Ana Sayfa » Faydalı Bilgiler » Nefes Almadan Seyahat Olmaz

Nefes Almadan Seyahat Olmaz

Seyahat ederken gerçekten insanın sağlığı çok önemli bir şey.  Ve mümkün olduğunca hastayken seyahat etmemek lazım. Benim ciddi anlamda sağlık sorunum bulunmamasına rağmen burnumdan nefes alamamam beni çok rahatsız ediyordu. Özellikle grip olduğum dönemlerde sinüzitim beni  çok yoruyor yolculuklar benim için çekilmez hal alıyordu.   Elimden geldiğince sağlığıma dikkat ediyordum fakat muayene olduğum doktorlar ameliyat olmam gerektiğini tavsiye ediyorlardı. Ben de bir türlü buna cesaret edemiyor ve sürekli olarak erteliyordum.

Yine seyahatlerimin bir tanesinde eşimle beraber yolculuğa çıkmıştık. Epey bir yer gezdikten sonra bir kafede soluklanmak istedik. Caféde otururken ben yine burnumdan nefes alamamaya başladım. Nefes alamadığım için terliyor,  kalbim hızlı hızlı atıyordu.  Bu durumdan sonra artık ameliyat olmaya karar vermiştim.

Ameliyat Öncesi…

İlk olarak eşim dostum vasıtasıyla iyi bir kbb uzmanı araştırmaya başladım.  Doktora karar vermemin ardından hemen kendisinden randevu aldım ve muayeneye gittim. Doktor bende septum deviasyon (kemik eğriliği ) ve konka hipertrofis ( burun eti büyümesi ) olduğunu söyledi. Zaten bende burnuma endoskopi ile bakarken burnumun adeta S şeklinde olduğunu görmüştüm.  Muayenenin hemen 1 gün sonra ameliyat için gün aldım.

Ameliyat olacağım için biraz korkuyordum. Fakat bir yandan da nefes alamadığım için artık bu durumdan kurtulmak istiyordum.  Ameliyat öncesinde kan tahlillerine,kalp atışlarıma ve ciğerlerime bakıldı. Her şey ameliyat için uygun olduktan sonra Cuma günü ameliyata girmek için hastanenin yolunu tuttum.

Bana söylendiği gibi aç karnına ameliyat olmayı bekliyordum. Sonra beklenen an geldi ve beni sedyeyle ameliyathaneye doğru götürüyorlardı. Ameliyathanede ilk olarak anestezi uzmanı geldi ve bana nasıl olduğumu sordu. Bir yandan da kolumdan narkoz veriyordu. Narkozu verdikten hemen sonra benim ameliyatı yapacak doktur geldi. Ben onu 5-10 saniye gördüm ya da görmedim derken gözümü odamda açmıştım.

Ameliyat toplamda 30 dakika sürmüştü ve burnum tamamen sarılıydı.Narkozun etkisinden sürekli olarak öksürüyor ve tükürmek istiyordum.  1 saatlik mahmurluğun ardından gözlerimi tamamen açabildim. Doktorum 1 saat sonra da yemek yiyebileceğimi söyledi.

Ameliyattan 2 saat sonra yemek yiyordum fakat burnum tamamen sarılı olduğu için ağzımı tam kapatamıyordum. Yutkunurken de zorluk çekiyordum. Tam yemek yerken doktorum geldi ve nasıl olduğumu sordu. Bende iyi olduğumu söyledim. İstersen eve gidebilirsin dedi. Bende hastanede kalmaktansa ev gitmeyi tercih ettim.

Doktorumun dediği şekilde elimden geldiğince eğilmemeye çalışıyordum ve sıvı ağırlıklı yemekler tüketiyordum. Yalnız burnum kapalı olduğu için yemeklerden hiç tat alamıyordum. Ben bunun narkozdan kaynaklandığını düşünürken tam aksine burnumdaki tamponlardan kaynaklandığını sonradan öğrendim. Meğerse burun ve dil beraber hareket eden 2 organmış. Eğer koku alamıyorsanız tat da alamıyorsunuz 🙂 Bu arada burnunuzdan arada bir sıvı gelebilir. Korkulacak bir şey yok. Merak etmeyin.

Tamponlar Alınıyor…

Ameliyattan 2 gün sonra Pazar günü hastaneye tamponları aldırmaya gittim.  Burnumdaki bantlar çıkarıldıktan sonra bir çırpıda doktorum ilk önce sağ ve sonrada sol tarafımdaki tamponu çıkardı. Tamponların çıkması toplamda 10 saniye sürdü ama her bir tampon çıkarken gözlerimden yaşlar geldi. Acıyor mu diye soruyorsanız evet acıyor fakat toplam 10 saniye:) Tamponların çıkmasının ardından doktorum belirli bir süre antibiyotik, deniz suyu ve burnumdaki yaraların iyileşmesi için bir krem kullanmam gerektiğini, eğilmemi, ve mümkün olduğunda istirahat etmemi söyledi.

Tamponlar alındıktan sonra direk olarak eve gittim.  Ben ameliyat olduğum için teyzem ve eniştem beni görmeye gelmişlerdi.  Eniştem sonra balkona sigara içmeye çıktı ve sigaranın kokusu direk olarak salona geldi ve ben sigaranın kokusunu alınca neredeyse havalara uçacaktım.  Koku alma duygum gelir gelmez mutfağa gittim ve dolaptan yiyecek bir şey aldım. Ve inanılmaz bir şekilde yediğim şeyin tadını alıyordum:) Bu duyguyu şu an gerçekten anlatmakta güçlük çekiyorum. İnsanın gerçekten yediği şeyden tat alamaması çok kötü bir şey. Tat alamadığınız takdirde yediğiniz bütün her şey size aynı geliyor. Ve yemek yemekten zevk almıyorsunuz .

Doktorumun dediği gibi  ilaçlarımı kullanıyor ve tavsiyelerine elimden geldiğince uyuyordum. Eğilmiyor, sümkürmüyor ve bol bol dinleniyordum.  Yalnız burnumun sağ tarafından ve benim daha sorunlu olan tarafımdan hala tam olarak nefes alamıyordum.

Ameliyattan 1 hafta sonra tekrar bir kontrole gittim. Doktorum ilk olarak benim iyi bir sümkürmemi istedi 🙂 Burnum kısmen açılmıştı. Sonra endoskopi ile de baktıktan sonra her şeyin harika göründüğünü ve normal hayatıma geri dönebileceğimi, burnumdaki tıkanıklığında normal olduğunu, ödem ve yaraların iyileşmesi ile birlikte bunun ortadan kalkacağını söyledi.

Ameliyattan tam 9 gün sonra iş başı yaptım ve burnumdan ameliyat olduğumu ben söyleyinceye kadar kimse fark etmedi.

Ameliyat Sonrası Yaşananlar

 • Ameliyatın üzerinden 3 hafta geçtikten sonra burnumdaki tıkanıklar azalmaya başladı. Fakat arada sırada yine tıkanmalar devam ediyordu.
 • 1.5 ay sonra tıkanıklar baya azaldı. Hemen hemen yok gibi diyebilirim.
 • Horlama sorunum ortadan kalktı.
 • Nefes alıp vermem çok rahatladı.
 • Kronik sinüzit de olduğum için ataklarım ve baş ağrılarım azaldı.
 • Kuru öksürük sorunum kalmadı.
 • Burnumu çekmemeye başladım.

Tavsiyeler

 • Ameliyat için iyi bir doktor bulmaya çalışın.
 • İnternette yazılan her şeye inanmayın.  Mümkünse ameliyat videolarını izlemeyin J
 • Tamponlar çıkarılırken evet ağrı oluyor. Yalnız nefes alamamaktansa 10 saniye o acıya katlanmayı yeğlerim. İnanın ameliyat öncesinde ben tamponları çıkarmanın acı veren bir şey olduğunu bilmiyordum.
 • Ameliyat sonrasında aceleci olmayın burnunuzun tam olarak iyileşmesi en az 1 ayı buluyor. Bildiğim kadarıyla yumuşak dokunun iyileşmesi 2-4 hafta kemiğin iyileşmesiyse çok daha fazla sürüyor.
 • İlaçlarınızı sakın ihlal etmeyin. Deniz suyunu burnunuza güzel sıkın.
 • Eğer gerçekten burnunuz çok kötü durumda değilse, sağlığınıza engel bir durum yoksa ameliyat olmayın çünkü ameliyat zor ve riskli bir süreç.
Bumerang - Yazarkafe

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir