Ana Sayfa » Genel » Aqua Florya, İstanbul Akvaryum ve Body Exhibition

Aqua Florya, İstanbul Akvaryum ve Body Exhibition

Eşimle beraber hafta sonunda  güzel bir yerde kahvaltı yapmak ve daha sonra da biraz dolaşmak istiyorduk. Bunun için kendimize Aqua Florya Mado’yu seçmiştik. Şişli’de oturduğumuz için oraya ulaşmamız vakit alacaktı fakat biz gezmemiz lazım deyip oraya gitmeye karar verdik.

1 saate yakın süren dolmuş ve taksi yolculuğundan sonra Aqua Florya’ya sabah 10:30 gibi varmıştık. Bizim gittiğimizde AVM’de  çok az kişi olmasında rağmen Mado ise full doluydu. Kendimize zar zor yer bulup kahvaltımızı yapabildik. Yalnız, gidenler bilirler Aqua Florya’nın o kadar güzel bir manzarası var ki anlatamam. Atatürk Havalimanı’na da yakın olduğu için her 5 dakikada, bir uçağın inişini denize karşı seyrediyorsunuz. Bizim gittiğimizde havada çok güzeldi ve harika bir kahvaltı yapmıştık.

İstanbul Akvaryum

Aqua Florya’ya kadar gitmişken  İstanbul Akvaryum’a  gitmemek olmazdı.  Bizim şansımıza o gün Body Exhibition’da orada olduğu için biz her ikisi için de bilet aldık. ( Tek Sergi : 35 TL, Akvaryum + Body = 49 TL )

Akvaryumu çeşitli bölmelere ayırmışlar ve bu yüzden her bölümde farklı farklı balıkları görüyorsunuz. Hatırladığım kadarıyla bölümler şu şekildeydi : İstanbul Boğazı, Çanakkale, Süveyş Kanalı, Antartika, Akdeniz, yağmur ormanları, Karadeniz,Pasifik,Cebelitarık Boğazı ve motor dairesi şeklindeydi.  Her bölüm kendine özgü özelliklerine göre tasarlandığı için akvaryumu gezmek baya keyifli oluyordu. Bütün bölümler arasında benim en çok beğendiğim yerse yağmur ormanlarıydı.

Akvaryumda sadece balıklar değil ayrıca diğer hayvanlarda bulunmaktaydı. Deniz anasından, caretta carettaya, dünyanın en zehirli balığından, anakondaya kadar bir çok canlı da vardı.

Akvaryumu hızlı gezerseniz toplam 1 saatte bitirebilirsiniz. Yazıları okuyarak gezmek isterseniz ve biraz da balıklara meraklıysanız en az 4-5 saat sürebilir. Bu arada her gün saat 11:00 de dalgıçlar tarafından balıklara yem veriliyormuş. Gidip o anı da izleyebilirsiniz.

The Body Exhibition (Ceset Sergisi)

Akvaryumu bitirdikten sonra ceset sergisini gezmek için hazırdık. Yalnız, ne ile karşılacağımızı tam kestiremiyorduk. İçeriye girince insan ilk cesedi görünce biraz garipsiyor, nasıl yani şimdi bu insanlar gerçekten ölümüydü diyor, sonra ise alışıyorsunuz.

Body Exhibition genel olarak Çinli insanlara ait cesetler ve onların organlarının sergilendiği bölümlerden oluşmaktaydı.Ayrıca, sergide sigaradan zarar görmüş kararmış bir akciğeri, siroz olan bir karaciğeri, kanserli organları ve ceninleri de görme şansınız oluyor. Özellikle ceninlerin olduğu kısımda bir bebeğin ilk oluşumundan 2-3 aylığa olana kadarki  halini de gözlemleyebilirsiniz.  (Sergide fotoğraf çekmek yasak olduğundan fotoğraf çekemedik. )

Sonuç olarak…

Biz her iki sergiyi de çok beğendik. Akvaryum kalıcı olarak İstanbul’da fakat Body Exhibition sınırlı bir süre için burada diye biliyorum. Bu yüzden iki sergiyi de kaçırmamanızı ve Aqua Florya’ya erken gidip denize karşı güzel bir kahvaltı yapmanızı tavsiye ediyorum:)

Aqua Florya Alışveriş Merkezi Adres :

Şenlikköy Mah. Halkalı Cad. No:93 Florya, 34149 İstanbul

(0212) 574 5900

Check Also

Bebekle Queen’s Park Le Jardin Resort’e Gidilir Mi?

Bu sene yaz tatilimiz için biz ilk defa Kiriş’e ve oranın 5 yıldızlı otellerinden biri …

Bebeklere Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Artık seyahatlere 3 kişi çıkmanın vakti geldi. Onur bebek de aramıza katıldı ve ona da …

Seul, Uzak Doğu’nun Amerikası

Seul, tarihsel kökeni, farklı mutfak kültürü, muhteşem kütüphaneleri ile kesinlikle görülmesi gereken Uzak Doğu’nun önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir