Ana Sayfa » Genel » Karadağ’ın Bodrum’u Budva’dayız

Karadağ’ın Bodrum’u Budva’dayız

Budva Gezisi Başlıyor….

Çok gezdik ama çok da yorulduk. Otobüslerden otobüslere koştuk. Fakat unutulmaz bir tatil yaptık. Budva’dan başlayan seyahatimiz Kotor, Dubrovnik, Monstar ile devam etti ve Split’te sona erdi.

Gezi boyunca her şeyi tek tek not almaya çalıştım. Sınır geçişleri, kalınacak ve yemek yenilecek yerler, harcamalarımız ve bütün detayları aşağıda sizler için yazdım. Gelin bu geziye şimdi beraber başlayalım 🙂

Podgorica Havalimanı’ndan Budva ’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Türk Hava Yolları ile olan 1 saatlik yolculuğun ardından Podgorica’da bizi küçük bir havalimanı karşıladı. Uçaktan iner inmez hemen pasaport kontrole doğru ilerledik. Sırada pek fazla olmadığı için işimizi hemen bitiriverdik. Şimdi sıra taksi bulmadaydı.

Dışarıya çıkınca size hemen taksiciler karşılıyor. Aslında karşılamaktan ziyade üstünüze atlıyorlar. Bu taksiciler fiyat olarak 55 Euro diyorlar. Biraz pazarlık ettiğinizde fiyatı 50 Euro’ya indiriyorlar. Hemen onların ilerisinde de başka taksiciler var. Onlarda ilk başta 45 Euro diyorlar. Pazarlık sonucu zar zor ben 40 Euro’ya ikna ettim. Yolda 5 Euro köprü parası vereceğiz gibi bir yalan sıkıyorlar, yemeyin sakın. İnternette bir yerde okumuştum bizim Türk arkadaşlardan bir tanesi 35 Euro’ya anlaşmış fiyat olarak. Kendisine buradan helal olsun diyorum. Ben ne yaptım ne ettimse 40’ın altına indiremedim. Bu arada ilk sıradaki taksiciler arkada duran taksicilere onlara binmeyin onların sigortası yok yolda başınız belaya girer falan dediler ama biz korku nedir bilmeyiz dedik ve arkadaki taksilere bindik. Taksiye bindiğimizde taksici taksi tabelasını alıp bagaja koydu ve öyle yola koyulduk 🙂 Bu arada buranın şoförleri yol boyunca cep telefonu ile konuşuyor. Bilginiz olsun şimdiden 🙂

Peki araba kiralama fikrine ne dersin diye sorarsanız eğer ben hiç tavsiye etmiyorum derim. Bir kere Budva yolu tek şerit, bol virajlı. Tıpkı eski Kuşadası yolu gibi. Tepelere, dağlara çıkıyorsunuz. Bana o yüzden yol tehlikeli geldi. Bir de Budva’da pek arabaya ihtiyaç olmuyor her yere yürüyorsunuz yada otobüsle gidiyorsunuz. O yüzden araba kiralamanıza hiç gerek yok.

Budva ’da Nerede Kalınır?

İlk olarak ben size bizim nerede kaldığımızı söyleyeyim, ondan sonra size tavsiyelerde bulunayım. Biz Garni Hotel Fineso adında 4 yıldızlı bir otelde kaldık. Otel aslında 4 yıldızlı ancak bizim alışık olduğumuz 4 yıldız konseptinden biraz uzak. Otelin yerini bulması ilk başta zor fakat bir kere yerini anladıktan sonra hiç kaybetmiyorsunuz. Bununla beraber, odaları temiz, kahvaltısı idare eder, çalışanları da gayet yardım sever. Hatta biz son gün otelden sabah çok erken saatlerde ayrıldık. Bize giderken ekmek arası bir şeyler yapıp verdiler. Denizden yürüyerek 10-15 dakika uzaklıkta. Çok öyle efsane uzak değil, yürünüyor anlayacağınız. Bu arada otelin en önemli özelliklerinden bir tanesi sağında solunda bir sürü yemek yiyebileceğiniz yerin ve 2-3 tane marketin olması. Bunlar önemli şeyler yazayım ki size bir faydası dokunsun 🙂

Peki bu otelde kalmak istemezseniz benim tavsiyem Slovenska Obela’ya yakın bir yerde kalmanız olacaktır. Akşam bütün aksiyon orada oluyor. 2-3 km’lik uzun bir yürüyüş yolu bulunmaktadır. Bizim otelle buranın arası da 1 km ya vardır ya da yoktur.

Otelin fiyatına gelince biz 3 gece için kahvaltı dahil 700 TL ödedik. Fiyat performans açısından süper diyebilirim. Garni Hotel Fineso dışında ben aşağıdaki otellere de bir bakmanızı tavsiye ederim. Hem booking puanları çok iyi hem de konumları süper. Ayrıca fiyatları da uygun.

Hotel Bracera

Hotel Adria

Hotel Moskva

Boutique Hotel Arka

Budva ’da Neler Yapılır veya Budva ’da Nereler Gezilir ?

Aslında ilk gün çok bir şey yapamadık. Uçağa saat 8’de binmek için baya erken kalmıştık. Uçak yolcuğunun ardından da yorgunluğumuz biraz daha arttı. Bir de 45 dakikalık Podgorica–Budva taksi yolculuğunun ardından yavaş yavaş pilimiz bitmeye başlamıştı. Ama tabiki biz Budva’ya oturmaya gelmemiştik ve kendimize Slovenska Obela Plajı’na attık. Yalnız plaj plaj demeye bin şahit ister. Nasıl kalabalık size anlatamam. Adım başı insan var. Neyse biraz yürüdükten sonra tenha bir yer bulduk ama yok denize girmek mümkün değil. Temiz değil abi girilmiyor inanın ki. Ayrıca şezlonglar 20 Euro. Hem pis denize gireceksin hem de 20 Euro ödeyeceksiniz. Velhasılıkelam biz biraz yürüdükten sonra bu iş böyle olmaz bir çözüm bulmalıyız derken Hawai Adası’na gitmeye karar verdik. Hawai Adası’na gidiş dönüş 3 Euro. Bileti tekneye binerken veya etrafta bulunan acentelerin birinden alabilirsiniz. Nerde bulucaz biz bu acenteleri diye üzülmeyin çünkü her yerdeler. Kesin birine denk gelirsiniz.

Hawai Adası Slovenska Obela’ya göre çok çok iyi. Hem şezlong ucuz (iki kişi 10 Euro) hem de deniz temiz. O yüzden deniz girmek istiyorsanız size Hawai Adası’na gitmenizi tavsiye ederim. Sahilden denize girmeyin:) Yukarıda da yazdım biraz yorgun olduğumuz için Hawai Adası’nda bol bol dinlendik. Öğleden sonramızın tamamını orada geçirdik. Akşam da 5 gibi döndük.

Otelde biraz dinlendikten sonra akşam yemeğini yemek için çok acil bir yere ihtiyacımız vardı. Güzel bir yer aramak yerine otelin hemen yanındaki karşımıza çıkan Relax’da yemeğimizi yemeye karar verdik. Biz yemeklerini beğendik. Fantastik yemekler yoktu ama güzeldi 🙂 Size de tavsiye ederim ayrıca fiyatları da makuldü. 2 Cevapi + 2 Kola için 13 Euro ödedik.

Yemek sonrasında Budva kazan biz kepçe yürüyüşe başladık. Yürüyüşte tek adres var, orası da Slovenska Obela. Slovenska Obela Budva’nın Kızılay’ı, Taksim’i ne derseniz artık bilmiyorum ama oranın merkezi. Çok uzun bir yürüyüş yolu bulunmakta. Caddenin sonu Old City’e kadar devam ediyor. Başından sonuna bir gidip geldiğinizde ort. 1 saat geçiyor. Biz yürüyüşümüzü tamamladıktan sonra otelimize döndük. Otele vardıktan sonra bir sonraki gün için de oteldeki çalışanların yardımıyla bir tur programı satın aldık. Oteldekilerin yardımıyla derken bizim gittiğimiz tur firması bizim kaldığımız otele indirim yapmış. Sağolsun resepsiyondaki kız da tur firmasını arayarak bizim için her şeyi halletti. Turun fiyatı kişi başı 19 Euro, ismi de Kotor Bay Turu’ydu. Oranın en popüler turu diyebilirim. Onu alırsanız bence diğerlerine gitmenize gerek yok. Bu arada bir çok acente bu turun aynısını satıyor sadece başlangıç noktaları farklı onun dışında her şeyleri aynıydı bizim gördüğümüz kadarıyla.

2.Gün

Sabah erkenden kahvaltımızı yaptıktan sonra tura katılmak üzere bize söylenen buluşma noktasına (Tre Canne binasının tam karşısındaki otoparka) gittik. Orada baya bir otobüs olduğu için ilk önce nereye gideceğimizi anlayamadık fakat sonradan bizim tur firmasının tabelasını görünce içimiz rahatladı. Orası biraz keşmekeş olduğu için bir yarım saat önceden gitmenizi tavsiye ederim. Yoksa bizim gibi hangisi bizim otobüs diye panik olabilirsiniz.

Ve turumuz başlıyor…

Otobüs içinde mini bir yoklama aldıktan sonra ilk durağımıza ulaşmak için botlarımıza doğru ilerliyorduk. 30-40 dakikalık bir otobüs yolculuğunun ardından teknemize ulaştık.

İlk Seyahat Noktamız: Herceg Novi

Teknemizin burada mola verdikten sonra etrafı keşfetmek için sabırsızlanıyorduk. Tur rehberimizle beraber yürüyerek eski çarşıdan geçip Trg Herceg Stejepana’ya kadar gittik. Rehberimiz bize oranın tarihiyle ilgili birkaç bilgi verdikten sonra biraz serbest zaman verdi. Bu arada Trg Herceg Stejepana’ya giderken meşhur Clock Tower’ı da görme şansımız oldu.

Karadağ geçmişte 300-400 yıla yakın Osmanlı himayesinde kaldığı için her gittiğiniz yerde ecdadımızdan kalan bir şeyleri görme şansınız bir hayli fazla oluyor. Herceg Novi’de de en tepede Trg Herceg Stejepana’ya 15-20 dakikalık uzaklıkta bir Osmanlı Kalesi de bulunmakta. Buraya bölgedeki insanlar Kanlı Kule diyorlarmış. Eğer vaktiniz varsa mutlaka gitmenizi tavsiye ediyorum. Hem atalarımızın yapmış olduğu bu kaleyi ziyaret eder hem de harika fotolar çekersiniz. Giriş 3 Euro. Grup olarak girerseniz 1 Euro. Unutmadan şunu söyleyeyim bu benim dediklerimi yapmanız için epey bir merdiven çıkmanız gerekiyor. Eğer dizlerinizde bir sorun varsa çıkmamanız bence daha iyi olur.

2.Seyahat Noktamız Blue Cave

Valla Budva’dan aklında en çok nere kaldı derseniz herhalde Blue Cave derim. Tam bir doğa harikası. Deniz ortasında bulunan bu mağaranın içerisinde yüzmek gerçekten inanılmaz bir ayrıcalık. Çok eğlendik ama kısa bir süre kaldığımız için tam keyfini çıkaramadık. Fevkaledenin fevkinde bir yer…

Blue Cave Budva
Blue Cave Budva

3.Seyahat Noktamız The island of St. George ve Our lady of the Rocks

Bu iki yerde yan yana yer almakta. Teknemiz Our Lady of the Rocks Kilisesi’ne yanaşmadan önce The Island of St. George’un içerisine girmek mümkün olmadığından biz de oranın dışarıdan bol bol fotoğraf çektik. The island of St. George hatırladığım kadarıyla artık özel bir mülkiyetmiş. O yüzden oraya giriş mümkün değilmiş. Our Lady of the Rocks’a gelince bizim Kız Kulesi gibi bir yer. Budva’da hemen hemen her yerde olduğu gibi buraya girişte paralıydı. 2-3 Euro sanırım. Biz girmedik dışarıdan görmek yeterli geldi.

4.Seyahat Noktamız Kotor

Adriyatik Kıyıları’nda gidip görmeye değer, saklı bir cennet Kotor. Kafa dinleyip, huzur bulmak isteyenler için en doğru adreslerden birisi sessiz sakin bir yer. Old City’de yaklaşık 1979 yılından itibaren Unesco koruması altındaymış. Gerçekten kendinizi bir an Orta Çağa ışınlanmış gibi hissediyorsunuz. İçeride bir sürü kafe ve restaurant da bulunmakta. Bir pizza yiyip zamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer tepedeki kaleye çıkmak isterseniz de 1-2 saate, iyi bir kondisyona, şapkaya ve 1-2 litre suya ihtiyacınız var. Yoksa vazgeçin o sevdadan:) Kaleye çıkanlar vardı fakat bizim gözümüz yemedi:)

Bu arada Kotor’a gitmek isterseniz Budva’dan Kotor’a sürekli otobüsler bulunmakta. Fiyatları 5-10 Euro arasıydı sanırım. Kotor da efsane bir yer yalnız konaklamanıza gerek yok bence. Budva’yı temel olarak alıp her yere gidebilirsiniz.

5.Budva’ya Dönüş

Akşam saat 5 gibi turumuzu tamamladık ve Kotor’dan Budva’ya yola koyulduk. Genel anlamda güzel bir tur oldu biraz koştur koştur oldu ama olsun turlar genelde böyle oluyor zaten. Turun en kötü şeyi tur rehberinin 4 dilde programı anlatmasıydı. O yüzden biraz başınız şişiyor teknede:)

Akşam Yemeği

Budva’ya vardıktan ve otelimizde biraz dinlendikten sonra akşam yemeği için oranın en iyi balık lokantalarından biri olan Jadran Kod Krsta’ya gittik. Biz maalesef önceden bir rezervasyon yaptırmadığımız için ayakta 5-10 dakika bir masanın boşalmasını bekledik. Dolayısıyla eğer siz gidecek olursanız mutlaka önceden bir rezervasyon yaptırın.

Bir masanın kalkmasıyla beraber yerimize geçtik ve menüye bakmaya başladık. Bir de menüde ne gerelim menünün en arka sayfalarına doğru Türkçe menüleri de bulunmakta:) Olmasaydı bir sorun mu olurdu? Yooo. Fakat yine de insanın hoşuna gidiyor. Bu arada yemek yerken her şeyin adisyonu ayrı ayrı geliyor. Önünüzde 3-4 tane adisyon olursa panik yapmayın. Biz o gün oranın en iyi deniz balığından, kalamar ve biraz da ahtapot sipariş ettik. İçecekler de kola:) Yani kısaca şöyle söyleyeyim benim hayatımda yediğim en güzel balıklardan bir tanesiydi. Şiddetle tavsiye ediyorum. Hesap da toplam 2 kişi için 58 Euro tuttu. Yemeğin ardından da biraz Slovenska Obela’da yürüyüp otelimize döndük.

3.Gün

Son günümüzü de oranın en popüler yerlerinden biri olan Sveti Stefan Adasına ve Jazz Beach’e ayırdık. Aslında ikisi birbirinden ters istikametteler ama öyle denk geldi işte 🙂 Öncelikli olarak Sveti Stefan Adası’na nasıl gidilir ondan bahsedelim. Bizim otelimize 3-4 dakika uzaklıkta olan Adriatic Hwy üzerinden sık sık belediye otobüsleri kalkıyor. Ücret 2 Euro. Otobüs sizi tepenin başında bir yerlerde indiriyor. Zaten olay tam bundan ibaret. Oradan bir fotoğraf çekip instagrama koyduğunuz anda işlem tamamdır 🙂 Sonra aşağı doğru inebilirsiniz 🙂 Biz sabah erken saatlerde gittiğimiz için tertemiz bir denize girdik. Zaman geçtikçe oranın kalabalıklaşmasıyla beraber deniz de kirlenmeye başladı. Erken gidin denizin keyfini çıkarın. Bu arada orada şezlong kiralamak isterseniz fiyatlar 15 Euro’dan başlıyor. Şezlonglar baya pahalı olduğundan birçok kişinin şemsiyesini beraberinde getirdiğini görüyordum. Valla bir daha Budva’ya gidersem kesin ben de deniz şemsiyesi satın alırım. Şezlonga 15 Euro mu verilir?

Biz öğlenden sonra oranın en iyi beachlerinden biri olduğu söylenen Jazz Beach’e gitmeye karar verdik. Sveti Stefan Adası’ndan Jazz Beach’e direkt olarak otobüs yok. O yüzden ilk önce şehir merkezine daha sonra başka bir otobüse daha binip Jazz Beach’e gitmemiz gerekiyordu. Biz de ilk olarak şehir merkezine gidip Jazz Beach otobüsünü beklemeye başladık. Jazz Beach otobüsü çok sık olmadığı için otobüs geldiğinde ağzına kadar doluydu. Yani bizim metrobüs halt etmiş diyebilirim. 15-20 dakikalık bir otobüs yolculuğundan sonra Jazz Beach’e vardık. Fakat Jazz Beach’te bizi açmadı. Her yer insan doluydu. Anlayacağınız bizi bura da sarmadı:)

Biz de Jazz Beach’te birer limonata içtikten sonra Dancing Girl Statue’yu görmeye Mogren Beach’e (taksiyle 5 Euro) gittik. Rivayete göre bir tane genç kız burada boğularak ölmüş ve heykel onun anısına yapılmış. Çok fantastik bir yer değil ama burada yapılacak en güzel şey Old Town’ı arkanıza alarak Budva fotoları çekmek olacaktır 🙂

3.gün akşam yemeğinde ise biz Parma diye bir yere beef steak yemeye gittik. Burayı FS’den bulduk ve puanı epey yüksekti. İyi ki de gitmişiz. Yemekleri gayet güzeldi. Türk kahvesi bile vardı. Bize yemek sonrası tatlı da ikram ettiler. 2 beef steak + kola +Türk kahvesi 24 euro tuttu.

Old City ( Stari Grad)

Akşam yemeği ve Slovenska Obela’da biraz yürüyüşün ardından Budva Old City’e gittik. Şimdi Stari Grad’da (Old City’de) görmeniz gereken en önemli yer: Citadela. Orayı mutlaka görmeniz lazım bence. Orayı gezerseniz Old City’nin başka yerini gezmenize gerek yok. Citadela’nın güzel bir kütüphanesi ve harika bir manzarası var. İçeriye giriş 5 Euro.

Eğer kilise gezmeyi seviyorsanız Stari Grad’da 2 tane de güzel kilise var: Holy Trinity Church ve Svetog Ivana. Bunların ikisini de gezebilirsiniz. Biz Old City’i de bitirdikten sonra otelimize geri döndük. Yarın Dubrovnik yolculuğu var. Gidip uyumamız lazım 🙂

Genel olarak

  • Biz Budva’ ya 3 gün ayırmıştık ama Budva’ ya iki gün yeter.
  • Budva bekar arkadaşlar için daha uygun gibi 🙂 Top Hill güzel bir mekanmış. İsterseniz oraya da uğrarsınız.
  • Deniz taşlı olduğu için mutlaka deniz ayakkabınızın olması lazım.
  • Denize girilecek tek yer Hawai Adası diğer yerler de deniz pek temiz değildi.
  • Jardan’da balık yemeden ve Blue Cave’yi görmeden giderseniz büyük kayıp olur.
  • Kotor’da konaklamayı ben pek önermiyorum. Onun yerine Budva’da konaklamanız daha mantıklı olacaktır.
  • Kotor Old City’i görmeden Karadağ’dan ayrılmayın.
  • Bütçe olarak biz otel dahil 1250-1500 TL arası harcadık.

Yarın Dubrovnik’teyiz….

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

2 Yorumlar

  1. Sayenizde gitmis kadar olduk. TeSekkurler yalin ve Akici yaziniz icin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir