Yeni Yazılar
Ana Sayfa » Faydalı Bilgiler » Meryem Ana’nın Evi Nasıl Bulundu ?

Meryem Ana’nın Evi Nasıl Bulundu ?

Meryem Ana

Bülbül Dağı üzerinde Hıristiyanlığın kutsal anası Hz. Meryem’in Evi bulunmaktadır. Hıristiyanlarca ”Panaya Kapulu” olarak da adlandırılan kutsal yerin M.S.4. yüzyılda inşa edildiği sanılmaktadır. Hz. İsa’nın yakalanıp çarmıha gerilişinden kısa bir süre önce annesini arkadaşı ve havarisi olan St. Jean’a teslim etmiştir. St. Jean Hz. İsa’nın çarmıha gerilişinden sonra Hz. Meryem’in Kudüs’te kalmasını sakıncalı bulduğundan onu yanına alarak kaçırmış ve buraya getirmiştir. Hıristiyanlık dinini yaymak gibi kutsal bir görevi üstlenmiş olan St. Jean çağın en büyük kenti durumundaki Efes’i kendine hedef seçmiş Hz. Meryem’i putperestlerin diyarına sokmak istemediğinden onu Bülbül Dağı eteklerinde sık ağaçlarla kaplı bir köşede yaptığı kulübede gizlemiştir.

meryem ana avi

St. Jean’ın her gün gizli gizli onu ziyarete gittiği ve yiyecek içecek götürerek yokladığı bilinmektedir. Hz. Meryem’in tam 101 yaşına kadar Bülbül dağındaki bu yerde yaşadığı ve burada öldüğü kabul edilmektedir. St. Jean Meryem Ana’ yı yine bu dağda kendisinden başka hiç kimsenin bilmediği bir yere götürmüştür. Hıristiyanlığın yayılmasından sonra Hz. Meryem’in bulunduğu yere Hıristiyanlarca ”Haç” şeklinde bir kilise inşa edilmiştir. Burası 19’uncu yüzyılda yaşamış olan Alman rahibe Anna Katharina Emmerich, bu bölgede Azize Meryem’in evinin olduğunu iddia etmesiyle bulunmuştur.

Meryem Ana’nın Evi Nasıl Bulundu ?

Çocuklugundan itibaren kötürüm olan ve yürüyemeyen Rahibe Anna, gördügü rüya ve sanrılarla bu bölgeyi Vatikan yetkililerine tarif eder ve onun tarifleri sonucu bölgedeki eski kilise kalıntılarına ulaşılmıştır. Ayrıca, Hz. İsa’nın arkadaşı ve havarisi Aziz Jean’ın da ömrünün geri kalanını Efes’te geçirdiği ve kendisine ait İncil versiyonunu burada yazdığı değişik tarihi kaynaklarca dile getiriliyor. Aziz Jean da Efes’te ölmüş ve burada gömülmüş.

Azize Meryem adına inşa edilen ilk 7 kiliseden biri de Efes’te kurulmuş.Hıristiyanlığın en önemli kurulu olan Konsüller Toplantısı birkaç kez Efes’te yapılmış ve Katoliklik’in doğuş kararı da burada alınmış.Tüm bu söylenti ve işaretlerden yola çıkarak Bülbül Dağı’ndaki tarihi kalıntılar 1957 yılında Papalık tarafından Meryem Ana Evi olarak onaylanır ve Hırıstiyanlık için de hac yeri olarak ilan edilmiş.

meryem ana

Bugün ise, Rahibe Anna’nın tarifleri sonucu ilk defa 1891 yılındaki kazılarda bulunan bu yapının aslında, milattan sonra 4’üncü yüzyılda Azize Meryem adına inşa edilen bir kilise olduğu tahmin ediliyor.

Meryem Ana Evi olarak bilinen yapının, bir ocağı andıran mihrap kısmında Hz, İsa’nın altın kalbi temsil ediliyor.

Selçuk Otelleri Için Tıklayınız

Kaynak: tanitma.gov.tr/
arsiv.ntv.com.tr/

Check Also

ABD Vize Görüşmesinde Yapılan En Yaygın 10 Hata

Vize görüşmesi, vize sürecinin en önemli parçasıdır. Başarılı bir görüşme, vizeyi hızlı bir şekilde almanıza …

Sinop’ta Gezilecek En iyi 30 Yer

Türkiye’nin en mutlu insanlarına sahip, hiç trafik lambasının olmadığı ve Karadeniz’in tek doğal limanına sahip …

Komşunun En Büyük Adası Girit’teyim…

Yunanistan’ın en büyük , Akdeniz’in ise 5. En büyük adası olan Girit tarih boyunca büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir