Ana Sayfa » Aksaray » Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’da neler yapılır, nerelere gidilir? Aksaray ‘da tarihi yerler neresidir? Aksaray ‘da gezilecek yerleri sizler için yazdık.

Selime Kathedrali ve Peri Pacaları

Selime Kasabası, Ihlara Vadinisi’nin bitiş noktasıdır. Vadiden çıktığınızda peribacaları ve katedral sizi karşılar. Katedral yapısı, kervan yolu, kiliseleri, peribacaları ve manzarasıyla Kapadokya’ya gelen turistlerin gözdesidir Selime.

SELİME KATEDRALİ VE PERİBACALARI

Ihlara Vadisi

Kanyon vadisi, bitki örtüsü, kilise ve şapelleriyle doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir arada buluştuğu Ihlara Vadisi, Dünyanın ikinci büyük kanyonu olarak Kapadokya’nın doğa harikasıdır.

IHLARA VADİSİ

Güvercin Kayası

Anadolu’daki kale kent modelinin öncüsü olan Güvercinkayası, Çatalsu Köyü yakınlarında, Melendiz su kıyısında 7 bin yıllık geçmişiyle Anadolu tarihine ışık tutuyor.

GÜVERCİNKAYASI

Bezirhane

Bezirhaneler; yapıldığı dönemlerde bölge halkının aydınlatmada kullandığı bezir yağı üretim yerleridir. Izgın adı verilen bir ot türünün bezirhanede ezilip işlenmesinin ardından ottan çıkarılan yağın işlenmesi sonucunda bezir yağı elde edilirdi. Elde edilen yağlar, kiliseler, kaya oyma mekanlar ile yeraltı şehirlerinin, kandiller vasıtası ile aydınlatılmasında kullanılırdı.

BEZİRHANE

Ağaçaltı Kilisesi

Ağaçaltı (Daniel Pantonassa) Kilisesi serbest haç planlıdır. Kubbede İsa’nın Göğe Yükselişi; kasnağında Havariler ve Peygamberler izlenmektedir.

ağaçaltı kilisesi

Aksaraya Saat Kilisesi

Aksaray meydanda bulunmaktadır.Ahşaptan yapılmış estetik bir görüntüsü vardır.

Aksaray saat kulesi

Paşa Hamamı

Paşa Hamamı, Aksaray şehir merkezinde Zinciriye Medresesi ile Azmi Milli Un Fabrikasının bitişiğinde yer almaktadır. Sultan II. Abdülhamid’in Seraskeri Ortaköylü Hacı Ali Paşa tarafından yaptırılan bu Osmanlı eseri, Aksaray şehir merkezinde işlevselliğini devam ettirerek günümüze ulaşan tek hamamdır. Kadın ve erkek hamamı olarak iki kısımdan oluşmaktadır.

PAŞA HAMAMI

Zinciriye Medresesi

Medrese, Osmanlı Devleti’nin son zamanında hapishane olarak kullanılırken, 1985 yılında ise Aksaray Müzesi olarak işlev görmeye başladı. Müzenin taşınmasının ardından restore edilen medrese günümüzde Aksaray Belediyesi tarafından sosyal ve kültürel etkinliklerde değerlendirilmektedir.

ZİNCİRİYE MEDRESESİ

Eğri Minare

Eğri Minare, İtalya’da bulunan Dünyaca ünlü Pisa Kulesi’ne benzerliği ile dikkat çekiyor.

eğri minare

Narlı Göl

Narlıgöl, termal özelliğinin yanında, muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Son yıllarda göldeki su seviyesinin azalmasına bağlı olarak, Narlıgöl kalp şeklini alırken, eşsiz ve romantik görüntüsüyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır.

NARLI GÖL

Yılanlı Kilise

Kilisenin batı duvarında yılanlar tarafından saldırıya uğramış dört kadın bulunmaktadır. Birinci kadın, çocuklarını terk eden bir kadındır; sekiz yılanın saldırısına uğramış ve her yerinden ısırılmaktadır. İkinci kadın, çocuklarını beslemediği için iki yılan tarafından göğüslerinden ısırılmaktadır. Üçüncü kadın, iftirada bulunduğu için dilinden ve dördüncü kadın ise itaatsizliğinden dolayı kulaklarından yılanlar tarafından ısırılarak cezalandırılmaktadır.

yılanlı kilise

Sümbüllü Kilise

Apsis kubbesinde Mikail ve Cebrail arasında Meryem Blakhernatissa; alt şeritte piskoposlar; güneydeki odanın güney duvarında Müjde; apsisinde Koimesis (Meryem’in ölümü); kuzeydeki odanın apsisinde İsa’nın Tapınağa Takdimi; ana mekânın kubbesinde İsa Pantokrator, güney duvarında Fırında Üç İbrani Genci ve diğer azizler tasvir edilmiştir.

Sümbüllü Kilise

Aşıklı Höyük

Orta Anadolu’nun ve Kapadokya’nın ilk köyü Aşıklı Höyük, on bin yıllık geçmişiyle on binlerce turisti ağırlayarak, Kapadokya’nın ilk durağı olma özelliğini gösteriyor.

aşıklı höyük

Ulu Camii

Selçuklu mimarisini en güzel örneklerinden olan Ulu Camii, Kılıçarslan’ın oğlu Rükneddin Mesud tarafından yaptırılmıştır.

karamanoglu ulu camii

Sultanhanı

Eski İpekyolu üzerinde Anadolu Selçuklu Devleti zamanında kervanlar için yapılmış dünyanın en büyük hanı

Sultanhanı

Tuz Gölü

Tuz Gölü, çevresindeki küçük göl ve bataklıklarda yaşayan kuş varlığı ile birlikte Türkiye’nin en zengin havzalarından birisidir.

tuz gölü

Kilise Camii

Güzelyurt merkezindeki Hıristiyanlık dönemi eserlerinden Aziz Gregorius Kilisesi, Kapadokya’daki en erken Hıristiyanlık dönemi eserlerinden birisi olup, Ortodoks alemi için büyük önem taşımaktadır.

Kilise Camii

Saratlı Yeraltı Şehri

Mutlaka görülmesi gereken yerlerden…

Saratli Kırıkgoz

Aksaray Meydan

Aksaray ‘ın ana meydanı…

Aksaray Meydan

Somuncu Baba Külliyesi

Mutlak surette ziyaret edilmesi gereken yerlerden…

Somuncu baba kulliyesi

Kılıçarslan Parkı

Aksaray’ın en önemli parklarından…

park

Efor AVM

Aksarayın en büyük AVM’si…

Efor avm

Bölge Otelleri İçin Tıklayınız

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir