Ana Sayfa » Çin » Pekin Pek Bize Göre Değil…

Pekin Pek Bize Göre Değil…

Pekin
Seyahat etmenin çok farklı bir his olduğunu seyahat edenler çok iyi bilirler. Yeni yerler görme isteği sizin için adeta bir tutku haline dönüşür. Böyle bir tutkuyla ve büyük bir merakla, Uzak Doğu’nun en büyük ülkesi olan Çin’e gitmek için sabırsızlanıyordum.

Çin Vize Süreci…

Çin, vize konusunda tek giriş ve multi giriş olmak üzere iki vize veriyor.  ( Sanırım biri 90 dolar, diğeri ise 110 dolardı )  Siz artık hangisini tercih ederseniz ona göre başvurunuzu yapabilirsiniz. Yalnız, vize başvurusunda en önemli konulardan bir tanesi ise Çin Büyükelçiliği, Çin’den sizi davet eden makamdan ıslak imzalı davetiye almanızı istiyor ve doğal olarak bu süreci inanılmaz uzatıyor. Bütün evrakları tamamladıktan sonra ise vizeyi almanız 1 hafta sürüyor.  Uçak biletinde ise Türk Hava Yolları’nın o bölgeye olan bütün uçuşları dolu olduğu için biletinizi önceden almanız iyi olur.  Aksi takdirde bilet bulamayabilir veya bileti çok pahalıya almak zorunda kalabilirsiniz.
Pekin’e vardığımızda devasa bir havaalanı ile karşılaştım. Sanki ucu bucağı yok gibiydi. Buna rağmen pasaport kontrol sırası da bir o kadar uzundu. Bu arada, uçakta doldurmanız için size bir kağıt veriyorlar. O kağıdı sakın kaybetmeyin . Hem ülkeye girişte hem ülkeden çıkışta soruyorlar. 

Pekin’de Nerede Kalınır?

Ben Pekin’de  Beijing Marriott Hotel City Wall’da  kaldım. Çin’de olduğunuzu düşünüp otelin ucuz olduğunuzu sanmayın. Sanırım 1 kola + 1 su 86 yuandı, yani yaklaşık 14 dolar. ( 1 TL 3 yuan civarı ) Fakat, bunun yanında otel çok güzel ve temizdi. 

Pekin Hakkında…

Pekin gerçekten benim beklediğimden gelişmiş bir yer çıktı. Ben Çin’in baya fakir bir ülke  olduğunu düşünürken, Pekin’in  fakirlikle uzaktan yakından alakası yoktu. Son derece modern binalar derli toplu bir şehir yaşantısı vardı.
Geldiğimiz günün ilk akşamı Houhai bölgesine aksam yemeği için gittim. Orada bir sürü kafe ve bar vardı.  Biz de eli yüzü düzgün olan kafelerden bir tanesine girdik. Garson menüyü getirdiğinde ise  ne yiyeceğimi bilememiştim çünkü menüde yazan hiç bir şeyi bilmiyor ve ayrıca  damak tatlarının bizden çok çok farklı olduğunu biliyordum.  Bu endişelerle ”beef and rice ” yazan bir şeyi seçtim. Maalesef , 1 kaşık aldıktan sonra hiç yiyemedim. 
Houhai’den otele taksi ile  dönerken bir de basıma çok ilginç bir şey geldi. Taksi şoförü nereli olduğumuzu sordu. Biz de Türk olduğumuz söyledik ve ardından ilk olarak İstiklal Marşımızı, ardından Davut Güloğlu’nun ”Yine Hava Kara Bulutlu” diye bir şarkısı var onu çaldı. Tabi hepimiz şok içerisindeydik.

Çin’de en zorlanacağınız şeyler…

Birincisi yemekler,ikincisi ise bir yerden bir yere ulaşmak, üçüncüsü de iletişim kurmak.  Yukarıda bahsettim yemek konusu en zor konu. Adamlar eşekten, köpeğe ve hamam böceğine kadar her şeyi yiyorlar. Kahvaltı ise bizimki ile alakası yok ayrıca kapalı mekanlarda sigara içmek serbest.

Ulaşıma gelince Pekin ’de taksi bulmak çok zor bir iş, toplu taşımayı ben hiç göremedim. Taksi bulsanız da elinizde gideceğiniz yerin Çince adresi yoksa şoför sizi anlamıyor. İngilizceyi hemen hemen kimse bilmiyor. Otelde çalışanlar bile çok az ing konuşuyor.  Coca-Cola yı bile bilmiyorlar gerisini siz düşünün.

Alışveriş…

Çin’de biz hiç alışveriş yapamadık. Yalnız isterseniz her şeyin sahtesini bulabilirsiniz. Sahte ürünler de kendi arasında kalite kalite ayrılabiliyor. Artık siz hangisini tercih ederseniz. Ben vaktim olmadığı için alışverişi havaalanında yaptım. Oradan da eşime yelpaze aldım.

Çin Hakkında..

Çin bildiğiniz gibi komünist sistemle yönetiliyor fakat toplum tam bir kapitalist düzende yaşıyor. Hemen hemen her şeye para ödüyorsunuz. Eğitimden sağlığa kadar her şey paralı. Örneğin 2. çocuğu yapmak tamamıyla yasak. Eğer yaparsanız devlet okul ve sağlık masraflarını ödemiyor ve size de bunun karşılığında bir ceza kesiyor.  Bu yüzden Çinli kadınlar çaresiz bir şekilde 2. çocuğa hamile kaldıkları zaman kürtaj yaptırıyorlar.

Pekin Gezilecek Yerler…

Eğer vaktiniz varsa, gezmek için Çin Seddi’ne , silk markete, hayvanat bahçesine, yasak şehre gitmenizi tavsiye ederim.
Genel olarak ben Pekin ’e pek ısınamadım. Mecbur kalmadıkça pek gideceğimi sanmıyorum. Yemekleri , yaşam biçimleri bizden çok mu çok farklı.

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir