Ana Sayfa » Ankara » Ankara’da Gezilecek Yerler Neresidir?

Ankara’da Gezilecek Yerler Neresidir?

Eşimle beraber hem hafta sonumuzu değerlendirmek hem de arkadaşlarımızı ziyaret etmek amacıyla 2 günlüğüne Ankara ’ya gitmek üzere yola çıktık. Gitmeden önce otobüsle mi yoksa uçakla mı gitsek diye düşünmüş sonradan uçakla gitmeye karar vermiştik. Ankara ’ya Cuma akşamı vardığımız için Ankara programımıza Cumartesi sabahı başlayıp bir sürü yeri gezmeyi planlıyorduk. İşte bizim gezdiğimiz yerler.

Ankara’da Nereler Gezilir ?

Hamamönü

Cumartesi sabahı erkenden kalktık ve planımız doğrultusunda ilk önce Hamamönü’ne kahvaltıya daha sonra da Ankara Kalesi’ni gezecektik. Öğrenciliğimi Ankara’da yapmış olmama rağmen bu iki yere de hiç gitmemiştim.  O yüzden baya da merak ediyordum.

Hamamönü’ne  vardığımızda eski tarihi evlerin olduğu güzel ve nezih bir yerle karşılaştım. Derken şaşkınlıkla kendi kendimize ” vay be Ankara’da böyle yerlerde mi var” deyip etrafa bakıyor, bir yandan da kahvaltı yapmak için güzel bir kafe arıyorduk. Sonra içlerinden bir tanesini  seçip, harika bir serpme kahvaltı yaptık. Gerek atmosfer gerekse kahvaltı çok güzeldi.:) Kahvaltımızı bitirdikten sonra etrafı biraz dolaşmaya başladık. Dolaşırken orada bir kabristanının etrafındaki kalabalık dikkatimi çekti. Sonra ben de merakla o tarafa yöneldim.  Meğerse, Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabri oradaymış.

Bu arada Hamamönü’ne  kadar gelmişken El ürünleri Pazarını görmeden gitmek olmazdı. Burada Altıdağlı teyzeler el emeği göz nuru ürünlerini sergiliyorlar.  Onların ne kadar hamarat olduklarını burada yakından görüp etkileneceğinizden eminim.

Bütün bunlarla beraber vaktiniz kalırsa Taceddin Sultan Camii, Hacı İlyas Camii, Hacı Musa Camii, Sarıkadı Camii, Mehmet Çelebi Camii’ne ve çeşitli konakları da ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Kalesi

Hamamönü’nü yeterince gezdikten sonra Ankara Kalesi’ne gittik. Arabamızı kalenin hemen önüne park ettikten sonra ( 5 TL ) kalenin içini gezdik. Orada kısa bir yürüyüşün ardından Ankara manzarasını da arkamıza alarak bol bol fotoğraf çekildik. Bu arada Ankara Kalesi’nin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyormuş. Kale çeşitli dönemlerde  Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar’ın kontrolünde kalmış ve farklı farklı dönemlerde tamiratlar geçirmiş. Ankara Kalesi, tarihi değeri, manzarasi ve heybeti bakımından da görülmeye değer bir eser. Kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Müze gezmekten genel anlamda büyük keyif alan insanlardan biri olmama rağmen burasının gerçekten farklı bir müze olduğunu söyleyebilirim. Bırakın Türkiye tarihini dünyanın belki de en eski eserleri burada bulunmakta. Hitit güneşi, tarihi geyik heykelciği, kibele heykeli gibi milattan öncesine ait önemli bir çok tarih eser bu müzede yer almakta. Oradakilerin söylediği kadarıyla burası 1997 yılında 68 müze arasından Avrupa’da yılın müzesi seçilmiş. Açılış ve kapanış saatleri de şu şekilde 08:30-17:30

Kızılay

Ankara’nın kalbi ve en işlek caddesi. Zamanında Ankara’nın merkezi daha çok Ulus ve çevresiyken Ankara’nın merkezinin Kızılay ve çevresi olması istenmiş ve bu amaçla da bir yarışma başlatılmış. Bu yarışmayı Alman şehir planlamacısı  Hermann Jansen kazanmış  ve bu doğrultuda Kızılay ve Ankara tekrar planlanmaya başlanmış.  Adam öyle bir planlamışki Ankara’da her yol adeta Kızılay’a çıkıyor:)Hani her yol Paris derler ya Ankara’da da her yol Kızılay.  Bu yüzden nerede olursa olun Kızılay’a gelmek gitmek çok kolay. İlla ki bir vasıta buluyorsunuz. Yalnız çok kalabalık.  Bütün kafeler ağzına kadar dolu. Sanki bütün Ankara oradaymış gibi.

Ayrıca Kızılay’ın etrafında güzel yerler de var. Mesela Sakarya caddesine gidip rock barlarda Türkiye’nin en iyi rock grublarını dinleyebilirsiniz. Konur ve Karanfil sokakta bir yürüyüş yapıp kafelerin bir tanesinde karnınızı doyurabilir, Olgunlar sokağa gidip oradaki kitapçıların bir tanesinden ihtiyacınız olan bir kitabı alabirsiniz.

Kocatepe Camii

Ankara’nın adeta sembolü ve mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.  İlk olarak ben Kocatepe’nin tarihinin bir 50 yıl kadar olduğunu ve ilginç bir hikayesinin olduğunu bilmiyordum. 1956 yılında Adnan Menderes caminin yapılması amacıyla çalışmalar yaptırmış ve bu amaçla 36 farklı proje değelendirmeye alınmış. Projeler içerisinde  Vedat Dalokay and Nejat Tekelioğlu’nun projeleri ilk olarak beğenilmiş fakat projenin çok fazla modern ve yenilikçi olduğu gerekçesiyle bu proje yapılmaktan vazgeçilip onun yerine Hüsrev Tayla and M. Fatin Uluengin Osmanlı tarzında olan cami projesi kabul edilmiş. Bu arada Vedat Dalokay’ın projesine ne oldu diye soracak olursanız eğer o proje kapsamında da Pakistan’ın en ünlü camiilerinden biri olan Shah Faisal Masjid yapılmış.

Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park

Ankara’nın Etiler’i 🙂 Pahalı mekanların bir çoğu burada.  Gezip görmeniz gereken yerler arasında olabilir.

Tunalı Hilmi Caddesi’nin hemen sonunda da Kuğulu Park yer alıyor. Biz Tunalı Hilmi’yi gezdikten sonra Kuğulu Park’ın içerisindeki mekanda öğle yemeğimizi yemiştik. Yemekleri fena değildi bu arada.

Bahçelievler 7. Cadde

Ankara’nın sosyetik yerlerinden. Etraf pahalı kafelerle dolu. Ben burayı pek sevmiyorum açıkcası. 🙂 O yüzden gezerken hep sıkılıyorum. İnsanlarda mekanlarda yapay geliyor bana.

Anıtkabir

Ankaraya gidince Anıtkabir’i görmeden gelmek gerçekten büyük bir ayıp olabilirdi. O yüzden Ankara’da planlarımızın başında Anıtkabir’e uğramak geliyordu.  Anıtkabir’e vardığımızda Anıtkabir’in tüm haşmeti ve güzel mimarisi başımızı döndürmüştü. Her yer buram buram tarih ve vatan sevgisi kokuyordu. Gezdiğimiz her yerde biraz daha duygulanıp gözlerimiz dolu dolu oluyordu. Tam Anıtkabir’in içerisine girecekken nöbet değişimine denk geldik.  Askerlerin o halini görünce acayip gaza geldim sormayın. Hani elime silah verseler savaşa hazır gibiydim 🙂

İçeri girince de Ulu Önderimiz için fatiha okuyup Anıtkabir gezimizi de tamamlamış olduk.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası) ve Cumhuriyet Müzesi (2. TBMM Binası)

Okullardan toplanan sıralar, kahvehanelerden alınan sobalar…  Bu vatanın ne büyük zorluklarla kurulduğunun en canlı kanıtları. Gezdiğinizde eminim sizin de bizim gibi tüyleriniz diken diken olacak. İki müze de bir birine çok yakın gitmişken her ikisinide mutlaka gezmelisiniz.

Gördüğünüz gibi söylenenin aksine Ankara’da gezilecek bir sürü yer var. Hepinizi şimdiden bol bol gezmeler.

Ankara’da Nerede Kalınır?

Bursa – Gezilecek 50 Yer

İstanbul’da Gezilmesi Gereken 100 Yer

Check Also

İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Avrupa yakası mı yoksa Anadolu yakası mı ? Sanırım bu tartışma sonsuza kadar gider demiştim …

İstanbul Anadolu Yakasında Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Avrupa yakası mı yoksa Anadolu yakası mı ? Sanırım bu tartışma sonsuza kadar gider:) Yalnız, …

İzmir – Gezilecek 50 Yer

İzmir’de neler yapılır, nereler gezilir, tarihi yerler neresidir ? Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri  olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir