Ana Sayfa » Bosnahersek » Saraybosna Adeta Balkanların Ortasında Bir Bursa

Saraybosna Adeta Balkanların Ortasında Bir Bursa

Geçtiğimiz aylarda gidip sokaklarında dolaşma, havasını soluma şansına sahip olduğum, kahvesini içtiğim, böreğini yediğim  güzeller güzeli balkan kenti, Bosna hersek’in güzeller güzeli başkenti, Saraybosna.  Her yönüyle ben çok sevdim, çok beğendim. Bu güzel şehri detaylarıyla beraber sizler için anlatmaya çalıştım. İnşallah bu bilgiler işinize yarar…

Saraybosna ‘ya Ne Zaman Gitmeliyim?

Aslında Saraybosna 4 mevsim gezmek ve görmek için uygun bir yer. Özellikle kışın giderseniz yaz ve ilkbahar aylarına göre uçak fiyatlarının çok daha uygun olduğunu söyleyebilirim. Yalnız, kışın gitmenin de dezavantajı şu oluyor. Saraybosna’da sis problemi olduğu için uçaklar bazen kalkamıyor. Yada inemiyor. Diğer bir deyişle gidip dönemeyebilirsiniz veya hiç gidemeyebilirsiniz. Ayrıca, hava da çok soğuk olduğu için gezmek pek keyifli olmuyor. O yüzden ben Saraybosna’ya kışın gitmeyi pek önermiyorum. Baharda veya yazın gidin mis gibi gezersiniz. Yazın sıcaklık 38 dereceye kadar çıkıyormuş. Dikkat edin.

Saraybosna’ya Hangi Havayolu ile Gidebilirim ?

Başta Türk Hava Yolları olmak üzere Crotia Airlines, Lufthansa, Ali Talia,Pegasus gibi bir çok havayolu Saraybosna’ya gitmekte. Türk Hava Yolları’nın günlük 2 seferi bulunmakta. Bahar dönemi giderseniz eğer bilet fiyatlarının gidiş dönüş 800 TL civarında olacağını düşünüyorum. Yolculuk 1,5 saat sürüyor. Havaalanıda küçük bir havalimanı olduğu için sıra dahi beklemeden pasaport kontrolünden hızlıca geçiyorsunuz.

Saraybosna Uluslararası Havalimanı’ndan Baş Çarşı’ya Nasıl Gidilir?

Buradan Trolleyle’de gitmek mümkün ama ben tam nasıl gidildiğini bilmiyorum. Sanırım havalimanından çıktıktan sonra bir 15-20 dakika yürümek gerekiyormuş. O yüzden biz hiç uğraşmayıp taksiye bindik. Taksiye binmeden önce ihtiyacınız olan parayı havalimanı içerisinde bozdurabilirsiniz. Euro ile de ödeme yapabilirsiniz fakat orada biraz fiyatı fazla söylüyorlarmış.Taksilerle pazarlık yapmak mümkün olmuyor. Hepsi anlaşmış aynı fiyatı söylüyorlar. Biz 30 KM ödemiştik.

Saraybosna ‘da Nerede Kalınır?

Burada benim önerim Baş Çarşı’ya yakın bir yerde kalmanız. Zaten Saraybosna küçük bir şehir olduğu için kaldığınız yerin çok önemi yok aslında. Heryere yürüyerek gidebilirsiniz. O yüzden otelin eli yüzü düzgünse bir çok açıdan işinizi görecektir. Bizim kaldığımız otele gelince biz Hotel Europe’da kaldık. Biraz pahalı ama güzel güzel dinlenebileceğiniz bir otel. Tavsiye de ediyorum. 2 kişi için 350 TL ödedik.

 

Hotel Europe dışında ben aşağıdaki otellere de bir bakmanızı tavsiye ederim. Hem booking puanları çok iyi hem de konumları süper. Ayrıca fiyatları da uygun.

Hotel Festival

Old Town Hotel

Halvat Otel

Hotel Logavina 8

Saraybosna’da Gezilecek Yerler Neresidir?

Saraybosna’da gezerken bol bol yürüyeceksiniz. Tramvaya,otobüse, taksiye binmenize hiç gerek yok.  Hem kendim için hem de sizler için gezilecek yerlerin haritasını çıkardım. Bu anlamda size faydalı olacağını düşünüyorum. Şimdi yürümelere başlayalım hep beraber:)

 Gezilecek Yerler Gezilecek Yerler 2

Vijećnica

Burası ilk olarak 1891 yılında Karel Pařík tarafından tasarlanmış ve 1896 yılında da inşası tamamlanmış. 1949 yılına kadar bir kamu binası olarak daha sonradan da halk kütüphanesi olarak kullanılmış. 1992 yılında Sırbistan’ın Saraybosna’yı işgal etmesiyle beraber kütüphane içerisinde bulunan inkunabeller ( matbaanın ilk zamanlarında basılmış kitaplar), el yazma eserler maalesef  yok edilmişler. Bazı Boşnak kardeşlerimiz bu önemli eserlerin yok edilmemesi amacıyla kütüphaneden canları pahasına bu kitapları kurtarmaya çalışmışlar fakat bir çoğu keskin nişancılar tarafından öldürülmüşler.

Kazandžiluk ( Bakırcılar Çarşısı)

Saraybosna’nın eski ve en güzel yerlerinden biri. Tarihi 16 yüzyıla kadar dayanıyor. Bakır namına ne ararsanız var. Çarşıda gezinirken hem işleme yapan ustaları izleyebilir hem de hediyelik ürünleri satın alabilirsiniz.

Sebil ( Sebilj)

Önceleri Saraybosna’da bir çok sebil varmış fakat birçoğu tahrip edilmiş ve yıkılmış.  Sebil 1753 yılında Mehmet Paşa tarafından yapılmış ve Avusturyalı mimar Alexander Wittek tarafından da 1891 yılında renove edilmiş. Bu sebil adeta şehrin sembolü niteliğinde ve birçok kişi içinde şehrin en önemli buluşma noktası.  Sebilden mutlaka bir su için ve atalarımızı yad etmeyi unutmayın.

Morića han

Burada kahve içmeden Bosna gezisi tamamlanmış sayılmaz. İnsanın ”Hancı çay getir diyesi” geliyor 🙂 Keyifli yer yalnız biraz fazla kalabalık.

Başçarşı ( Baščaršija)

Başçarşı’ya Saraybosna’nın kalbi veya oranın Taksim’i diyebiliriz:) Hangi yoldan yürürseniz yürüyün nereden giderseniz gidin her yol Başçarşı’ya çıkıyor. Çarşının etrafında Gazi Hüsrev Bey tarafından yaptırılmış bir han, medrese bulunmakta. Her yer Osmanlı eserleriyle dolu. Bir de burası inanılmaz derecede Bursa’ya benziyor. O yüzden kendinizi Bursa’da geziyor gibi hissedebilirsiniz.

Svrzo’s House

17. yüzyılda Glodo ailesi tarafından yaptırılan ev ,daha sonra Svrzo ailesi tarafından satın alınmış.Evin selamlık ve haremlik olmak üzere 2 bölümü bulunmakta. Pazar günleri kapalı.

Gazi Hüsrev Bey Camii

Gazi Hüsrev Bey Camii, Başçarşı’nın hemen yanı başında yer almakta.  Bu camii 1531 yılında Mimar Sinan tarafından yaptırılmış. Sırp işgali sırasında Sırplar camiyi yıkmak için çok uğraşmışlar ama başaramamışlar.

Museum of the Jews of Bosnia and Herzegovina ( Zidovski Muzej )

Müze olmakla beraber aynı zamanda Saraybosna’nın en eski sinagogudur. Görülmesinde fayda var.

Ferhad Paşa Camii (Ferhadija džamija)

1590 yılında Sokullu’nın emriyle Ferhat Paşa tarafından 30000 altına Mimar Sinan’ın bir öncesine yaptırılmış. Bosna Savaşı sırasında adi Sırplar tarafından bombalarla yerle bir edilmiş. Allah’a çok şükür camii tekrardan yaptırılıyor.

Sacred Heart Cathedral

Saraybosna’da Avusturya Macaristan mimarisinin olduğu bölgede kesinlikle görülmesi gereken bir cathedral. Özellikle gece muazzam!

Gallery 11/07/95

Fotoğraflara bakıp belgeseli izlediğinizde göz yaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz.  Allah yapanları her iki cihanda kahretsin.  Her şey bir kenara bırakın sırf burayı görmeye gidin.

Cathedral Church of the Nativity of the Theotokos

Saraybosna’nın ve Balkanların en büyük kiliselerindenmiş. Bir gidip görebilirsiniz.

Vječna Vatra Anıtı

Marshal Tito sokağı ile Ferhadiye Caddesi’nin kesiştiği yerde yer almakta. Anıt, İkinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden sivilleri anmak  için 1946 yılında yaptırılmış. 2011 yılında birileri ateşi söndürmeye çalışmış ama başaramamışlar:)

BBI Centar

Saraybosna’nın en büyük AVM’lerinden bir tanesi.

At Mejdan

Çok çok eskiden burada aleme ibret olsun diye idamlar felan yapılıyormuş. O yüzden buraya Siyaset Meydanı ‘da denmiş bir ara. Daha sonraları burada at çiftliği olarak kullanılmış. O gün bugündür buraya At Meydanı diyorlar. Şu ansa çok güzel bir park. Bir gidip çay kahve içebilirsiniz. Park hemen Miljacka Nehri’nin yanında.

Umut Tüneli

Sırp mevzileri arasında, Saraybosna Uluslararası Havalimanı’ nın altından 800 metre uzunluğunda, 1 m. genişliğnde, 160 cm. yüksekliğinde tünel, 4 ay 4 gün süren yoğun çalışmalar sonucu 20 yıl önce yapılmış. Bu tünelle birlikte birçok gıda malzemesi bu tünel sayesinde kuşatma altındaki Boşnaklara ulaştırılmış ve tünelin bir ucunun bulunduğu Butmir’deki evin sahibi olan Kolar ailesi, tüneli 1996 yılından müzeye dönüştürmüş.  Tünelin şu an sadece 25 metrelik bir kısmı ziyarete açık bulunuyor.  Giriş ücreti kişi başı 10 KM. Şehir içinde tur firmaları var. Biletleri onlardan alabilirsiniz. Ayrıca, herşeyi sizin adınıza organize ediyorlar.

Bijela Tabija (White Fortress)

Yürüyerek çıkabilmeniz mümkün. Fakat biraz efor sarf etmeniz gerekiyor. Çıktığınızda mükemmel bir şehir manzarası sizi bekliyor.

Avaz Twist Tower

Saraybosna’nın en yüksek binası. Yukarı çıkmak 1KM. Değer mi peki derseniz kesinlikli değer. En üst katında kafe de var ama biraz dandik.

Brusa Bezistan ( Bedesten)

Adeta bizim Kapalı Çarşı. Başçarşı’nın hemen yanında. Görmemeniz mümkün değil 🙂 İçerde bir sürü hediyelik eşya satan mağaza var.

Tašlihan Sarajevo

Gazi Hüsrev Paşa’nın Saraybosna’da yaptırmış olduğu eserlerden bir tanesi de burası. Taşlıhan Bedesten’ inin Ferhadiye Caddesine çıkış kapısının hemen orada.

Aliya İzzetbegovic Kabristanı

Kabristanı görünce boğazım düğümlendi, gözlerim doldu, hüzünlendim konuşamadım. Gencecik insanlara nasıl kıymışlar nasıl katletmişler çözemedim, anlayamadım, yapanların hepsine lanet ettim. Mutlaka gidin. Fatihanızı da okuyun. Allah rahmet etsin orada yatanlara. İnşallah mekanları cennet olur hepsinin.

Saraybosna’da Nerede Yemek Yenir?

Saraybosna’ya gittiğiniz zaman yemeden geleni dövüyorlar diyebileceğim 2 şey var. Birincisi börek. İkincisi de Saraybosna ‘ya özel köfte.

Buregdzinica Bosna

Burada kahvaltı yapmadan giderseniz, çok pişman olursunuz. Patatesli, ıspanaklı börekleri mükemmel. Kıymalı ve yoğurtlu da gitmişken denenmeli. Yan taraftaki kafeden çayda söyleyebilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam bir porsiyon 4 KM’dı. Ucuz yani:)

Buregdzinica Sac

Bana göre şehrin en başarılı börekçisi. Buradaki börekler kömür ateşinde pişiyor. Özellikle kıymalı ve patatesli böreği seveceğinizden eminim. Zaten yukarıdaki börekçiyle hemen hemen aynı yerdeler. Gittiğinizde göreceksiniz. Fiyat 4- 6 KM arası.

Cevapdzinica Hodzic

Aslında bir Fenerli olarak beni buraya ayaklarım çok zor götürdü ama sırf cevapinin hatrına geldik işte. Ne alaka Fener dediğinizi duyar gibiyim. Bu konuyu hemen açıklayayım sonra ister gidersiniz ister gitmezsiniz 🙂 Burası daha önceden Galatasaray’da antrenörlük yapmış Ali Hodzic’in yeri ve kapısında kocaman bir Galatasaray bayrağı bulunuyor.

Cevapi’ye gelince bizim köftenin hemen hemen aynısı. Yalnız tat olarak biraz daha farklı. Özellikle kaymakla beraber cevapiyi yemenizi tavsiye ederim. Adam Galatasaraylı ama köftesi süper. Aşağıya fiyatların fotoğrafını koyuyorum. Siz buna göre ne yiyeceğinize karar verdiniz.

Cream Shop

Hemen Baş Çarşı üzerinde yer almakta. Tatlıları fena değil. Trileçeyi deneyebilirsiniz. Bununla beraber türk çayları da bulunmakta. Trileçe 2 KM, bir bardak çay ise 1,5 KM.

Inat kuća

Yemekleri güzel ve tarihi bir mekan. Yalnız, öyle cafe tadında bir yer değil. Bir kahve içmeye gideyim olmuyor. O yüzden yemek yiyecekseniz gidin. Etleri gayet lezzetli. Çorba 5 KM, Ana yemeler 10 – 15 KM arası.

Miris dunja

Boşnak kahvesi içmek için buraya gelebilirsiniz.

Dveri

Harika bir ortam ve müthiş lezzetler, kuru et spesiyali çok güzel,  biftekler ise tek kelime ile harika, çorbalar da mis. Fiyatları Bosna’ya göre çok az daha yüksek gelebilir ama bunu hak ediyor.

Saraybosna’dan Ne Hediye Alınır?

Başçarşı’da çeşit çeşit hediyelik dükkanlar. İsterseniz el işi göz nuru yapılmış bakır cezve takımları, bakır hediyeliklerden alabilirsiniz. Aslında Türkiye’de bildiğiniz gördüğünüz herşey birebir orada da var.

Eğer oraya özel birşey almak isterseniz, benim tavsiyem mutlaka dibek kahvesi almanız.

Dibek kahvesini oranın en meşhur kahvecisi Tucana Kahva’den 2 KM’ye alabilirsiniz. Tucana Kahva Gazi Hüsrev Cami’nin hemen yanında kime sorsanız gösterir.

Saraybosna ‘dan Monstr’a Nasıl Gidilir ?

Saraybosna’da 2 tane otobüs terminali bulunmakta. Bu terminaller içerisinde daha çok sizin ‘’Autobusna Stanica’’ ile olacak. Bizim Esenler Otogar’ı düşünebilirsiniz. Buradan Dubrovnik’e, Zagrep’e ve Monstar’a gidebilirsiniz. Başçarşı’dan taksiye binerseniz 15 KM tutuyor. Terminalin google map üzerinde nerede olduğunuda işaretliyorum. İşinizi kolaylaştırır.

Monstar’a günlük 5-6 sefer bulunmakla beraber gitmeden link aracılığıyla otobüsün saatlerini kontrol edebilirsiniz. İnternetten satış maalesef yok. Otobüs bileti fiyatı 20 KM. Yolculuk da 2.5- 3 saat arası sürüyor.

Mostar Gezisi İçin Tıklayınız.

 

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir