Ana Sayfa » Faydalı Bilgiler » Hababam Sınıfı’nın bir müzesinin olduğunu biliyor muydunuz?

Hababam Sınıfı’nın bir müzesinin olduğunu biliyor muydunuz?

Uzun zamandır aklımda olan bir yer vardı: Hababam Sınıfı Müzesi. Daha önceden de gitmek istemiştim fakat Adile Sultan Kasrı yerine yanlışlıkla Adile Sultan Sarayı’na gitmiştim. Diyeceğim şudur ki siz iki yeri birbiriyle karıştırmayın benim gibi 🙂 Hababam Sınıfı ve Müzesi, Adile Sultan Kasrı’nda yer almakta. Bu arada, Adile Sultan kim diye soracak olursanız Sultan II. Mahmut’un kızı, Sultan Abdülmecid’in kız kardeşi olur kendileri.

Müzeye, araba ile gitmesi kolay ve yanıbaşında bir otoparkın olması da büyük bir avantaj. Otoparkın fiyatı da 5 TL tüm gün boyunca. Bunun dışında Hababam Sınıfı Müzesi’nin önünde çeşitli kafeteryalar da bulunmakta müzeyi gezdikten sonra karnınız acıkırsa oralarda da bir şeyler yiyebilirsiniz. Ayrıca, çocuklar için müzenin hemen yanında minik bir park da bulunmakta.

Gelelim müzeye…

Müzeye gitmeden önce çeşitli yorumları okuduğum için açıkçası çok da büyük bir beklenti içerisinde değildim. Genel anlamda insanların söyledikleri müzenin çok küçük oluşuydu. Müze bu anlamda tek bir sınıftan oluşuyor. Her ne kadar müze küçük olsa da insan Hababam Sınıfının çekildiği yeri görünce duygulanıyor. İçeride Damat Ferit, İnek Şaban Güdük Necmi ve Mahmut Hoca hepsinin maketleri bulunmakta. Biz hepsi ile fotoğraf çekildik.

Her ne kadar düşünce olarak Hababam Sınıfı Müze fikri güzel olsa da, biraz daha geliştirilmesi gerekiyor. Maalesef üst kata çıkamıyorsunuz. Öğretmenler odası, yatakhane, yemek salonu, hiç birisine giremiyorsun ve maketlerde gerçeklerine çok benzemiyor. Bu yüzden gitmeden büyük bir beklenti içine girmemenizi öneririm.

Biz cumartesi öğlen gittik büyük bir kalabalıkla karşılaşmadık. İster hafta sonu ister hafta içi Hababam Sınıfı Müze gezinizi yapabilirsiniz. Ben keyif alacağınızı düşünüyorum ve mutlaka görülmesini tavsiye ediyorum.

Hababam Sınıfı Müzesinin tam adresi aşağıda yer almaktadır. İçeriye giriş ücreti 2 TL.

Hababam Sınıfı Müzesi Adres: 

Altunizade Mahallesi, Tophanelioğlu Cd. No:19, 34662 Üsküdar/İstanbul

Biz müzeyi gezdikten sonra yemek yemek için harika bir yer olan ve müzeye yürüme mesafesinde (10 dakika kadar) bulunan Tebessüm Kahvesi’ne gittik. Orayla ilgili yorumlarıma da bu linkten ulaşabilirsiniz.

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir