Ana Sayfa » Fransa » Marsilya, Fransa’nın Liman Şehri
Sylvain Depuichaffray

Marsilya, Fransa’nın Liman Şehri

Lyon ve Paris’ten sonra Fransa’ya gezmeyi doyamıyoruz. Bu sefer yolculuğumuz Marsilya ve Aix-En-Provence.  Planımız 2 gün Marsilya’da ve 1 gün Aix-En-Provence’de kalmak şeklinde. Şimdi gelin detaylara beraber bakalım…

Marsilya’ya Hangi Ay Gitmeli?

Genel anlamda Marsilya’da havalar yıl boyunca güzel olmasına rağmen, Marsilya’yı ziyaret etmek için en iyi zamanın Haziran ve Temmuz ayı olduğunu söylüyorlar. Bununla beraber, 365 günün yaklaşık 300 günü şehir güneşli. O yüzden Mayıs – Eylül arası bence güzel. Biz Haziran ayında gittik. Hava süperdi.

Marsilya’ya Hangi Havayolları ile Gidebilirsiniz?

Benim bileti aldığım dönemde THY’nin uygun bir kampanyası olduğu için uçak biletimi Türk Hava Yolları’ndan aldım.  THY dışında, Air France, KLM, Pegasus, Atlas Global gibi havayolları da var. Onların da fiyatları gayet uygun olabiliyor. Artık siz gideceğiniz döneme göre bilet fiyatlarını kontrol edersiniz.

Marsilya Havaalanı nerededir?

Marsilya, güneydoğu Fransa’da bulunuyor ve Fransa’nın en büyük şehirlerinden biri – Paris’ten sonra ülkenin en büyük kenti. O yüzden yoğun bir havalimanına sahip bir yer.

Havalimanı şehrin kuzeybatısında ve 4 hall’den oluşuyor. THY’de 1 numaralı hall içerisinde yer alıyor. Marsilya Havaalanı ile şehir merkezi arasındaki mesafe 27 km, arabayla da yaklaşık yarım saat sürüyor.

Marsilya Havalimanından Marsilya Şehir Merkezine Nasıl Gidebilirsiniz?

Benim araştırdığım ve tecrübe ettiğim kadarıyla en kolay yol oranın Havaş’ı olan otobüslere binmek. Halk otobüsü ve tren de varmış ama ben inanın detaylara hiç hakim değilim.

Havaş otobüsleri de Hall 1 ve 3-4 arasında bulunan yerden hareket ediyorlar ve Gare de Marseille Saint-Charles’e kadar devam ediyorlar.  Zaten oraya vardığınız zaman şehir merkezine ulaştınız demek oluyor. Ücret de 8.6 Euro. Bu arada shuttle servisleri 7/24 çalışıyor. Geç gelseniz de bir sorun olacağını düşünmüyorum. Eğer kaçırırsanız da havalimanında sürekli olarak taksi bulmak mümkün. (Taksi de bir yerde 50-60 Euro arasında tutuyor diye okumuştum. )

Ha bu arada gezmeye değil iş için geliyorsanız ve havalimanından pek uzaklaşmamanız gerekiyorsa havalimanının hemen yakınında Hotel Ibis Budget Aéroport, Hotel Pullman Provence Aeroport gibi oteller de bulunmakta.

Bununla beraber Marsilya’da 1 gününüz var ve otelde kalmak istemiyorsanız eşyalarınızı havalimanındaki dolaplara koyabilirsiniz( Terminal 1 de güvenliğe gelmeden hemen önce) . Fiyat da günlük 15 Euro.

Marsilya Havalimanından Aix en Provence’e Nasıl Gidebilirsiniz?

Marsilya Havalimanından ayrıca Aix en Provence’e giden shuttle’larda bulunmakta.  Ücret de 8.20 Euro. Bütün shuttler aynı yerden kalkıyor.

Marsilya’da Nerede Kalabilirsiniz?

Marsilya, büyük bir kişiliğe sahip, aksiyon dolu bir şehirdir (Fransa’nın en büyük ikinci şehridir).  Bu yüzden merkezde (Vieux-Port) bir yerde kalmanızı tavsiye ederim. Zaten bütün gezip görülecek yerlerde (Vieux-Port) etrafında yer alıyor. Marsilya genel anlamda suç oranı yüksek  bir yer olduğundan otelinizi ucuza getirmeye çalışıp saçma sapan yerlerde kalmayın. Bu arada,  Marseille’nin Vieux-Portu  eskiden balıkçıların kullandığı bir yerken, şimdi Akdeniz’deki en büyük ticaret limanlarından biri haline dönüşmüş. Gittiğinizde de göreceksiniz her taraf tekne ve yat dolu.

Biz Marsilya’da Golden Tulip Marseille Euromed‘i tercih ettik. Burası hem her yere yakın hem de fiyat açısından uygundu. Internet de bedava. Üstelik temiz, havuzu falan da vardı. Oda servisi her gün gelip temizliyor ve su, kahve, çay bırakıyor. Viex Port’da yaklaşık 2 km.  Açıkçası mesafe bize çok koymadı. Geze geze gidiyorduk Viex Port’a. Ama isterseniz metroya da binebilirsiniz. Otel metroya da çok yakın.

Bu arada Golden Tulip’e şu şekilde ulaşabilirsiniz: Havaş’la Gare De Marseille indikten sonra garın içinden metroya bineceksiniz ve Desiree Clary durağında ineceksiniz. Ardından 500 metre yürüdükten sonra oteldesiniz.

Golden Tulip Marseille Euromed dışında ben aşağıdaki otellere de bir bakmanızı tavsiye ederim. Hem booking puanları çok iyi hem de konumları süper. Kahvaltıda dahil fiyatlara. Ayrıca fiyatları da uygun ( Intercontinental hariç)

Holiday Inn Express Saint Charles
Best Western Hotel du Mucem
Hôtel Carré Vieux Port
InterContinental – Hotel Dieu

Marsilya City Pass Almalı Mıyım?

Eğer detaylı olarak Marsilya’yı dolaşacaksınız ve müze gezmeyi seviyorsanız ben Marsilya Kart almanızı tavsiye ederim. Yaklaşık 13 tane müzeye girebiliyor  ve toplu taşıma  araçlarını da 1 günlüğüne ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.  Fiyatı kişi başı 1 günlük için 26 Euro, 2 gün için 33 Euro ve 3 gün 41 Euro. Detaylara bakmak isterseniz de linki  ziyaret edebilirsiniz.

Marsilya’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Efenim ilk olarak gezilecek yerlerin haritasını paylaşayım, en azından gezilecek yerlerin nerede olduğuna dair az çok bir fikriniz olur. Ardından detaylara girelim:)

Vieux-Port

Marsilya’nın kalbi.  Zamanınızın büyük bir bölümünü burada geçireceğinizden eminim. Bütün barlar, kafeler ve restoranlar buranın etrafında.

Ombrière

2013’te inşa edilmiş çekici modern ayna gibi yer 🙂 Valla inanın nasıl isimlendireceğimi bilemedim. Limanı gezerken burayı mutlaka göreceksiniz zaten.

Hotel Dieu

Eski hastane olan bu yapı, bugün lüks otel InterContinental Marsilya’ya ev sahipliği yapıyor. Akşamları ışıklandırılmış haliyle çok görkemli duruyor. Vieux Port’a çok yakın.

For Saint Jean

Yüzyıllar boyunca limanın girişini koruyan iki sur kalesinden biri olan Fort Saint-Jean’ın geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanmakta. Günümüzde ise burası Museum of European and Mediterranean Civilisations’ın bir parçası. Fort Saint-Jean, marinanın kuzey tarafındaki Promenade Louis Brauquier’de yer almakta ve harika bir manzaraya sahip. Görmenizi tavsiye ederim. Şehrin sembollerinden.

Musée des Civilisations de l’Europe et de la Méditerranée ( Mucem) ve

Villa Méditerranée

Marsilya’ta gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Müzenin konumu ve mimari yapısı muhteşem. Yalnız ben Fort Saint-Jean ile MuCEM arasındaki demir köprüyü hiç beğenmedim. Gittiğinizde göreceksiniz gerçekten çirkin bir köprü. Bu arada içeri girmek 9.50 Euro. Biz çok müzeci bir çift olmadığımızdan içeri girmedik.

Mucem’in hemen  arkasında yer alıyor. Burada önemli konferanslar ve seminerler gerçekleştiriliyormuş. Gitmişken bir fotoğrafını çekersiniz artık:)

Abbaye de Saint-Victor

Marsilya’nın eski ve en güzel kiliselerden biri.

Basilique Notre Dame de la Garde

Notre Dame de la Garde, Vieux Limanı’nı ve şehri 360 derece görebileceğiniz bir şehir manzarasına sahip. Bana göre Marsilya’da Vieux Port’tan sonra görülmesi gereken 2. yer burası.  Yürüyerek buraya ulaşmak mümkün ama hiç tavsiye etmiyorum:) Limandan 60 numaralı otobüsle buraya ulaşabilirsiniz. Arabayla seyahat ediyorsanız burada otopark mevcut.

L’Hotel de Ville

Mairie olarak da bilinen Marsilya Belediye Binası, 17. yüzyıla dayanıyor. Pembe taşlardan yapılmış olan binanın ön cehpesinde Kral Louis XIV onuruna yapıldığını anlatan şekiller bulunmakta. Hôtel de Ville, Rabatta Bulvarı’nda yer almaktadır.

Le Panier

Şehrin tarihi merkezi. Yürüyerek dar sokakları keşfedebilirsiniz.

Marseille Cathedral

Diğer bir adı Mary Major Katedrali olan Marsilya Katedrali’ni, ikiz kuleleri ve yeşil ve kahverengi çizgili taşlarından kolayca tanıyabilirsiniz. Vieux Limanı’nın kuzeyindeki Panier semtinde bulunan Katedrali limanın karşısındaki tepedeki kiliseyle karıştırmayın 🙂

La Vieille Charité

Güzel bir eski yapı  olan La Vieille Charité eskiden yoksullara yardım yapılan bir yermiş. Muhtemelen huzurevi gibi birşeydi. Şimdi ise müze ve sergilere ev sahipliği yapıyor.

Cours Belsunce

17. yüzyılda yapılmış şehrin önemli yollarından biri. Gittiğinizde göreceksiniz uzun bir yol burası ve her tipten insan var. Şehrin popüler yerlerinden bir tanesi.

Place Castellane

Çevresinde sinemalar ve kafeler ile büyük bir çeşme / sütun / heykel bulunuyor. Bu arada şehirde La Castellane adı verilen başka bir yer daha var. Burası Marsilya’nın fakir bir banliyösü ve burada ünlü futbol oyuncusu olan Zinedine Zidane doğmuş.  Buraya 1 ve 3 numaralı metro ile gelebilirsiniz.

Cours Julien

Kitapçıları, kafeleri, çeşmeleri, sokak sanatları ve parkı ile Marsilya’nın en gözde bölgelerinden. Burayı seveceğinizden eminim. Bizim Karaköy gibi.

Place Jean Jaurès

Marsilya’nın en eski meydanlarından. Bunun yanında pazar günleri hariç, her gün 7: 30-1: 30 arası oranın pazarı kuruluyormuş burada. Fotoğraflardan varoş bir yere benziyordu. O yüzden biz gitmedik.

Palais Longchamp

Bu muhteşem Saray, Durance Nehri’nden Marsilya’ya su getiren Canal de Marsilya’yı kutlamak için yapılmış.  Bana göre Marsilya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.  Metro 1 veya 2 numaralı tramvay ile buraya ulaşabilirsiniz. (Cinq Avenues Longchamp durağı)

Fort Saint-Nicolas

17. yüzyılda Fransız Kralı 14. Louis emriyle inşa edilen bu kale, kenti devrimcilerden korumak için bir yıldız şeklinde eski limanın girişinde inşa edilmiş. Ben internette kalenin restorasyandan dolayı kapalı olduğunu okumuştum. O yüzden biz gitmedik.

Palais du Pharo

Bu sarayı Napolyon bir günlüğüne kalacak diye yapmışlar 🙂 Adam da gelip hiç kalmamış. Ben şahsen uğramanızı tavsiye ederim. Muhteşem bir manzaraya sahip.

Marsilya’da Nerede Denize Girilir?

Denize girmek için benim size 2 plaj önerim olacak. Aslında benim tavsiyelerimin dışında Calanque de Sormiou ve Calanque de Port-Pin gibi çok güzel plajlar da bulunmakta. Fakat oraya gitmek biraz zor. Eğer araba kiralayıp Marsilya’yı gezecekseniz bu iki plaja gidin direkt, benim dediklerimi boşverin. Fakat, şehir merkezine yakın olsun, ulaşımı kolay olsun derseniz benim önerdiğim yerler de işinizi görecektir. Yalnız unutmayın Marsilya bir tatil şehri değil. Bu yüzden deniz konusundaki beklentiniz yüksek olmasın.

Plage des Catalans

Vieux Port’a çok yakın bir plaj burası. Yaklaşık 2 km. Yürüyerek gidebilirsiniz. Fakat o kadar kalabalık ki iğne atsanız yere düşmez. Ben bu kadar kalabalık plajları hiç sevmediğim için denize girmemle çıkmam bir oldu. Bir duş yok birşey yok. Bize göre değil 🙂

Plage De Prophete

Burası da diğer plaj gibi çok kalabalık fakat hemen yanında ( 500 metre ilerisinde) Corniche du Président Kennedy Anıtı bulunmakta.Gitmişken onu da görebilirsiniz. Plaja, Vieux Port’tan sanırım yürüyerek 1 saatte gidersiniz. 83 numaralı otobüsle ise 10 dakika da oradasınız.

Marsilya’da Nerede Güzel Alışveriş Yapabilirim? ( Bayanlar dikkat…)

Bizim otelin yakınında Les Terrasses du Port isminde bir AVM vardı. Her ne kadar benim için pek iyi olmasa da benim eşimi çok mutlu etti bu durum. Baya alış veriş yaptık, sormayın:) Özellikle Uniqlo’dan. Bütün bunlarla beraber otelin harika bir terası var. Kahvenizi alıp manzara eşliğinde güzel zaman geçirebilirsiniz.

Marsilya’dan Ne Hediye Alabilirim?

Sabun. Oranın sabunu meşhurmuş. Les Terrasses du Port AVM’de sabun satan yerler vardı. Fiyatları 5-6 Euro’dan başlıyordu hatırladığım kadarıyla.

Marsilya’da Nerede Yemek Yenir?

Le Four Des Navettes

Navette’ler nerede yenir oturduk araştırdık ve aradığımızı bulduk. Burası şehrin en eski fırınlarında bir tanesiymiş. Bu arada Navette ne derseniz eğer portakallı kurabiye diyebilirim. Fena değil tadı. Denemeye değer. Yeri Abbaye St. Victor’a çok yakın. Tam adresi de şöyle : 136 rue Sainte 13007 Marseille

Sylvain Depuichaffray

Canınız tatlı çekerse ne yapacaksınız peki? Buyrum efendim Sylvain Depuichaffray size. Çeşit çeşit tatlılar ve pastalar var. Güzel yer. Kefilim. Adresi:66 Rue Grignan

Amorino

Dondurmaları gayet lezzetli. Yeri Vieux Port üzerinde.

La Cantinettaan

Fransa’da İtalyan yemeği mi yenir demeyin. Biz yedik:( Yemek olarak çok risk alamıyoruz biz çift olarak. Güzel makarnaları var tavsiye ederim. Hatırladığım kadarıyla ana yemekler 12-15 Euro arasındaydı. Adres : 24 cours Julien

Chez Etienne

Yerini bulması biraz zor. Fakat bulduğunuz da zahmete değiyor. Güzel pizzaları var. Bize göre biraz pahalı ama. Bir dilim pizza 8 Euro. 43 rue de Lorette

Marsilya’dan Paris’e, Lyon’a, Aix Provence’e Veya Diğer Şehirlere Nasıl Gidebiliriz?

Tren efenim 🙂 Net olarak tren. İsterseniz bileti online olarak ( http://www.sncf.com/en/passengers) veya Gare de Marseille Saint-Charles istasyonundan alabilirsiniz. Artık hangisi kolayınıza gelirse. Yalnız tren de şöyle bir durum söz konusu. Bu Fransızlar zırt pırt grev yaptıkları için tren tam zamanında kalkmayabilir veya hiç hareket etmeyebilir. Bana böyle bir durum denk gelmedi. Umarım size de denk gelmez. 🙂

Marsilya Gezisi İçin Ne Kadar Para Yeterli Olur?

Biz Marsilya ve Aix – En – Province gezisi için uçak hariç yaklaşık 3000 TL ( Tren+otel+yemek+ günlük ihtiyaçlar) harcadık. Eğer biraz gece dışarı çıkayım Marsilya gecelerine de akayım derseniz masrafınız biraz daha artacaktır doğal olarak.

Kısa Kısa Marsilya

 • Marsilya’da gezerken dikkatli olun.  Yan kesiciler biraz fazla.
 • Marsilya’ya olan beklentiniz çok yüksek olmasın. Bana göre Fransa’nın en vasat şehirlerinden.
 • Marsilya oldukça kosmopolit bir yer. Faslı ve Cezayirli nüfusu oldukça fazla.
 • Noailles quarter taraflarının özellikle akşam saatlerinde gezerken ve konaklama açısından pek güvenli değil.
 • Marsilya’ya kadar gitmişken mutlaka Aix-En- Provence’i de gezin.
 • 2-3 günlük bir gezi planı Marsilya için yeterli olur diye düşünüyorum.
 • Mutlaka görülmesi gereken yerler Vieux Port, Notre Dame ve Palais Longchamp bunları görmeden giderseniz, Marsilya’ya gittim demeyin.

Aix Provence yazısı çok yakında geliyor…

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

2 Yorumlar

 1. Merhaba,

  Anilarim canlandi sayenizde… Biz esimle Aix-en-Provence’ta tanismistik ve nikahimiz Abbaye de St Victor’da kiyilmisti…

  Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir