Yeni Yazılar
Ana Sayfa » Genel » Pakistan ‘ın merak edilen şehri : Karaçi

Pakistan ‘ın merak edilen şehri : Karaçi

Bu sefer çok ilginç bir noktaya Pakistan ‘a gitmek için yola çıkmıştım. Bir çok ülke hakkında az çok bilgi sahibiydim fakat Pakistan hakkında hiç bir bilgim yoktu. Görev icabı beni buraya yönlendirdiklerinde durumdan pek hoşlanmamıştım yalnız acayip bir şekilde merak içindeydim çünkü ne ile karşılaşacağım hakkında hiç bir fikrim yoktu.

 


Bu duygularla akşam 20:30 Türk Hava Yolları uçağı ile Karaçi’ye doğru uçuşa geçtik.
Schengen vizesine sahip olduğum için Pakistan vizemi kapıda alacaktım. Saolsun oradaki arkadaşların da yardımıyla vizemi çabucak aldım ve Karaçi’ye sabah 04:00 sularında ayak bastım.

 
Havaalanında işlemlerim biter bitmez otelim Pearl Continental Karachi‘ye gittim.  Gece olduğu için etrafta neler olduğunu pek fark edemedim fakat otelin etrafında elinde silahı olan güvenlik görevlilerini görünce biraz korktum.  Bu yoğun güvenliği geçtikten sonra odama ulaştım ve temiz bir uyku ile sabaha başladım.
Bu arada şunu da ekliyeyim. Pearl Continental Karachi oranın en iyi oteli. Eğer orada kalmak istemezseniz aşağıdaki oteller de fena değil. Hepsi 5 yıldızlı. Bu otellerin fiyatları daha uygun olabilir.
İşlerimi halletmek için dışarı çıktığımda şehri biraz daha görme şansım oldu. Bu sırada arabadan etrafa bakıyor ve Karaçi’yi biraz daha anlamaya çalışıyordum. Gördüğüm manzara ve edindiğim ilk izlenim gerçekten kimsenin kurallara uymadığı ve ülkede ciddi bir fakirliğin olduğuydu. Trafikte kendimi bir an için roller costera binmiş ve ya go-cart yapıyormuşuz gibi hissettim . Kırmızı ışık ve polis görmeniz neredeyse çok zor . Zaten olsa da çok bir değişmiyor.
Karaçi Golf Club
Karachi-Golf-Club


Dediğim gibi Karaçi’ye işlerim için gitmiştim.  Orada maalesef insanlar pek kurallara bağlı yaşamadıkları için bu durum iş hayatına da yansıyor. O yüzden bu coğrafyada iş yapmakta zorlanabilirsiniz. Bütün bunlara rağmen Karaçi’de biskrem reklamlarını görünce çok şaşırdım ve ayrıca çok mutlu oldum.


Boş kalan zamanlarımda Karaçi’yi bol bol gezmeye çalıştım. İlk olarak güzel bir lokantada karnımı doyurmak istedim. Arkadaşlardan beni güzel bir kebapçıya götürmelerini rica ettim ve onlarda beni Bar B Q Tonight Restaurant’a götürdüler. Kebaplar çok güzeldi yalnız eğer siz de aynı yere gidecek olursanız mutlaka acısız isteyin çünkü Karaçi’de az acılı diye bir kavram yok . Ya acılı ya da acısız yiyebilirsiniz.

Yemekten sonra biz sahile gittik . Akşam olduğu için denizi tam göremedik fakat orada çok eğlendiğimizi söyleyebilirim. Sahile gittiğinizde göreceksiniz orada go-cart arabalarına benzer arabalar var. Onlara binmenizi tavsiye ederim. Yalnız dikkat edin turist olduğunuz için 2-3 katı fazla para istiyorlar.
 
Diğer gün ise Karaçi’nin çarşısına Saddar bölgesine gittik. Çarşıda dikkatimi çeken şeylerin başında herkesin bağıra çağıra bir şeyler satmaya çalışmasıydı. Bütün bunlara ek olarak sokaktan gecen arabaların ve motosikletlerin korna sesleri de eklenince neredeyse yanınızdaki ile konuşurken hiç bir şey duymuyorsunuz. O yüzden Karaçi için şu ana kadar gördüğüm en gürültülü şehir diyebilirim J

Çarşıda işimiz bittikten sonra Quaid-I-Azam türbesini ziyaret etmek istedik.  Bu arada bu türbe tüm Hindistan Müslüman Birliği ve Pakistan bağımsızlık mücadelesinin önderi, aynı zamanda Pakistan’ın kurucusu ve ilk devlet başkanı olan Muhammed Ali Cinnah’a aittir.
 

Türbenin hemen çok yakınında aynı yerde bir de müze bulunmakta. Gitmişken her ikisini de gezebilirsiniz. Biz türbeye bir kaç iş arkadaşımla beraber gitmiştik. Her gittiğimiz yerde yabancı olduğumuz anlaşılıyordu. Özellikle yanımızda sarışın bir İngiliz bayan olunca kendisinin yolunu kesip fotoğraf çektirmek isteyen bir çok insan oldu . Ayrıca müzelere de bizi bedavaya girdirler.


Türbede işimiz bittikten sonra araba ile Karaçi’nin önde gelen zenginleri ve ünlülerinin yaşadığı Clifton bölgesinden geçtik.  Bir de oranın en güzel mescitlerinden birisi olan Masjid-e-Tooba ya da bir 5 dk uğradık.
Sonra biraz Karaçi’nin modern yüzünü görmek amacıyla Hyperstar Mall’e gittik. Bu mall neredeyse Türkiye’deki avmlerle aynı . Aradığınız her şey bulunmakta. Eğer vaktiniz olursa orayı da gezebilirsiniz.
Karaçi de Bagh Ibne Qasim isminde çok büyük bir park da bulunmakta. Yılda yaklaşık 10 milyon kişi bu parka geliyormuş. Park gerçekten de çok büyük , gittiğinizde biraz şaşırıyorsunuz açıkçası.
Bagh Ibne Qasim Parkı
Bagh Ibne Qasim Parkı
Sonuç olarak Karaçi çok ilginç bir yer.  Giderken biraz ön yargılarla ve korkularla gidiyorsunuz ama bence görülmesi gereken çok değişik bir yer. Fakat, bayanlara pek önermiyorum. Sizler için biraz zor olabilir.

Check Also

Belek’in En İyi 10 Oteli

Belek ’in en iyi otellerini sizler için derledik.  İşte Belek’in en iyi 10 oteli . Şimdiden …

İstanbul Avrupa Yakasında Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Avrupa yakası mı yoksa Anadolu yakası mı ? Sanırım bu tartışma sonsuza kadar gider demiştim …

İstanbul Anadolu Yakasında Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Avrupa yakası mı yoksa Anadolu yakası mı ? Sanırım bu tartışma sonsuza kadar gider:) Yalnız, …

5 Yorumlar

  1. Güzel devamını bekliyoruz

  2. Guzel yazi olmus. Elinize saglik

  3. Merhabalar. Ben de birkaç gün sonra iş için 1 haftalığına Karaçiye gidiyorum. Yazınızı ilgiyle okudum. Yalnız vize konusunda biraz panik durumdayım. 2 yıl geçerli Schengen vizem var ve vu şekilde Karaçi havalanında vize alınıyor diye biliyorum ki siz de aynı şekilde yapmışsınız. Yine de bütün sitelerde Pakistan için vize zorunlu bilgisi var. Sadece bizim Dışişleri sitesi mfa’da bu schengen konusu geçiyor. Emin olamadım. Sadece 3 günüm kaldı. Yazınızda ordaki arkadaşların da yardımıyla havalanında vizemi aldım demişsiniz. Acaba arkadaş derken ordaki Pakistanlı şirketten arkadaşlar mı yoksa havalanındaki görevliler mi yardımcı oldu? Yoksa Pakistanlı firmanın gönderdiği davetiyeyi mi kastettiniz? Ziyaretimi ertele imkanım yok, birçok ayarlamalar yapıldı. Biraz daha bilgi verirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkürler..

    • Volkan Bey kusurabakmayın. Yorumunuza çok geç gördüm. Ben Pakistan’a iş gittiğim için oradaki firmadan Pakistanlı arkadaşlar bana havalimanında yardımcı oldular. Oranın yetkili amirleri ile hep onlar görüştüler. Dolayısıyla vizeyi almak hiç zor olmadı. Umarım sizin içinde bir sıkıntı olmamıştır.

  4. Sabri Bey Merhaba, Fikirlerinize saygı duyuyorum. Pakistan çok çok ilginç bir yer. Hatta ziyaret ettiğim ülkeler içerisinde en farklısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir