Ana Sayfa » Belçika » Aşıklar Şehri Brugge’ü Gezmeye Doyamayacaksınız!
Provinciaal Hof

Aşıklar Şehri Brugge’ü Gezmeye Doyamayacaksınız!

Brugge, Belçika’nın masalsı şehri, güzelliği dilden dile anlatılan ve gezmeye doyamacağınız bir şehir. Uzun zamandır niyetlendiğim fakat bir türlü gidemeğim içimde bir ukde olarak kalan Brugge gezime nihayet başlıyorum. Şimdi gelelim detaylara…

BRUGGE‘E HANGİ AY GİDİLİR?

Haziran, Temmuz, Ağustos aylarının Brugge ‘ün en güzel mevsimi olduğunu söylüyorlar. Özellikle yazın hava sıcaklığı 17-25 derece arasında civarında oluyormuş. Bu yüzden gezerken terlemeden rahat rahat gezersiniz diye düşünüyorum. Biz Temmuz ayında gittik ve hava 17-18 derece civarındaydı. Akşam biraz üşür gibi olduk ama donmadık:) Belki yanınıza bir ince ceket alırsanız iyi olur.

Onun dışında Brugge’a lapa lapa kar yağdığı zaman bile bir çok turist buraya geliyormuş. Ben şahsen kışın gezmeyi sevmediğim için pek tercih etmem fakat Brugge’ü kışın gezmek ilginç olabilir.

Bu arada Brugge’ün yerlileri için 17-18 derece hava sıcaklığı epey sıcak bir havaymış. Adamlar bizim buralardaki sıcakları görse fenalık geçirirler herhalde:)

İSTANBUL’DAN BRUGGE’E NASIL GİDİLİR?

İstanbul’dan maalesef Brugge’e direk uçuş yok. O yüzden ilk olarak Brüksel’e oradan Brugge’e gitmeniz gerekiyor. THY’nin Brüksel’e dört uçuşu bulunmakta. Uçuşlar sabah 07:55 ile 19:00 arası.

Biz günümüz kaybolmasın diye Brüksel’e 07:55 ile gitmeyi seçtik. Saat 10:30 gibi de oraya vardık. Aklıma gelmişken pasaport–kontrol kısmı çok rahat geçti. Bana hiç bir soru bile sormadılar.

BRÜKSEL HAVALİMANIN’DAN BRUGGE’E NASIL GİDİLİR?

Brüksel Havaalanı’ndan trenle Belçika’daki diğer şehirlere rahatça seyahat edebilmeniz mümkün.

Brüksel Havaalanı-Zaventem tren istasyonu havaliamanın 1. katında bulunuyor.  Zaten sorarsanız da yardımcı olurlar. Havalimanından Brugge’e gitmek 1 saat 30 dakika sürüyor. Bilet de tek yön 21.30 Euro. Bileti isterseniz online olarak veya havalimanındaki makinalardan alabilirsiniz. Online almak isterseniz belgianrail.be adresini ziyaret edebilirsiniz. Bileti online almasanız da trenlerin saatlerini görmek için ben bir sayfaya göz atmanızı öneririm. Ona göre uçak saatini ayarlarsınız.

Biz tren biletimizi havalimanından aldık. Gayet kolay oldu. Artık siz hangi yolu tercih ederseniz. Ben ikisini de yazdım.

BRUGGE’DE NEREDE KALINIR?

Şehir o kadar küçük ki o yüzden konum açısından bence nerede kaldığınız pek önemli değil. Her yere yürüyerek 5-10 dakikada gidebilirsiniz. Bunun dışında bir sürü otel seçeneği bulunmakta. Ben size bu anlamda 3 otel tavsiyesinde bulunacağım. Bu otellerin hem puanları yüksek hem de konumları gayet iyi.

Grand Hotel Du Sablon

Hotel Het Gheestelic Hof

Hotel Dukes’ Palace

BRUGGE’DE NERELER GEZİLİR?

Yukarda da yazdım şehir o kadar küçük ki yürüyerek her yere gidebilirsiniz.  Ben gezi kısmına yürümek yerine ilk olarak botla gezmeye karar verdim:)

Brugge Tourist Boat

Efenim bot turu 8 Euro. Ve şehrin farklı farklı noktalarından bot turunu almanız mümkün. Bu tur yaklaşık 40-45 dakika sürüyor ve bence mutlaka katılmanız lazım. Gezerken insan adeta Brugge’ün güzelliği karşısında büyüleniyor. Özellikle köprülerin altından geçerken insan heyecanlanıyor ve sanki kafanız köprüye değecek gibi oluyor.

Markt Meydanı

Brugge’ün en büyük meydanı . Şehri nerden yürürseniz yürüyün, yolunuz hep buraya çıkıyor.:) Şehrin adeta kalbi.

Buranın tarihçesine de biraz değinirsek eğer, Markt, Ortaçağ’da ve 18. yüzyıla kadar çok yoğun bir yerdi. Meydanın yanına kadar uzanan kanallar kapalı bir depo olan Waterhalle’den yüklenen ve boşaltılan malları getirmek için kullanılırdı. Daha sonraları kanalların meydana kadar uzanamaması ve Antwerp’in ekonomik olarak daha öne çıkması nedeniyle yerine 1787 yılında Provinciaal Hof yapıldı. Yapı, Bruges Belediye Sarayı ve Gruuthuse Sarayı’ndan oluşmaktadır. Sarayın iç mekanı ünlü sanatçılar tarafından süslenmiştir.

Ayrıca, Meydanın tam ortasında Bruges’in iki popüler yerel kahramanı olan Jan Breydel ve Pieter de Coninck’in heykelleri var. Bu kişiler zamanında Fransız baskısına karşı bir ayaklanmaya liderlik ettikleri ve 1302’de Golden Spurs Savaşı sırasında önemli bir rol oynadıkları için heykellerinin dikilmesine karar verilmiş.

Belfry

83 metre uzunluğundaki çan kulesi şehrin sembollerinden bir tanesi. Yukarı çıkmak isterseniz 366 tane basamağı çıkmanız ve 8 Euro ödemeniz gerekiyor. Burası zamanında düşman saldırılarını, yangıları ve diğer tehlikeleri rahat bir şekilde görebilmek amacıyla yapılmış.

Burg Meydanı

Markt Meydanı’ndan sonra şehrin en büyük meydanı burası. Burg Meydanı’nın yeri linkte.

Adliye Eski Binası

Burg Meydanı’nın solunda 1700’li yıllarda yapılan binadır.

Basilica of Holy Blood

Burg Meydanı’nın sağ köşesinde yer almakta. Bu kilise, 15. ve 19. yüzyılda neo-gotik tarzda yeniden inşa edilen, Hz.İsa’nın kanının olduğu bir kumaşı bulunduran 12. yüzyıldan kalma bir kilisedir.

Brugge City Hall ve Paleis van het Brugse Vrije

Burg Meydanı’nın tam ortasındaysa Brugge City Hall ( Stadhius) yani belediye binası var. Şehir 600 yıl kadar buradan yönetilmiş.

City Hall’ın yanındaysa da Paleis van het Brugse Vrije bulunmakta. Burası dönemin yöneticileri tarafından saray olarak kullanılmış. Bu binanın üzerinde aslan ve ayıların bulunduğu bir heykel görebilirsiniz. Bu heykelin üzerindeki ayı halkı, aslansa o zamanın zengin sınıfını ifade ediyor.

Minnewaterpark

Minnewater diğer ismiyle Aşıklar Gölü.  İnsan burayı görünce cennete mi geldim acaba diyebilir. Fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Yeri linkte.

Vismarktk

Burası 2000’li yıllara kadar balık pazarıymış.  Şu an ise ara sıra belediye tarafından etkinlikler için kullanılıyor . Yeri linkte.

Jan Van Eyck Heykeli

Kendisi ünlü bir ressammış. Ben de sonradan öğrendim:) Yeri linkte.

Sint-Salvatorskathedraal

Brugge’in en eski kilisesi. Yeri linkte.

Brouwerij De Halve Maan (Bira Fabrikası)

Eğer bira seviyorsanız burası tam sizlik. Giriş 9 Euro ve turun sonunda bira da ikram ediyorlar. Yeri linkte.

BRUGGE’DA NEREDE YEMEK YENİR?

Tompouce

Burası tam olarak Burg Meydanı’nda. Restoranın yeri süper yalnız fiyat için aynı şeyi söyleyemeceğim. Fiyatlar kazık genel anlamda.  Başlangıçlar 15 Euro’dan ana yemeklerde 25 Euro civarında. Waffle 10 Euro. Servis de ortalama. Yeri tam olarak Burg Meydanı’nda.

Hotel-Restaurant Duc de Bourgogne

Ortam, manzara, servis harika. Yalnız, biz burada bir hata yaptık ve yanlış yemek tercihinde bulunduk. Normalde yemek konusunda hiç risk almayı sevmem ama bu sefer boşluğuma geldi sanırım ve oranın bir balığını denemeye kadar verdim. Allah’ım balık nasıl kötü kokuyordu anlatamam. Ben bir ara bayat zannettim. Ama değilmiş. Balığın özelliği buymuş. Ana yemeklerin fiyatı 27 Euro civarında. Eğer siz buraya giderseniz bence somon alın veya steak. Yemeğin üzerine de sos felan koydurmayın. Yeri linkte.

Gelateria Da Vinci

Oradan aklımda kalan en süper şeylerden bir tanesi de burası. Normalde bir Maraşlı olarak dondurma konusunda çok seçiciyim ama valla buranın dondurması güzeldi Allah var. Yiğidi öldür hakkını yeme şimdi. Külahta tek çeşit dondurma 1.5 Euro, kapta ise 2 çeşit dondurma 3.5 Euro’ydu yanlış hatırlamıyorsam. Linkten harita nerede olduğuna da bakarsınız.

BRUGGE’DEN NE HEDİYE ALINIR?

Brugge’ün bir çikolatası bir de danteli çok meşhur.  Özellikle çikolatanın bir sürü çeşiti var. Dantel konusunda baya hediyelik eşya dükkanı da bulunmakta.

Çikolata konusunda benim yorumum şu. Hemen hemen hepsi için aynı şeyi söylemem fakat benim tadına baktığım kadarıyla çok da etkilenmedim.  Gerçekten ülkemiz yeme içme konusunda bence üst seviyede.  O yüzden özenti olmaya gerek yok.

BRUGGE’DA NEREDEN ÇİKOLATA ALINIR?

Pierre Marcolini

Bize buranın en iyi çikolatacısı olduğunu söylediler. Yeri de hemen Markt meydanında. Küçük bir yer.  Valla şimdi belki bana kızanlar olabilir ama cidden bir numarası yoktu. Biz fotoğrafta gözüken dondurma gibi olan şeylerden yedik.  Fiyat 4 Euro’ydu hatırladığım kadarıyla.

Go.Fre

Burası Waffle Stick yapıyor.  Ben Bonibonlu Waffle stick aldım. Fiyat 4 Euro. Her bir extra şeyse 0.50 Euro.Yeri linkte.

The Old Chocolate House

Bizim buradaki amacımız sıcak çikolata içmekti. Fakat o kadar çok şekerli şey yiyince buradan bir şey almadık. Yine de gitmek isteyen olursa bir sıcak çikolata 2 Euro. Yeri linkte.

The Chocolate Line

Biz buradan da bir şey yemedik sadece hediye almaya gittik. Oradan Gouden Luxedoos adında içinde 20 tane farklı farklı çikolatanın olduğu paketlerden aldık. Fiyat 25 Euro.Yeri linkte.

SONUÇ OLARAK…

Brugge tam bir aşıklar şehri. Her yer büyüleyici.  Etrafı gezerken gözünüzü tarihi binalardan alamıyorsunuz.  Kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yer.  Hani ölmeden önce şunu yapın bunu yapın derler ya, Brugge gezisi bence öyle bir şey.  Fakat, şehir çok küçük.  Bu yüzden, Brugge gezisi bence o bölgeye yapılacak gezinin bir parçası olmalı veya sadece haftasonu kaçamağı. O zaman daha keyifli olur diye düşünüyorum.

BRUGGE GEZİSİ – KISA KISA NOTLAR

 • Şehir merkezine otobüslerin girmesi yasak. O yüzden özel izin almadıkça büyük otobüslerin merkeze girmesine izin vermiyorlar.
 • Kanallardaki suyun deniz suyu ve derinliğinin 1 metre civarında olduğunu söylediler.
 • Brugge Felemenkçe köprü kelimesinden geliyormuş. Şehirde yaklaşık 370 tane köprü varmış.
 • Şehir merkezinde kesinlikle yeni bir yapı yapılmasına belediye izin vermiyor. Binaların çoğu 16. ve 17. yüzyıldan kalma. Zaten bir çok binanın üzerinde tarihi de yazıyor.
 • Belçika’da yaklaşık 3000 çeşit bira varmış. Acılı biberli , naneli bira değişik değişik biralar…
 • Kanal kenarındaki evler 2-5 milyon Euro arasında satılıyor.
 • Kanalda yüzmek ve balık tutmak yasak.
 • Kanalın uzunluğu 16 km.
 • Kanal her 5 senede bir belediye tarafından temizleniyormuş ve ayrıca her sene de ilaçlanıyormuş. O yüzden sivri sinek gibi bir problem olmuyormuş.
 • Kanal kenarındaki evlerin en üst katları oda gibi görünse de depo, alt katlarsa oturum alanı olarak kullanılıyor.
 • Kanallardaki botların tamamı belediye tarafından işletiliyor. Onun dışında başka bir botun girmesine müsaade edilmiyor.
 • Bazın yerlerde 20 Euro’nun altında kredi kartı kabul etmiyor. Ona göre harcamlarınıza dikkat edin.

Amsterdam, Hollanda’nın Büyülü Başkenti” gezi yazısı için tıklayınız.

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir