Ana Sayfa » Burkina Faso » Ouagadougou…Güzel İnsanların Olduğu Yer

Ouagadougou…Güzel İnsanların Olduğu Yer

Ouagadougou Seyahati

3-4 günlük  Nijer seyahatimin bitmesinin hemen ardından diğer bir Afrika ülkesi Burkina Faso’ya, oranın başkenti olan Ouagadougou ‘ya gidecektim. İlk başta iki ülke arasındaki mesafenin yakın olması sebebiyle araçla gitmeyi düşünmüş daha sonra güvenlik endişelerimizden dolayı uçakla gitmeye karar vermiştik.

Senegal hava yolları ile toplam 1 saatlik uçuşun ardından Ouagadougou‘ya ( vagadugu diye okunuyor )varmıştık. Oraya varır varmaz Burkina Faso’nun havalimanındaki modernlik dikkatimizi çekmişti. Modernlik derken gözünüzün önüne Atatürk Havalimanı gelmesin tabiki ama Niamey’in havalimanına göre her şey çok daha derli topluydu.

Ouagadougou gelmeden vizeyi kapıda alabileceğimi biliyordum. Evraklarımı , 2 adet fotoyu görevliye verdim ve vizemi hemen aldım. Yalnız Nijer’in aksine sarı humma aşısına burada baktılar. O yüzden aşı kartınızı sakın kaybetmeyin.

Havalimanındaki işlemlerimizin bitmesinden sonra, ilk olarak otele gitmeye karar vermiştik.  Ayrıca, bende Ouagadougou ‘yu bir an önce görmek için sabırsızlanıyordum. Acaba burası da aynı Niamey gibi miydi ? Yoksa daha mı kötüydü veya daha mi iyiydi? Kafamda türlü türlü sorular vardı. Bu yüzden , etrafa baka baka otele gidiyordum. İlk edindiğim izlenim ise Burkina Faso ‘nun , Nijer’den çok daha ileride olduğu şeklindeydi. En azından su, elektrik ve asfalt yol şehrin bir çok noktasında vardı.  Yalnız, böyle olmasına rağmen fakirlik burada da fazlasıyla vardı. Açıkçası, Niamey’de gördüğüm manzara beni derinden etkilemiş ve iyicene kendimi sorgular olmuştum. Sürekli olarak, Afrika ‘da ki insanların bu şartlar altında nasıl yaşadığını düşünüyor ve kendi hayatımla Afrikalı insanların hayatını kıyaslıyordum. Bu derin düşüncelerle beraber  otelimize varmıştık.

Benim kaldığım otelin ismi Laico Ouaga ’ydi. Güzel bir otel ve şehrin merkezinde yer almaktaydı. Arkadaşlarımın bana anlattığına göre oteli Kaddafi yaptırmış. Adam Niamey’in en büyük camisini, Ouagadougou ‘nda en güzel otelini yaptırmış. Ben bu iki ülkeyi gezmeden Kaddafi’nin böyle işler yaptığını bilmiyordum açıkçası.

Tahmin edeceğiniz üzere, Afrika’nın her yerinde oldukları gibi Burkina Faso ’da da Fransızlar vardı. Otelde de bizi gördüklerinde pek haz etmiyorlardı. Çünkü bölgeye gelen Türkler Afrikalıların yavaş yavaş gözlerini açmaya başlamış ve onlara hem iş hem de eğitim anlamında destek olmuşlar. Ayrıca, bölgede TIKA çok güzel şeyler yapmış, su kuyuları açtırmış ve çeşitli yatırımlar gerçekleştirmiş.  THY’nin de bölgeye uçmaya başlaması ile birlikte Fransızlar bundan baya bir rahatsız olmuşlar.

Ouagadougou ‘da gezerken kendinizi güvende hissediyorsunuz.  Çarşıda felan pek sorun yaşamıyorsunuz. Yemek yemek içinse şehirde bir Lübnan lokantası, bir de Türk lokantası var . İkisinden birini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında gezmek içinse National Museum ile Bazoulé ‘ya timsahları görmeye gidebilirsiniz. Onun dışında şehrin her yeri hemen hemen aynı. Eğer isterseniz çarşıdan kaju alabilirsiniz. Gerçekten kajuları baya lezzetli.

Burkina Fasolu’lar genelde saygılı ve mutlu insanlar.Bir Afrikalı ile sohbet ettiğimiz de ona hayalinin ne olduğunu sormuştum. Bana tek hayalinin motosiklet almak olduğunu söylemişti.   Bu cevabı duyunca bir an böyle bir sessiz kaldım . Sonra kendi hayallerimi düşündüm ve yutkundum başka da bir şey söyleyemedim.

Kusura bakmayın benim Afrika yazılarım seyahat içerikli olmaktan çok biraz duygusal oldu. Oradaki hayati gördükten sonra benim bunları anlatmam boynumun borcuydu. Umarım okurken sıkılmamışınızdır .

Merhaba Niamey, Merhaba Nijer

 

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir