206 metre yükseklikte, Fırat Nehri geçitlerine ve ovaya hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır.

Kommagene Kralı I. Antiochos için yapılan anıt mezar üzerinde kırma ve çakıl taşları yığılarak bir tümülüs oluşturulmuş ve tümülüsün etrafındaki teraslar üzerine ateş sunağı ve Pers – Makedon üslubunda dev heykel ve kabartma steller yapılmıştır.

2) Adıyaman Ulu Cami

Adıyaman şehir merkezinde bulunmaktadır. Dulkadiroğulları Beyliği zamanında yapılan camii daha sonraları birçok kez onarım görmüştür. Caminin bu günkü şekliyle 1863 tarihinde yaptırıldığını bildiren bir kitabe, minare kaidesinin doğuya bakan üst yüzeyinde bulunmaktadır. Aynı yerde altta kemer içinde bulunan bir başka kitabede caminin 1902 yılında tamir gördüğü anlaşılmaktadır.

3) Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü; Roma köprüsü veya Septimus Severus köprüsü olarakta bilinir. Antik cabinas ( cendere ) çayı üzerinde yer almaktadır. Köprü muhteşem bir kanyondan akan çayın iki tarafını birleştirdiği için bu isim verilmiştir. Kahta ilçesinden Nemrut Dağına doğru giderken Karakuş Tümülüsünü geçtikten yaklaşık 10 Km sonra Sincik- Kocahisar yol ayrımında bulunmaktadır.

4)Yeni Kale

İlk yapılış tarihi Hititlere kadar giden kalenin bugünkü şekli Memluklular döneminden kalma olup Osmanlı döneminde de kullanılmıştır. Kalenin Urartu, Part, Kommagene, Roma, Sasani ve Arapların eline geçtiği bilinmektedir.

5) Perre Antik Kenti

Adiyaman’in 5 km kadar kuzeyindedir. Antik perre sehrinin Erken Roma Dönemi ait Nekropol alanıdır. Pirin Koyu’nun yakınındakı Karadağ’ın yamaçları üzerine yayılan bu Nekropolde 208 adet kaya mezarı bulunmaktadır ve bu mezarlar kayalara oyularak yapılmıştır.

6) Adıyaman Müzesi

Paleolitik Çağdan Osmanlı Dönemine kadar devamlılık gösteren arkeolojik eserler salonunda; Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağı, Demir Çağı, Helenistik, Roma, Bizans, İslami, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli eserler sergilenmektedir.

7) Karakuş Tümülüsü

Kommagene Krallık ailesine ait bir anıt mezardır. Tümülüsün üzeri çay taşlarının yığılmasıyla oluşturulmuştur. Yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki tümülüsün güneyinde dikili bulunan sütun üzerindeki kartal heykelinden dolayı yöre halkı tarafından karakuş olarak anılmış ve bu isimle kültür literatürüne girmiştir.

8) Adıyaman Çarşı

9)Ziyaoğlu Ocakbaşı

Ocak başında et yiyebileceğiniz keyifli bir mekan.

Ziyaoglu Adana Ocakbasi

10) Su Gözü

Eşşiz bir piknik yeri.

 

Bölge Otelleri İçin Tıklayınız

Check Also

İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Avrupa yakası mı yoksa Anadolu yakası mı ? Sanırım bu tartışma sonsuza kadar gider demiştim …

İstanbul Anadolu Yakasında Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Avrupa yakası mı yoksa Anadolu yakası mı ? Sanırım bu tartışma sonsuza kadar gider:) Yalnız, …

İzmir – Gezilecek 50 Yer

İzmir’de neler yapılır, nereler gezilir, tarihi yerler neresidir ? Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri  olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir