Ana Sayfa » Genel » Doha ‘yı Gezelim Görelim

Doha ‘yı Gezelim Görelim

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar’in başkenti Doha ’ya doğru seyahatimize başlıyoruz. Bakalım nasıl bir yermiş:)

Uçuş ve Vize

Biletimi THY’den aldım çünkü uçuş uzun sürüyor ( 4 saat kadar ) ve THY’nin o bölgeye uçan uçakları da yeni. O yüzden ucuza kaçmadan, paraya kıyarak THY’den almanızı tavsiye ederim biletinizi. Günde 2 sefer bulunmakta. Artık siz hangisini seçerseniz. Yolculuk toplamda 4 saat sürüyor.

Türk vatandaşları kapıda vize alabildiklerinden vize konusunda rahat olabilirsiniz. Yalnız,ödemeyi kredi kartı ile yapıyorsunuz. Nakit kabul etmiyorlar. Ücret 100 Katar reali yani 60 TL. Bunun dışında fotoğrafınızı felan istemiyorlar. Kısacası vize işlemleri 5 dakikada bitiyor. Bu arada sadece kredi kartıyla ödeme yapmanın sebebiyse çalma çırpmayı önlemekmiş. Devlet dairelerinin hepsinde ödemeler kredi kartıyla yapılıyormuş.

Doha’da Nerede Kalınır ?

Havaalanından sonra otelimize giderken Doha ’yı ilk olarak gece görme şansım oldu ve inanılmaz etkileyici geldi. Devasa gökdelenler ve onların üzerindeki ışık showları harika gözüküyordu.Hemen bu kısmı geçip asıl konuya geliyorum:)

Biz Crowne Plaza’da kaldık. Hangi Crowne Plaza diye sormayın . Zaten şehirde tek bir Crowne Plaza var. Güzel otel, yalnız mini bardan bir şey yemeyin . Bir kola bir pringles’a 13 dolar ödedim 🙂 Belki oradakiler için belki çok para değil ama bizim için çok işte. Neticede Katar dünyanın en zengin ülkelerinden bir tanesi. Bunu hiç bir zaman unutmamak lazım:) Bu arada kahvaltıda mutlaka cheese makanish yemenizi tavsiye ediyorum.

Diğer detaylara gelince otelin havalimanına uzaklığı 20 dakika. Taksi ücreti sanırım 20 dolar civarında olur. Ayrıca otelin free shuttle’ıda bulunmakta. Havalimanında information desk’in önünden kalkıyor.

 

Eğer Crowne Plaza hoşunuza gitmediyse aşağıdaki otellere de bakabilirsiniz. Bunların fiyatları çok daha uygun.

Millennium Plaza

Sapphire Plaza Hotel

Radisson Blu Hotel

Doha ‘da Nereler Gezilir ?

Doha ‘da edindiğim ilk izlenimim havanın sıcak olması nedeniyle sokaklarda kimseciklerin olmamasıydı. Ben mart ayında Doha’da olmama rağmen yine buram buram terliyordum. Yazın ise benzetme ne kadar doğru olur bilmiyorum ama cehennem gibi olduğunu söylüyorlar. Hele bir de gittiğinizde tozlu bir hava varsa dışarıda gezmek tam bir işkenceye dönüşüyor. Tozlu havayla ilk defa bende burada karşılaştım. İnanılmaz bir şey sis gibi. Neyse havadan bu kadar bahsettikten sonra gezmek için mutlaka bir arabaya ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirim. Araba kiralama işine girmem diyorsanız taksi tutun. Fiyatları gayet uygun 4-5 dolara bir çok yere gidebilirsiniz.

Souq Waqif

Souq Waqif, Musherib street’le Al Rayya Road ‘un arasında Doha’nın tam kalbinde olduğunu söyleyebilirim. Böyle olduğu için de ulaşımı her yerden çok kolay. Kime söylerseniz bilir veya kısa bir süre de ulaşabilirsiniz. Burada çeşit çeşit satıcılar olduğu için baharattan el oymasına hediyelik eşyadan farklı restaurantlara kadar bir çok şeyi bir arada bulabilirsiniz.

Souq Waqif’in tarihi dokusunun yanı sıra özellikle nargile cafeleri buranın en bilindik özellikleri. Gündüzleri epey sıcak olduğu için akşamları nargile içmeye gidebilirsiniz.Nargileleri gerçekten çok güzel.Kısacası bizim Sultan Ahmet gibi bir yer işte.

West Bay

Doha ‘nın en dikkat çeken yeri diyebilirim. Bütün dünyaya kendilerini bu bölgede yer alan gökdelenleriyle tanıtıyorlar. Peki ne var burada diye soracak olursanız sadece iş merkezleri ve birbirinden farklı gökdelenler var. Uzaktan görmeniz yeterli olacaktır.

Bu aradan bana anlatılana göre Katarlılar buraya inanılmaz derece yatırım yapıyorlarmış ve Katarlı aileler arasında da rekabet söz konusuymuş. Örneğin , zengin şeyhlerden bir tanesi bir gökdelen diktiyse , diğer zengin şeyh de hemen karşısına başka bir gökdelen dikiyormuş.:)

The Pearl

Doha ‘da ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor bana göre. Yukarıdan bakıldığında inci şeklinde görünen bu adayı yapmak için Katarlılar ilk aşamada 2.5 milyar dolar para harcamışlar. Projenin tamamlanmasıyla birlikte bu rakamın 15 milyar dolar olacağını tahmin ediyorlarmış.

Katarlı zenginlerin yasadığı bu bölgede Katarlıların ihtişama ne kadar önem verdiğini bir kez daha anlayabilirsiniz, Aklınıza gelebilecek dünyanın en pahalı markalarını ve arabalarını burada bulabilirsiniz. Ayrıca denize de kıyısı olduğu için hemen hemen herkesin bir yatı da var diyebilirim.

Doha Golf Club

Eğer golf oynamayı seviyorsanız golf oynayacağınız tek adres var orası da Doha Golf Club. Çölün ortasında yem yeşil bir araziyi görünce insan çok şaşırıyor. Her ne kadar bizim Belek’teki golf sahaları kadar güzel olmasada fena değil.

Villaggio Mall

Katarlıların fantezi projelerinden bir tanesi daha. AVM’ yi Venedik gibi yapmışlar ve botla etrafı geziyorsunuz. Bu Araplar harbiden ilginç insanlar .Para çok olunca insan ne yapacağını şaşırıyor gerçekten. 200’den fazla mağazanın olduğu Villagio Mall, Al Waab Street uzerinde Hyatt Plaza ile Sports City arasinda yer alıyor.

Sheikh Mohammad Ibn Abdul Wahhap Mosque

Hayatımda gördüğüm en güzel ve en büyük camilerden bir tanesi. M2’sinin yaklaşık 180000 civarında olduğunu söylediler. Yani yaklaşık Cevahir AVM’nin inşaat alanının yarısı kadar diyebilirim. Burada 13000 kişi caminin içerisinde 17000 kişi de caminin avlusunda olmak üzere toplam 30000 kişi bir arada ibadet edebiliyormuş. 3 tane ana girişi, 17 tane ara girişi, 28 tane buyuk kubbesi 65 tane de küçük kubbesi bulunmaktaymış. Cuma namazı için bu camiye gidebilirsiniz. Hem temiz hem de hocanın sesi çok güzel.

Katara Cultural Heritage Village

Bence en azından bir kez gidilmesi gereken bir yer. Farklı etkinliklerin olduğu, özellikle kış ve sonbahar da ailenizle ve arkadaşlarınızla keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz mekan.  Türk lokantasıyla birlikte büyük bir balık lokantası da bulunmakta. Pearl manzarası da görülmeye değer.

Bütün bunların dışında eğer vaktiniz varsa Al Khor Museum, The Museum of Islamic Artsve Doha hayvanat bahçesine de gidebilir ve en önemlisi çöl safari yapabilirsiniz.

Doha ‘da Nerede Yemek Yenir ?

Yemek yemek için en doğru adres Souq Waqif . Bütün cafeler ve restaurantlar burada bulunmakta. Orada bulunan mekanlardan birini deneyebilirsiniz. Üç asağı beş yukarı hemen hemen hepsi aynı diyebilirim. Menüleri de birbirine benziyor. Bizim gittiğimiz yerlerse şunlardı.

Al Bandar

Souq Waqif üzerinde yer alan Al Bandar Restaurant’ta hem yemek yiyebilir hem de nargile içebilirsiniz. Menülerine gelince kebap çeşitleri ve güzel appetizerları var. Özellikle kavurmalı humus ve babaganuş yemenizi tavsiye ediyorum.  Nargile olarak da üzüm nane söyleyebilirsiniz. Nargilenin fiyatı 22 real. Ana yemekler de 30 real ile 45 real arasında değişiyor.

Damasca Restaurant

Burası Al Bandar’a göre biraz daha geleneksel bir yer diyebilirim . Yemekleri fena değil. Menüleri de Al Bandarla hemen hemen aynı. Yalnız çok ilginçtir içeride o kadar çok klima varki şaşırabilirsiniz. En az 30 tane vardır. Yemeğinizi üst katta yemeğinizi tavsiye ederim.

Khariss Caffe

Biz burada yemek yerine nargile içtik. Ben yalnız büyük bir hata yaparak elmalı nargile aldım. Türkiye’deki nargilelerin aksine çok çok ağır. O yüzden elmalı nargile tercih etmeyin.

Genel Olarak Doha

Doha ’da zenginlik o kadar üst düzeyde ki anlatamam size. Neredeyse hiç bir ürünün üzerinde fiyat yazmıyor. Çünkü ödemeye dair kimsenin sıkıntısı yok. Ailede ne kadar çok çocuk varsa o kadar çok bakıcıları oluyor. 10 çocuğu olan bir ailenin 10 tane bakıcısı oluyor. Arabalar ortalama 4000-5000 motor arası Ortalama bir öğretmenin maaşının 12000 dolar civarında olduğunu söylediler ayrıca devlet Katarlılardan elektrik ve su parası almıyormuş varın gerisini siz düşünün.

Uzun lafın kısası Doha için 1 gün bilemediniz 2 gün yeterli . Tatil için çok daha güzel yerleri seçebilirsiniz. Ya da mümkünse Doha ve Dubai’yi birlikte gezin derim ben.

 

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir