Ana Sayfa » Genel » Komşunun En Büyük Adası Girit’teyim…
Stavros Plajı

Komşunun En Büyük Adası Girit’teyim…

Yunanistan’ın en büyük , Akdeniz’in ise 5. En büyük adası olan Girit tarih boyunca büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Sırasıyla Minos Uygarlığı, Bizans, Venedik Osmanlılar bu ihtişamlı adada hüküm sürmüştür.

İstanbul’dan Girit’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Girit’e hava veya denizyolu ile gidebilirsiniz. Henüz Türkiye’den Girit’e direkt uçuş olmasa da Atina veya Selanik üzerinden ulaşım mevcut.

Yapacağınız tatil programına göre varış havalimanınızı belirlemeniz daha mantıklı olabilir. Adanın orta/ kuzey bölümünde bulunan Heraklion / Kandiye (HER) ve batı kısmına yakın olan Hanya (CHQ) adadaki 2 havalimanıdır.

Deniz yolu ile gitmek isterseniz de en önemli seçeneğiniz Pire limanından kalkan ve Hanya’ya varan feribotlar olacaktır. Gemi ile gitmeyi seçerseniz yolculuğunuz yaklaşık 12 saat sürecektir. Dönem dönem Marmaris-Rodos Hattının devamı olarak Girit’e denizyolu ulaşımı olsa da en iyi seçeneğiniz olmayacaktır.

Havalimanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Her iki havalimanından da şehir merkezine toplu taşıma imkanı mevcut. Tatilinizi araç kiralayarak geçirmeyi düşünürseniz, isterseniz öncesinde internetten rezervasyon yapabilir veya havalimanlarında bulunan Rent a Car firmalarından yararlanabilirsiniz. Taksi ise bir diğer seçenek.

Girit’te Nerede Kalınır ?

Beklentileriniz dahilinde ister şehir merkezindeki otellerde veya renove edilmiş çok hoş butik otellerde kalabilirsiniz. Şahsi fikrimin bu ufak evlerde kalınması yönünde. Hem çok hoş evlerde konaklama imkanı bulup hem de ev sahipleri/yerel halk ile de doğrudan sohbet edip tanışma fırsatı yakalıyorsunuz. Bana göre göre bu da tatilinize değer katan bir durum.

Diğer bir seçenek de şehir merkezine nisbeten daha uzak mevkilerdeki evlerin kiralanması. Bu evler geniş bahçeler içerisinde bulunup birçoğunda havuz da bulunmakta. Ancak gece merkeze indiğinizde aracınız için yer bulmanız zor olacaktır.

(Hanya’da konaklama için Odyssey Studio  ve Odyssey House tavsiye edilir)

Girit’e Ne Zaman Gidilir?

Girit Akdeniz iklimine sahip olup sezon Mayıs başından Eylül sonuna kadar sürmektedir. Adanın konumu da dikkate alınca özellikle yaz aylarında adadaki sıcaklık oldukça yüksek derecelere ulaşmaktadır.

Girit’te Ulaşım

Girit’te geniş bir toplu taşıma ağı mevcut. Özellikle büyük şehirler arasında otobüs ile ulaşım oldukça kolay.

Zaman kısıtlaması olmadan ve konforlu seyahat etmek isterseniz araba veya motosiklet kiralayabilirsiniz.

Taksi ise diğer bir alternatifiniz olacaktır. Seyahat planınızı ve güzergaghınızı şekillendirdikten sonra hangisinin size en uygun olduğunu belirlemeniz faydalı olabilir.

Girit’te Gezilecek Yerler neresidir?

Adada yerleşim ağırlıklı olarak kuzey bölgesinde bulunmakta. Buna paralel olarak turistik yerler de yine buralardaki büyük şehirlerdir.

İlk akla gelen yerler adanın merkezi olan Kandiye(Heraklion), Rethymno, Hanya ve Aya Nikola.

Girit’e kadar gitmişken Kandiye’ye yarım saat mesafedeki Minos Medeniyetinin en büyük sarayı olan Knossos’u görmeden dönmeyin. Ayrıca yine Heraklion Arkeoloji Müzesi de görülmeye değer yerlerden.

Yolu Hanya’ya düşenler için Aya Nikola Kilisesi / Hünkar Cami önemli noktalardan biri olacaktır.

Deniz ve plajlarından bahsetmek gerekirse çok önemli ve doğa harikası plajlarından bahsetmek mümkün. Özellikle en meşhuru Balos Beach olup diğer görülmesi gereken plajları Elafonisi ve Falasarna olarak sıralayabiliriz. Vai Plajı ise Avrupada’ki en geniş palmiye ormanına sahiptir. Bir diğer not ise meraklılar için. Zorba filminin çekildiği plaj da yine Hanya yakınlarında olup deniz keyfinizi orada yapabilirsiniz. Bu durumda ilgi duyanlar alternatif olarak Stavros plajına gidebilir.

Girit’te Nerede Yemek Yenir ?

Girit mutfağı ülkemizde de oldukça bilinen bir mutfaktır. Özellikle ot ağırlıklı bir mutfağı olmakla birlikte zeytinyağı ve peynir yine çok sık kullanılan malzemelerdir.

Adada keçilerin yaygın olması sebebiyle keçi sütünden yapılan pekçok peynir çeşidini deneme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca oğlak içerikli yemekleri de yine sıklıkla menülerde yer almaktadır.

Sevenler için balı da göz ardı edilmemeli.

Yunanistan denince ilke akla gelen deniz ürünleri için de birçok yenebilecek mekan mevcut.

Fiyatlar hakkında bilgi vermek gerekirse ortalama Yunanistan fiyatları diye dikkate alabilirsiniz. Daha lüks ve pahalı mekanlar da bulmak mümkün ancak paranızın karşılığını alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Mekan tavsiye etmek gerekirse Kandiye’de Peskesi, Rethymno’da Prima Plora ve Hanya’da ise Thalasino Ageri tereddütsüz gidilmesi gereken lezzet durakları olacaktır.

Peskesi yerel Girit mutfağından lezzetler sunarken, Prima Plora deniz ürünlerini modern ve şık bir şekilde masanıza taşıyor, Thalasino Ageri ise denize sıfır bir konum ve muhteşem bir gün batımı manzarası ile deniz üzünü ziyafeti sunmakta.

Girit Gezisi İçin Ne kadar Para Yeterli Olur ?

Öncelikle Girit’e uçak ile gitmek isterseniz ve biletinizi önceden alırsanız 200 EUR civarı bir fiyata bulmanız mümkün. Gemi ile de giderseniz Atina’ya kadar uçmanız gerektiği için toplamında yine bu fiyatın altında bulmanız pek mümkün olmayacaktır. Yüksek sezonda ve yakın tarihe alınacak bir bilet ise size 300 hatta 400 EUR’ya malolabilir.

Kalacak yere baktığımızda ise Heraklion’da 2 kişi gecelik 50-60 EUR’ya makul yerler bulmak mümkün. Yine Hanya’da merkezi ve hoş bir butik otelde kalmak için biz 3 kişi gecelik 90 EUR vermiştik.

Otellerde 5 EUR karşılığı kahvaltı alabilirsiniz ya da dışarıda yine yakın fiyatlara fiyata sandwich / börek ve yanında kahve almanız da mümkün.

Araba kiraları en ucuzlarından bahsedecek olursak günlük; manuel 35-40 EUR , otomatik vitesler ise 50 EUR ve üstü fiyatlardan başlıyor.

Plajlara girişler ücretsiz olup şezlong kirlamak isterseniz plajına göre ortalama 2,5 – 5,0 EUR civarı bir ücret ödemelisiniz.

Gelelim yemeklere. Öğlen ucuz bir şeyler yemek isterseniz gyros ve cola tercih ederseniz 5 EUR’ya karnınızı doyurabilirsiniz. Akşam yemekleri ise mezeler 5-10 EUR arası değişirken ana yemekler 10-14 EUR civarlarında. Yanında ne içeceğinize bağlı olarak kişi başı 20-25 EUR’yu geçmeyecek bir hesap ödeyebilirsiniz. Gideceğiniz kaliteli ve lüks  bir mekanda dahi hesap 2 kişi için en fazla 65-70 EUR olacaktır. Ancak kaliteli bir mekanda ödeyeceğiniz tutarın karşılığını fazlasıyla alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Girit’ten Ne Hediye Alınır?

Girit’ten ne alınır derseniz zeytinyağı, bal, ve peynir ilk akla gelenler. Yerel şaraplar ve meşhur rakiları (Tsikouda ) da es geçilmemeli.

Hanya’da bıçakçıların bulunduğu ve muhteşem işçiliği bulunan özel el yapımı bıçak ve çakılar ise alınabilecek en özel hediylerden olacaktır.

Bu güzel yazı için sevgili arkadaşım Darço Sahakoğlu‘na çok teşekkür ederim. Ayrıca, yazıyla ilgili detaylı resim ve sorularınız için @darco_s (https://www.instagram.com/darco_s/) instagram hesabına bakabilirsiniz.

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir