Ana Sayfa » Faydalı Bilgiler » Dünyanın en eski ikinci metrosu İstanbul’da…

Dünyanın en eski ikinci metrosu İstanbul’da…

Dünya’nın en eski 2. metrosu nerededir ?

Londra’dan sonra dünyanın en eski ikinci metrosu olan Tünel’in oluşum hikayesi Fransız mühendis Henri Gavand’ın girişimiyle başlar. Gavand, dönemin ticaret ve bankacılık merkezi olan Galata ile Pera arasında sürekli mekik dokuyan insanları gözlemler ve Yüksekkaldırım Yokuşu ile Galip Dede Caddesine alternatif bir yol düşünür. Bu iki merkezi birbirine bağlayacak asansör tipinde bir demiryolu projesi için Osmanlı Padişahı Abdülaziz Han’ın huzuruna çıkar, 10 Haziran 1869’da Tünel yapım imtiyazını alır. İşletme süresi 42 yıl olarak belirlenen Tünel`yap-işlet` modeliyle inşa edilir.Tünel yapım çalışmaları 30 Haziran 1871’de başlar. Temmuz 1872’de İngiliz uyruklu “The Metropolitan Railway Of Constantinople From Galata to Pera” adlı şirketin tescili yapılır. 05 Aralık 1874’de yapımı tamamlanan Tünel’de hayvan taşımalı deneme seferlerinin ardından 10 Para yolculuk ücreti karşılığında insan taşımacılığına geçilir. Tünel, 17 Ocak 1875’te yerli ve yabancı muteber davetli topluluğunun katıldığı görkemli bir törenle hizmete alınır. Böylece İstanbul’un ilk metrosu hayata geçirilir.

İlk yapım maliyeti 180 bin Osmanlı Lirası olan Tünel tesislerinin enerjisi 150 beygir gücünde iki buhar makinesiyle sağlanır. Tünel, sefere başladığında iki tarafı açık olan vagonlar elektrik olmadığı için gaz lambalarıyla aydınlatılır.

1910’da elektrikli tramvaylara geçilince şirket, 1911 yılında Osmanlı uyruğuna geçer ve “Dersaadet Mülhakatından Galata ve Beyoğlu Beyninde Tahtel’arz Demiryolu” unvanını alır. Daha sonra devlet tarafından 175 bin Türk Lirası’na satın alınarak 01 Mart 1939’da millileştirilen Tünel, 16 Haziran 1939’da 3645 sayılı yasa ile kurulan İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Umum Müdürlüğü’ne devredilir.

İkinci dünya savaşında; bazı malzemeleri satın alınamadığı için üç buçuk ay yolcularından ayrı kalan Tünel, Fransız Eletctro Enterprise tarafından 33 Milyon Lira sarfla tamamıyla yenilenerek şimdiki halini alır. 350 beygir gücündeki elektrikli sistemiyle 573 metrelik mesafeyi 90 saniyede aşan Tünel, 16 metre boyunda iki vagonuyla bir seferde 170 kişiyi taşır.

Gavand, metro ve yeni bir şehir kurmayı tasarlamış…

 İstanbul’un en eski metrosu…

İstanbul için Tünel dışında metro projeleri de tasarlayan Gavand, bu bilgilere İstanbul Tüneli (Tunnil de Constantinople) isimli kitabında yer verir. Gavand, Yedikule’den Topkapı Sarayı’na kadar olan sahil şeridinde denizin doldurulması ile inşa edilecek sahada, büyük bir liman ve yeni şehir oluşturulması düşüncesini gündeme getirir. Bu bölgenin İstanbul’un diğer bölgeleri ile bağlantısının sağlanması için de bir metro projesi geliştirir. Gavand’ın projesinde metro, yeni yapılacak limanla bağlantı kuracak şekilde Kumkapı civarında başlayacak. Buradan ilerleyerek Soğanağa civarında Rumeli demiryolları ile bağlantı kuracak ve burada bir istasyon yapılacak. Daha sonra metro, Süleymaniye Camiinin yan tarafından geçerek Haliç’e ulaşacak. Gavand, bu kısma I. Tünel adını verir. Haliç kıyısında İstanbul istasyonu kurulacak. Metro, Haliç üzerinde yapılacak bir demir köprü ile karşı sahile ulaşacak ve burada da Galata istasyonu inşa edilecek. Daha sonra II.Tünel ile Galata’dan Tophane’ye ulaşılarak Tophane istasyonu oluşturulacak. III.Tünel, Fındıklı’ya kadar gidecek ve burada da bir istasyon yapılacak. IV. Tünel ise Fındıklı’’dan Beşiktaş istasyonuna kadar gidecektir. Gavand, Boğazın Avrupa yakasını takip edecek metronun Karadeniz kıyısında Kilyos’a kadar uzanmasını öngörmekle birlikte Beşiktaş’tan ötesi için yapılacak Tüneller hakkında bilgi vermemektedir.

 

Asmalımescit Otelleri İçin Tıklayınız

 

Kaynak:IETT

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir