Ana Sayfa » Fransa » Fransa’nın Işık Festivali ile Ünlü Şehri Lyon

Fransa’nın Işık Festivali ile Ünlü Şehri Lyon

Saône ve Rhône nehirlerinin birleştiği yerde bulunan,ışık festivaliyle ünlü,Paris ve Marsilya ile beraber Fransa’nın en büyük şehirlerinden biri olan ve kendinizi gerçekten Fransa’da hissedeceğiniz Fransız kenti, Lyon. Öyle turist kaynayan bir yer değil burası. Kimine göre yaşanılası, huzur dolu bir yer. Kimine göreyse sıkıcı bir yer. Ben farklı zamanlarda iş için Lyon’a bir kaç sefer gelmiştim. Şimdi sıra eşime de Lyon’u tanıtma vaktiydi. Onunla beraber Lyon’un üç aşağı beş yukarı her yerini gezdik:) . Şimdi gelin detaylara beraber bakalım…

Lyon’a Hangi Havayolları ile Gidilir?

Uçak biletimi ben Türk Hava Yolları’ndan aldım. O dönemde THY’nin gidiş dönüş 99 dolar kampanyası vardı. Ondan yararlandım. Baya işime geldi 🙂 THY dışında Aeroflot,Swiss, ,Air France,KLM Alitalia,Lufthansa gibi türlü türlü havayolları da var. Artık sizin için hangisi uygunsa.

Yolculuğa gelince toplam 3 saat 30 dakika sürüyor. Uçak da Terminal 1’e yanaşıyor. Eğer uçaktan çıktıktan sonra bir yere yetişmeye çalışıyorsunuz şimdiden söyleyeyim pasaport kontrol çok hızlı ilerlemiyor ve baya uzun kuyruklar oluyor.

Lyon–Saint-Exupéry Havaalanı ’ndan Gare de Lyon Part Dieu’ya ( Şehir Merkezine) Nasıl Gidilir ?

Burada iki yolunuz bulunmakta. Biri taksi diğeri de tren. Taksiye binmenize ben şahsen hiç tavsiye etmem çünkü şehir merkezine gitmek 60-70 Euro tutuyor. Çok gereksiz pahalı. Diğer yol da tren. Havaalanından şehir merkezine her 20 dakikada bir tren gidiyor. Yalnız tren de şöyle bir durum söz konusu. Bu Fransızlar zırt bırt grev yaptıkları için tren tam zamanında kalkmayabilir veya hiç hareket etmeyebilir. Bana böyle bir durum denk gelmedi. Umarım size de denk gelmez. Biletleri trene binmeden hemen orada makinelerden alabilirsiniz.

Gezinizin sonunda havalimanına dönecekseniz eğer Gare de Lyon Part Dieu üzerinden yine 15 Euro’ya tren bileti alıp havalimanına gidebilirsiniz.

Lyon’da Nerede Kalınır ?

Ben burada size 4 tane otel önereceğim. Dördünde de kalabilirsiniz. Hepsine kefilim:)

İlk otel Hotel Le Roosevelt, ikincisi Crowne Plaza,üçüncüsü Marriott , sonuncusu da Hotel Sofitel Bellecour. Hotel Le Roosevelt konum olarak yeri güzel, şehir merkezine yakın fakat odaları felan ferah değil. Crowne ve Marriott’sa ikisinin bulunduğu yerler aynı. Her 2 otelin yanında Lyon’un en büyük parkı bulunuyor. Sağında solunda yemek yiyecekler mekanlar da bulunmakta. Odaları felan temiz. İnternetleri idare eder. Özellikle sabahları erkenden kalkıp otelin yanındaki Parc de la Tete D’Or’da güzel güzel yürüyüşler yapabilirsiniz. Hangisi daha iyi derseniz bence Marriott daha iyi. Son otel de şehir merkezinin göbeğinde olan Sofiotel. Konumu süper. Buradan her yere yürüyerek gidebilirsiniz. En iyi otel bu otel ama muhtemelen en pahalısı da budur sanırım.

Özet olarak bu dördünün içinde benim size tavsiyem Marriott olacak. ( Biz 2 gün için 600 TL ödedik)Yine karar sizin.Marriott Lyon

Lyon ’a Ne Zaman Gidilir?

Lyon’unun kışlarının gayet soğuk geçtiğini duymuştum. O yüzden özel bir şey olmadıkça ben kış gezmelerini tercih etmiyorum. Fakat Lyon’da şöyle bir durum söz konusu her yıl aralık ayında 3d ışık festivali gerçekleştiriliyor. Yani o festivali görmeyi ben çok isterdim. Yoksa yazın gitmeniz bence daha iyi olur. Bahar aylarında da gidilebilir fakat bizdeki bahar gibi değil oranın baharı. Biraz daha soğuk oluyor.O yüzden bahar ayında gidecekseniz yanınıza kalın bir şeyler de götürün. Yazın bazen çok yağmurlu oluyormuş. Artık biraz da şans. Bence mantıklısı yazın yine de. Şortlarla felan rahat rahat gezersiniz.

Lyon’da Ulaşım

Aslında benim metroyla ve tramvayla çok işim olmadı. Bir merkeze giderken biniyordum. Her zamanki gibi yürüyerek gittim her yere. Onun dışında tramvay size otele ulaşmak için lazım olabilir. Tabi Mariott Lyon’da kalırsanız:) Havalimanından Gare de Lyon Part Dieu’ya vardıktan sonra trenden inip C1 istimaketine doğru giden tramvaya bineceksiniz. Sonra da Musée D’Art Contemporain De Lyon’da ineceksiniz. Biletleri metronun içinden veya tramvayların kalktığı yerlerdeki makinelerden alabilirsiniz. Bilet fiyatları da şu şekilde tek bilet 1.80 Euro, 10 ‘lu carne bilet 16.20 Euro.Bir de yanlış hatırlamıyorsam bir bileti 1 saat içerisinde istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz.

metro_tram-Lyon

Lyon’da Gezilecek Yerler

Place des Terreauxma

Burası Lyon en merkezi ve görülmesi gereken yerlerinden bir tanesi. Etrafında kafeler restoranlar bulunmakta. Bazen bu meydanda konserlerde oluyor. Şanslıysanız bir tanesine denk gelebilirsiniz. Bizim gittiğimizde klasik müzik konseri vardı mesela. Ayrıca hemen meydana 1-2 dakika yürüme mesafesinde dönercilerde bulunuyor. Canınız döner yemek isterse 3-4 tane alternatif bulunmakta orada. Meydanın diğer bir özelliği de Bartholdi Çeşmesi’nin orada bulunması. Artık çeşmenin önünde bir fotoğraf çektirirsiniz.

Bellecour Meydanı

Burası sanırım Lyon’un en büyük meydanı. Ne var burada derseniz özel bir şey yok:) Ama kocaman bir meydan.Bir de dönme dolap var. Görürseniz iyi olur bence. Büyük konserler felan burada oluyormuş. Eski çarşıyla arası yürüyerek 20 dakika var sanırım.

Parc De La Tete D’or

Hayatımda gezdiğim en güzel parklardan bir tanesi buradır diyebilirim. Şehrin merkezinde nasıl böyle yerler yapıyorlar anlamıyorum. Ya da bizde niye olmuyor çözemiyorum bazen. Park o kadar büyük ki anlatamam size. Fakat her taraf ağaçlarla çiçeklerle dolu. Park merkezi olmasına rağmen çok kalabalıkta olmuyor. Huzur ve sessizlik dolu. Koşan, bisiklete binen, yürüyüş yapan , ailesiyle gelen bir sürü insan görebilirsiniz. Bu arada parkın diğer bir ucunda da hayvanat bahçesi de var. Çocuklarla Lyon’a geliyorsunuz eğer sizin mutlaka oraya da uğramanız gerekebilir.

Notre-Dame de Fourviere Bazilikası

Lyon’da gezilecek yerlerin en başında geliyor bence. Bulunduğu konum itibariyle harika bir şehir manzarası var. Ayrıca, bazilika olarak da benim şu ana kadar gördüğüm en güzel bazilikalardan bir tanesi. İçeriye girince direk etkileniyorsunuz. Kilisenin çatısında bulunan heykelin altın olduğunu söylüyorlar da bana pek inandırıcı gelmedi. Buraya mimarisinden dolayı baş aşağı duran fil bazilikası da diyorlarmış. Hakikaten benziyor:) Buraya gitmeden size önemli bir bilgi daha vereyim. Bazilikaya giderken sakın yürüyerek çıkmayın. Yakın gibi görünse de epey bir dolanıyorsunuz çıkarken. Sonra sırılsıklam ter içinde kalırsınız şimdiden söyleyeyim. İnerken de hayatımda inmediğim kadar merdivenden indim. O yüzden hem inerken hem çıkarken finükülere binin. Bilet ücreti 1.40 Euro.

Metallic Tower of Fourviere

Çakma Eyfel Kulesi:) Notre-Dame de Fourviere Bazilikası’na gittiğiniz zaman burayı da göreceksiniz zaten. Yalnız illa dibine kadar gidip görmek gerekmiyor bence.

Hotel De ville

Burası Lyon Belediye binası. Valla bizde böyle görkemli , şaşalı belediye binası yapsalar kesin olay çıkar:) Ama bu Fransızların özünde var sanırım. Şaşaa, şatafat her yerde. Yeri itibariyle şehrin merkezinde diyebilirim. Bir çok otobüs ve tramvay buradan geçiyor.

Hôtel de Ville de Lyon

Vieux Lyon – Quartier Renaissance Saint Jean ( Eski Şehir) 

Şimdi burayı gezerseniz eğer Lyon’un yüzde ellisini gezdiniz demektir. O yüzden gezilecek yerlerin en başında burası geliyor. Çeşit çeşit kafeler,barlar,restoranlar bulunuyor. Hediyelik bir şey almak isterseniz de burada epey bir alternatif mevcut. En başından en sonuna yürümek sanırım bir 30 – 40 dakika sürecektir.

Vieux Lyon, France

Musee Miniature & Cinema

Old City’yi gezerken burasıda yolunuzun üstünde olacak. Alien Queen adında bir adam çıkmış her şeyin minyatürünü yapmış. Minyatür ama öyle böyle değil. İnanılmaz güzellikte şeyler var. Müzenin belli bir kısmını ücretsiz olarak geziyorsunuz. Onun dışında içeri girmek isterseniz ücret ki başı 8 Euro.

Musee D’art Contemporain De Lyon

Burası benim otelin dibindeydi ama ben gitmedim. Sanatla ilgili şeyler benim çok ilgimi çekmiyor. Fakat sanat-severlerin burayı beğeneceğini düşünüyorum.

 

Cathedrale Saint Jean

Eski şehrin tam ortasında yer alan katedral olmaktadır kendileri. Çok bir esprisi yok bence ama yeri itibariyle yolunuz üstü olacaktır. O yüzden geçerken bir uğrayabilirsiniz. Önündeki meydanda Place Saint Jean oluyor.

Place Saint-Jean

Montee De La Grande Cote

Lyon’un Unesco korumasında olan bir sokağı. Bence öyle aman aman bir yer değil. Bir de yokuş çıkmak zorundasınız.

Montée de la Grande-Côte

Place de la République

Lyon’un en keyifli meydanlarından ve en başta görülmesi gereken yerlerinden. Burası da yine Unesco koruması altındaymış.

Place de la République

Le Mur Des Canuts

Bir apartmanın duvarına o kadar süper bir resim yapmışlar ki sankş gerçek gibi. Şehrin, görülmezse olmaz mekanlarından. Lyon’da iseniz gidin görün. Selfie çekilin 🙂

Mur des Canuts

Fresque des Lyonnais

Canuts’dan sonra, şehrin sembolü olacak diğer bir duvar resmi (mural) çalışması daha. Bina üzerinde 30 kişinin resmi var. Sanırım bu insanlar Lyon’da yaşayan önemli kişilermiş. Çok yaratıcı gerçekten.

Confluence Saône-Rhône

Alışveriş yapmak ve Rhone nehri kıyısında yürüyüş yapmak için ideal bir yer. Yalnız bir Old City’e uzak işte.

Confluence Saône-Rhône

Grande Mosquee De Lyon

Lyon’da güzel bir cami de bulunuyor. Cumaya gitmek isterseniz Grande Mosquee De Lyon’da namazını kılabilirsiniz. Namaz çıkışı taksi bulmak biraz zor oluyor yalnız.

Grande Mosquée de Lyon

Stade de Lyon

Vaktiniz ve denk gelirse burada mutlaka bir maç izleyin. Yeni bir stat olduğu için atmosferi çok etkileyici. Ben burada Euro 2016 maçlarından birini izledim. Eski statta da Lyon ve St Etienne maçını izlemiştim. Aynı bizim Fener – GS maçları gibi oluyor . Yeni stat da Lyon ve St Etienne maçını izlemek harika olabilir.

Stadium Lyon

Lyon’dan Ne Hediye Alınır ?

Valla ben Lyon’dan alınacak özel bir şey bulamadım açıkcası. Belki peynir veya şarap alabilirsiniz. O yüzden bir şey tavsiye edemeyeceğim.Bir de hediyelik eşya satan bir yer vardı. Onun da fotoğrafını çektim isterseniz siz uğrarsınız. Aşağıda fotosunu da ekliyorum.

Rue de la République üzerinde bizim Boyner tadında Mono Prix mağazası var. İsterseniz oraya da bir uğrarsınız. Fakat söyliyeyim fiyatlar çok ucuz değil.

Lyon’da Nerede Yemek Yenir ?

Nabab

Böyle bıyıklarınıza yoğurt sosunu bulaştıra bulaştıra döner yemek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Dürümleri doyurucu. Klasik menüleri benim favorim. Klasik menü fiyatı 8 Euro

nabab lyon

L’est

Burası Lyon’un havalı yemek mekanlarından. O yüzden fiyatları da biraz pahalı. Balık,et ve pizza çeşitleri bulunmakta. Steak yaklaşık 30 Euro’ydu sanırım. Bir de biz aşağıdaki tatlıdan yemiştik size de tavsiye ederim. Ha bu arada önceden rezervasyon gerekebilir.

Guys and Sons

Lyon’un en iyi burgercılarından. Biz gittik, test ettik:) Tavsiye ediyoruz:) Adresi : 14 Rue Tupin

Guys and Sons Lyon

Terre Adelice

Açık ara Lyon’un en iyi dondurmacısı.Sanırım 50 çeşit farklı farklı dondurmaları var. Önünde çok uzun kuyruklar oluyor. Yeri de eski şehirde. 1 top dondurma 4 Euro 2 top dondurma 7 Euro.

Terre Adelice

Özet Olarak

Lyon gezmesi güzel bir yer. Yalnız ben Lyon’a en fazla 2 gün yeter diye düşünüyorum. Yoksa sıkılabilirsiniz. Eğer denk getirebilirseniz  Lyon ’a ışık festivalini (fete de lumiere) izlemek için gelin ve dünyaca ünlü bu şovu kaçırmayın. Bu şekilde gezinizi  daha da anlamlı hale getirebilirsiniz.

 

Paris Her Zaman Güzel Bir Fikirdir.

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir