Ana Sayfa » Genel » Fatih’te Nereler Gezilir?

Fatih’te Nereler Gezilir?

Hafta sonu ne yapayım ne yapayım diye düşünürken ani bir şekilde Fatih taraflarına gitmeye karar verdim. Zaten uzun zamandır aklımda Siirt Şeref Büryan Kebap Salonu’nda büryan kebabı yemek de vardı.Gitmişken etrafı da gezerim diyordum.  Ve ilk adresimiz…

İstanbul’da Nerede Kalınır?

Siirt Şeref Büryan Kebap Salonu

Öncelikli olarak buranın adresi Google Map’te doğru çıkmıyor. Bu yüzden Foursquare’deki adresini dikkate almanızda fayda var. Yoksa yanlış yere gidebilirsiniz.

Vedat Milor’un tavsiyesi üzerine büryan kebabını denemek için buraya gelmiştim.  Vedat Milor’un üstüne benim bir şey demek pek olmaz ama büryan kebabı gerçekten harikaydı:)

Yalnız tabi Vedat Milor olmadığım için büryan kebabının dışında her hangi bir şey gelmedi yanında.  Ne bir ezme salata, ne de bir turşu tabağı vardı. Bir de gözlerim menüde Siirt’e ait başka tatları da aradı. Maalesef onlar da yoktu.Siirt’e ait bir tatlı olsa mesela menülerinde bence daha iyi olurdu.

Mekan ise bir kaç katlı. Sanırım garsonlar ilk kata erkekleri, diğer katlara ise aileleri alıyorlar. İçerisiyse baya kalabalık ve bir birinden farklı insanlar vardı.

Servis konusunda ben biraz fast-food atmosferi hissettim. Sanki hemen yemeğinizi yemenizi bekliyorlar gibiydi. Tok satıcı olmuşlar gibi geldi bana.

Fiyatlarsa gayet uygun. Büryan Kebabı 13 TL

Kısacası Siirt Şeref Büryan Kebap Salonu’nun büryan kebabı gayet lezzetli fakat servis ve atmosfer için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.

Siirt Şeref Büryan Kebap Salonu Adres

Hüsambey Mah. İtfaiye Cad. No:4, Kadınlar Pazarı (Serdap Sok.), 34091 Fatih

(0212) 635 8085

Fatih Cami

Yemekten sonra ben direk Fatih Cami’ne gittim. Çok uzun zamandır da Fatih Sultan Mehmet Han ‘ın kabrini ziyaret edip ruhuna bir fatiha okumak istiyordum. O yüzden büryan kebabı buna da vesile oldu 🙂

Fatih Camii ile Siirt Şeref Büryan Kebap Salonu arası çok  yakın ve yürüyerek 10-15 dk kadar sürüyor. Fatih Sultan Mehmet’in kabri ise hemen caminin yanında.  Benim gittiğimde caminin etrafında tadilat ( muhtemelen halen devam ediyordur) olmasına rağmen Fatih Cami’nin görkemi ve ihtişamı büyüleyiciydi.

Caminin tarihçesi hakkında da bir kaç bir şey okumuştum. Onları aşağıda sizinle de paylaşmak istedim .

”Bizans devrinde, caminin bulunduğu tepede I. Constantinus döneminde yapılan Havariyun kilisesi vardı. Constantinus’un ve önceki birçok Bizans imparatorunun o zamanlar şehrin dışında kalan bu tepede gömüldü. Fethin ardından bu bina Patrikhane kilisesi olarak kullanıldı. Fatih, buraya cami ve külliye inşa etmek isteyince patrikhane Pammakaristos Manastırı’na taşındı.”

Yüksekliği Ayasofya’dan kısa oldu diye mimarının eli kesildi

”Mimarı Sinaüddin Yusuf bin Abdullah (Atik Sinan) olan caminin yapımına 1467 yılında başlandı, 1470 yılında tamamlandı. Evliya Çelebi’nin ‘’Seyahatnamesi’’nde yer alan bir rivayete göre, İstanbul’u fetheden Fatih, şöhretine uygun bir caminin yapılmasını ister. Ancak cami inşası tamamlanınca gördüğü yapı kendisini öfkelendirir. Atik Sinan’ı yanına çağırır ve ‘Benim camimi niçin Ayasofya kadar yüksek etmeyip bir Rum haracı değer sütunlarımı üçer arşın kesip Ayasofya’dan alçak ettin?’ diye azarlar. Mimar başı da ‘Padişahım İstanbul’da zelzele çok olur, yıkılmasın diye alçak ettim’ diye özür diler. Fatih, ‘Özrü cürmünden şiddetlidir’ diyerek mimarbaşının ellerini kestirir.”

Fatih Camii’ndeki 110 kurşunun sırrı ne?

”Muhteşem ihtişamıyla yüzyıllardır ayakta duran sayısız deprem, yangın ve restorasyon geçiren Fatih Camii’nin Fevzipaşa Caddesi’ne bakan batı cephesinde yer alan abdest alma yerinin üst bölümündeki pencerelerin etrafında 110 kurşun izi var. Oldukça derin olduğu gözlenen kurşun izlerinin 31 Mart vakasından Selanik’ten İstanbul’a gelen Hareket Ordusu tarafından bırakıldığı belirtiliyor.”

Dülgerzade Cami

Bu cami de Fatih Cami’ne çok yakın.  Küçük şirin bir cami.  Fatih’e kadar gelmişken ziyaret edilebilir.

Kıztaşı

Dülgerzade Cami’den sonra bir de Kıztaşını görmek istedim. Burası, şehrin valisi tarafından devrin imparatorunun heykelini taşıyan önemli bir kaide olarak yaklaşık 1600 sene önce inşa ettirilmiş. İstanbul’un fethinden sonraysa burası özel bir mülkün bahçesi içinde kalarak gözden kaybolmuş. Şimdi ise Kıztaşı maalesef etrafındaki apartmanlardan dolayı hapsedilmiş gibi duruyor.

Hava Şehitleri Anıtı

Burayı tamamen tesadüf eseri buldum. Buranın da tarihçesi ise şöyleymiş.

Uçakların dünyada kullanıma başlanmasıyla birlikte,Osmanlılarda bu yeni çalışmaya uzak kalmamış ve bu hususta ciddi çalışmaları 1909 yılında yapmaya başlamışlar.İlk yapılan çalışmaların başında askerlerden oluşturulan grupların pilotluk eğitimi almaları için yurtdışına gönderilmeleri olmuş.Sonra eğitimini alan pilotlar zaman kaybetmeksizin görevlerine başlamış ve satın alınan ilk uçaklarla çeşitli uçuş denemelerini,bağlı oldukları orduların emrinde kendileri yapmaya başlamışlar. Yapılan bu denemeler sırasında 3 pilotumuz şehit olmuş ve onların anısına ucu kırık bir sütun ile manidâr bir anıt yapılmış.

Valens Kemeri ( Bozdoğan Kemeri)

Fatih’e kadar gitmişkten Valens Kemeri’ni yakından görmeden ve fotoğrafını çekmeden gitmek olmazdı. Ben de buranın bol bol fotoğrafını çektim. Bir çoğunuz biliyordur fakat yine de yazayım istedim. Bu kemer Romalılar tarafından şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırılmış. Gerçekten çok etkileyici bir yapıt.

İstanbul’da Gezilmesi Gereken 100 Yer

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir