Ana Sayfa » danimarka » Kopenhag: Adeta Ütopik Şehir

Kopenhag: Adeta Ütopik Şehir

Kopenhag ’da insanlar ütopyada yaşıyor gibiler. 7’den 70’e herkes hatta 2-3 yaşında bebeği olan anneler bile bebekleriyle beraber bisiklete biniyorlar. Bu durum o kadar ilerlemişki trafikte bisiklete binenler için ayrı bir şerit ve ayrı trafik lambaları bulunuyor. Farklı çok farklı olan Kopenhag’ı biraz daha yakından inceleyelim bakalım…

Kopenhag ’da nerede kalınır ?

Benim kaldığın otelin ismi Bella Sky Comwell‘di. Etrafında pek bir şey yok yalnız ayrı bir tarzı olan güzel bir otel. En üst katında şehir manzarasını görebileceğiniz şirin bir cafesi var.  Bunlarla beraber otelin en önemli özelliği metroya yakın olması. Yürüyerek 2 dakika içinde metroya gidebilirsiniz.Gereksiz bir ayrıntı olacak ama otelin hemen yanında bir konferans salonu var. Orada da meşhur Kopenhag kriterleri alınmış.

Bella Sky Comwell dışında aşağıdaki oteller de iyi oteller. Hem merkezi hem de booking puanları yüksek. Bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Absalon Hotel

71 Nyhavn Hotel

Copenhagen Strand

Comfort Hotel Vesterbro

Kopenhag ’da Nerede Yenir?

Yemek konusunda benim çok bir yer deneme şansım olmadı. Ben genelde otelde yedim. Fakat denediklerimi sizinle paylaşıyorum.

Dürüm bar:  Ben bu yemek konusunda abi gitmişken yöresel lezzetler tadayım, farklı bir şeyle deneyeyim şeklinde birisi olmadığım için nerede bir dönerci görsem orası benim ilk tercihim oluyor. Hani lezzet olarak bir Türkiye değil ama gayet iyiydi. Yedik karnımız doydu çok şükür diyebilirim. Fiyatlar makul.Adresi de şöyle: Nørrebrogade 195, 2200 København N.

Gorm’s :  Burası da pizzacı.  Pizzaların fiyatları 95 DKK civarındaydı. Servis biraz yavaş. Yemekten sonra bir de tiramisu yemenizi öneririm. Bana güvenin:)Adresi: Magstræde 16, København K.

Next Door Cafe : Biz buraya bir şeyler içmeye gitmiştik. Çok farklı bir kafe. Baya farklı 🙂 Kötü manada söylemiyorum bunu. Gidip bir görün. Blueberry pancake de yemeden gelmeyin. Adresi: Larsbjørnsstræde 23, 1453 Copenhagen K.

Bertels Salon : Cheesecake seviyorsanız eğer doğru adrestesiniz. ”Oreo cheesecake” neydi öyle anlatamam size. Bir de bu yabancılar hiç malzemeden çalmıyorlar arkadaş. Kocaman kocaman porsiyonları getiriyorlar önünüze. Biz de olsa 2 kaşıkta biter tatlınız.

Kopenhag ’da Gezilecek Yerler Neresidir?

Nyhavn:

Hani kartpostal gibi yer derler ya burası gerçekten öyle. Bırakın Kopenhag ’ı bana göre dünyadaki en güzel yerlerden birisi. Fevkaladenin fevkinde. Etrafında da bir sürü kafe var. Orada oturup bir kahve içebilirsiniz. Sonra hemen orada tekne turlarının başlangıç noktası bulunmakta. İsterseniz bir de tekne turu alıp Kopenhag’ı tekneyle gezebilirsiniz.

Tivoli Hovedindgangen :

Dünyanın en eski eğlence parkı.  Her tarafı ayrı güzel. Seveceğinizden eminim. Görmeden sakın gitmeyin. Sadece giriş 95 DKK.  Bütün aletlere sınırsız binmek isterseniz 195 DKK.  Yok ben sadece birine bincem derseniz onların fiyatları da 25 ile 75 DKK arasında değişiyor.

The Little Mermaid:

Pek bir esprisi yok aslında. Fakat Kastellet’e çok yakın olmaması sebebiyle bir uğrarsanız iyi olur.  Bu arada bu deniz kızının başına gelmeyen kalmamış. Aşağıda heykelin tarihi hakında bir kaç araştırma yapmıştım onu da sizinle paylaşmak istedim.

Küçük Deniz Kızı’nın heykeli (Danca: Den lille havfrue) Kopenhag ‘da Langelinie limanında bir taşın üzerinde oturur. Heykel Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın simgesi durumundadır.Heykelin temellerini 1909 yılında Carl Jacobsen, Carlsberg’in bulucusunun oğlu atmıştır. Heykel yalnızca 1.25 metre uzunluğunda ve 175 kg ağırlığındadır ve turist akımına uğramaktadır.

18 Nisan 1963: üzerine boya dökülmüştür

24 Nisan 1964: kafası kesili bulunur. Orijinal kafa hiçbir zaman ortaya çıkmaz, Deniz Kızı’na yeni bir kafa yapılmıştır.

17 Temmuz 1976: üzerine boya dökülmüştür

22 Temmuz 1984: Sağ kolu kesilmiştir. Ertesi gün kol, suçlular tarafından teslim edilir.

5 Ağustos 1990: kafası kesilmeye çalışılmıştır, 18 cm uzunluğunda bir kesik bulunur.

6 Ocak 1998: kafası tekrar kesili bulunur. Anonim olarak tekrar teslim edilir.

1 Haziran 2003: üzerine beyaz boya dökülmüştür.

11 Eylül 2003: üzerinde oturduğu taştan kaldırılmıştır.

15 Mayıs 2007: kafasına Christianitler tarafından kırmızı boya sürülmüştür.

Round Towers:

Burası 17. yüzyılda astronomi alanında gözlem yapmak amacıyla yapılmış. Güzel ve ilginç bir yer olmakla beraber üst katına çıkıp fotoğraf çekmek pek mümkün değil çünkü her taraf tellerle kapatılmış. Yukarı çıkmak da 25 DKK ( yaklaşık 10 TL).

Strøget :

Burası dünyanın en uzun uzun caddelerinden birisiymiş. En uzun cadde derken yanlış anlaşılmasın trafiğe kapalı bir alan burası. Bizim İstiklal gibi bir yer. Hem pahalı markaları hem de hediyelik eşya satan dükkanları bulabileceğiniz bir yer. Gezmesi gayet keyifli.

Kastellet:

Kopenhang’ın simgelerinden sayılan Kastellet Kopenhag’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor bana göre. İlk yapıldığı günden bu yana özelliğini hiç kaybeden muhafaza edildiği için Avrupa’nın da sayıları kaleleri arasında yer almaktaymış.

Pentagon şeklinde inşa edilen kalenin içerisinde askeri binalarla birlikte ayrıca kilise ve rüzgar değirmeni de bulunmakta. Burası halen bir çok askeri etkinliği ev sahipliği yapmakla beraber şu an daha çok bir park olarak kullanılıyor.

Rosenborg Slot:

Kastellet’i gezdikten sonra yürüyerek Rosenborg Slot’a da gidebilirsiniz. Buranın kalesi ayrı bahçesi ayrı güzel. İçindeki eşyaları sergilemelerine bayıldım. Özellikle mücevherler ve yemek takımları nefisti.

Amalienborg Slot :

Şehir merkezinde olduğu için gitmesi çok kolay. Hemen Nyhavn’ın yanı başında.  Yalnız, burası saray mı yoksa kale mi tam emin olamadım. Burada görebileceğiniz en ilginç konu askerlerin nöbet değişimi.

Genel Olarak …

 • Kopenhag ’da insanlar ütopya da yaşıyor gibiler. 7’den 70’e herkes bisiklete biniyor. Hatta 2-3 yaşında bebeği olan anneler bile bebekleriyle beraber bisiklete biniyorlar. Bu durum o kadar ilerlemişki trafikte bisiklete binenler için ayrı bir şerit ve ayrı trafik lambaları bulunuyor.
 • Yol tamamen boş olsa bile yeşil ışık yanmadan kimse karşıdan karşıya geçmiyor.
 • Kopenhag ’ın kışın çekilmez bir yere olduğunu söylüyorlar. Aşırı derecede soğuk oluyormuş.
 • Metroda biletinizi aldıktan sonra kimse sizi kontrol etmiyor.Herşey güven esasına dayalı.
 • Yürüyerek şehir merkezinde bir çok yeri gezmeniz mümkün. Olmadı hop-on hop-off buslara da binebilirsiniz. Hatırladığım kadarıyla ücreti 28 Euro’ydu.
 • Nyhavn’dan tekne turu da alabilirsiniz. Ben binmedim ama arkadaşlarımın bana söylediği kadarıyla şehrin en önemli yerlerine götürüyormuş.Hop-on hop-off busların da teknenin de kalkış yeri aynı.
 • Kopenhag ’da insanlar kurallara fazlasıyla bağlılar. O yüzden sizde oradayken oranın ruhuna uygun hareket ederseniz bence iyi olur:)
 • Danimarka’da benim gördüğüm kadarıyla insanlar doğaya fazlasıyla önem veriyorlar. Kaldığım otelin enerjisi bile rüzgar değirmeni aracılığıyla sağlanıyordu.
 • Kopenhag inanılmaz derece tarihi bir yer. Şehri gezerken hangi tarihi binaya bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Hepsi ayrı güzel.
 • Kopenhag ’da bazı tuvaletler ortak. O yüzden WC’ye girdiğiniz erkek ve kadınları bir arada görürseniz şaşırmayın.

 

 

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

2 Yorumlar

 1. Özyurtlar Residence

  Diğer yazılarınız gibi bunu da sıkılmadan okudum. Anlatım şekliniz oldukça akıcı 🙂 Kopenhag gezisi yaptım sayıyorum şimdilik kendimi. Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir