Ana Sayfa » Amasya » Amasya’da Gezilecek Yerler

Amasya’da Gezilecek Yerler

Amasya’da neler yapılır, nerelere gidilir? Amasya’da tarihi yerler neresidir? Amasya’da gezilecek yerleri sizler için yazdık.

Amasya’da Gezilecek Yerler

Alçak Köprü

Amasya il merkezinde Roma döneminden günümüze kalan tek köprüdür. Tamamı kesme taştan yapılmıştır. Zamanla ırmak seviyesinin yükselmesi ve ırmak yatağının dolması nedeniyle yüksekliğini kaybetmiş, bu nedenle halk arasında “Alçak Köprü” olarak anılmaya başlamıştır.

Amasya Taşhan

Giriş kat dükkânlardan üst kat ise imalâthanelerden oluşuyor.Buraya kadar gelmişken bir kök boyalı ürün alınmalı.Yine girişte çay bahçesi karşılıyor sizi.

Kurtboğan Türbesi

Asıl ismi Hamza olup, Fatih Sultan Mehmed Han hz.’in hocası Akşemseddin hazretlerinin babasıdır. Büyük velîlerden Pîr İlyâs hazretlerinin halîfelerinden olan Hamza Efendinin türbesi İstasyon Mahallesindedir.

Hızır Paşa Camii

İlk dönem Osmanlı mimarisinde görülen ve Amasya’da Bayezid Paşa ve Yörgüç Paşa camilerinde de örneği görülen zaviyeli (ters T planlı) camilerdendir.

Kralkaya Mezarları

Hatuniye Mahallesi’nin dar sokaklarından, tren yolunu geçerek çıkılan mezarların arasında, kayaya oyulmuş yollar ve merdivenler bulunmaktadır. Yeşilırmak Vadisi boyunca, irili ufaklı 21 mezar olduğu bilinmekle birlikte bunlardan sadece birkaç tanesi günümüze gelebilmiştir.

Mehmet Paşa Camii

1486 yılında II. Bayezid’in oğlu Şehzade Ahmet’in lalası Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Arkeoloji Müzesi

Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait taş eserler bulunmaktadır.

Şehzadeler Gezi Yolu

Şehzadelerin Amasya’daki tarihi burada sergileniyor. Yolun sonuna doğru Ferhat ile Şirin’in de heykellerini görmeden gitmeyin.

Ramis Usta Damak Dondurma

Karadut, antep fıstıklı, sade, limonlu dondurmaları harika.

Anadolu Mantı Evi

Çibörek yemeye Eskişehir’e, mantı yemeye Kayseri’ye gitmeye gerek yok. Her  burada oldukça lezzetli. Atmosfer de ayrıca çok güzel.

Yamaç Bistro

Mükemmel Amasya manzarasında restoran ve kafe konseptiyle, iyi dekore edilmiş beğeneceğiniz bir mekân.

Amasya Çarşısı

Hem tarihi açıdan hemde alışveriş açısından çok güzel bir yer herkese tavsiye ederim.

Minyatür Müzesi

1914’ün Amasyası (tren ve kaledeki bayrak hariç) 9 dakika gündüz 3 dakika gece konsepti var. Giriş 2 TL.

Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi

Amasya tamiminin imzalandığı ve zamanında Atanın konakladığı kışla. Asıl yeri deprem nedeniyle yıkılmış. Tarihi yaşatmak amacıyla yeni yerine tekrardan yapılmış.

Amasya Kalesi

Yeşilırmak’ın kuzeyinde bulunan ve Harşene Dağı adı verilen dik kayalıklar üzerindedir. Kalenin “Helkıs”, “Saray”, “Maydonos”ve “Meydan” adlarında dört kapısı, kale içinde “Cilanbolu” adlı bir su kuyusu, sarnıcı ve zindanları bulunmaktadır.

Şehzadeler Müzesi

Şehzadelikleri burada geçmiş olan Osmanlı sultanlarının aslına uygun resimlerinden yola çıkarak yaptırılan heykelleri ve kendi dönemlerini yansıtan kıyafetleri ile müzede sergilenmektedir.

Cilanbolu Kuyusu

Amasya Kalesi’nde çok sayıda dehliz ve su kuyuları bulunmaktadır. Bu kuyuların en ünlüsü Cilanbolu diye isimlendirilen yerdir. Cilanbolu Kuyusu, Harşena Kalesi’nin orta yerinde, büyük kapının hizasındabulunan yüksek yerde, güneyden kuzeye doğru gitmektedir. Yüz elli kadar basamakla aşağıya inilir.

Hazeranlar Konağı

Klasik Osmanlı konak yapısını merak edenler için orijinalliği ile ideal bir yer.

Sultan II. Bayezid Camii & Külliyesi

Muhteşem bir Osmanlı mimarisi daha. Tek kelimeyle insanın içi huzur doluyor. Bu arada, caminin önünde, şadırvanın iki yanında bulunan çınar ağaçları ise caminin inşaatı sırasında buraya dikilmişler, 500 yılı aşkın bir zamandır cami bahçesine gölgelerini düşürmektedir.

Bölge Otelleri İçin Tıklayınız

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

4 Yorumlar

  1. Özellikle kral mezarları, ziyaretçilerin çok dikkatini çekiyor, gezip görülmesi gereken yerlerden.

  2. “Taşhan” diyerek hem fotoğraf hem bilgi olarak Tokat Taşhan’ı paylaşmışsınız. Amasya Taşhan restoran ve otel olarak hizmet veriyor. Kısa bir internet araştırmasıyla doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir