Ana Sayfa » Genel » Seul, Uzak Doğu’nun Amerikası
New Kukje Hotel 

Seul, Uzak Doğu’nun Amerikası

Seul, tarihsel kökeni, farklı mutfak kültürü, muhteşem kütüphaneleri ile kesinlikle görülmesi gereken Uzak Doğu’nun önemli kentlerinin başında gelmektedir. Özellikle teknolojik alandaki gelişmişliği ile ülke, meraklıları için bir cazibe merkezi haline gelmiş durumdadır fakat fiyatların çok da ucuz olduğunu söyleyemeyiz.Ülke akıllı cihazlar,TV,her bir mağazanın yoğun bir şekilde kullandığı SMS pazarlaması örnekleri ile etkileyici bir örnek.

Kore’ye Vize Gerekiyor Mu?

Kore Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize istememektedir ve bu şekilde Kore’de 90 gün kalmak mümkün.

Kore’ye Ne Zaman Gidilir?

Kore’ye her mevsim gidilebilir ancak tercih tabii ki yaz sezonu olmalı.. Kışın gitmek konusunda herhangi bir problem yok, soğuk dışında:) Kore de soğuk hava Kasım ayında başlamakta ve özellikle akşamları kat kat giyinmeniz gerekebilmekte… Bizim tercihimiz Ağustos ayı:)

Seul Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Havalimanından Myeongdong ve Hongdaeye meydanlarına hızlı tren veya otobüs aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Myeongdong meydanına hızlı tren ve 6015 otobüsü ile, Hongdaeye meydanına ise 6011 nolu otobüs ile ulaşım mümkün. Myeongdong’a ulaşım yaklaşık 15 USD ve Hongdaeye’e ise yaklaşık 10 USD tutmaktadır.

Seul’de Ulaşım? Taksi Ücretleri, Otobüs Ücretleri Ne Kadar?

Seul’de ulaşım ağı eşittir metro.. Şehrin her noktasına metro ulaşımı mevcut ve havalimanından indiğiniz gibi alabileceğiniz kartlar ile seyahatinizi hızlı ve keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Seul’de Nerede Kalınır?

Öncelikle belirtmeliyiz ki, Otel fiyatları pahalı.. Birçok otel seçeneği var ancak dikkat etmeniz gereken konu otelin KESİNLİKLE şehir merkezine yakın olması… Ulaşım ağı her ne kadar yaygın da olsa hem metro ile işe gidiş/dönüş saatlerinde zorluk yaşayabilirsiniz hem de bazı hatlarda aktarma yapmanız zaman kaybı yaratabilir.

Bölge olarak benim tavsiyelerim de şu şekilde: Shichon ( barların ve bir sürü restoranın olduğu bölge), Hongdae (Hongik Üniversitesi yakını) , Itaewon ve Gangnam. Gangnam oranın Nişantaşı’sı olabilir. O yüzden diğer yerleri göre biraz daha pahalı olacaktır.

Best Western New Seoul Hotel

Koreana Hotel

New Kukje Hotel 

Seul’de Alışveriş

Neredeyse her bölgede bulunan mağazalarda alışveriş her ne kadar keyifli olsa da fiyatlar çok da uygun değil. Mağazalarda satılan ürünler Türkiye’de ki fiyatlardan ucuz değil, hatta bazı markaların pahalı olduğunu bile söyleyebiliriz.

Seul Gece Pazarları…

Tabii ki her şehirde olduğu gibi güzel alternatifler mevcut, Seul’de gece pazarları bu örneklerin başında gelmekte. Gece pazarları neredeyse her meydanda olmakla beraber Sinchon ve Jangchung bölgeside de yoğun şekilde bulunmaktadır. Burada özellikle bayanların ilgisini çekebilecek her çeşit gömlek, etek ve yaklaşan soğuklardan dolayı paltolar mevcut ve fiyatlar mağazalara kıyasla çok daha uygun. Pazarlık ise Tayland veya diğer Uzak Doğulu milletlerin aksıne Koreliler tarafından pek sevilen bir husus değil bunu kesinlikle belirtmek gerekiyor:) (pazarlık yapmaya çalışıldığında genellikle satıcı ürünü elinizden alıp uzaklaşmaya başlıyorJ.Fiyatlar ise gece pazarlarında üründen ürüne değişmekte ancak ortalama olarak bir eteğin 15.000-30.000 Won, gömleğin ise 8.000-15.000 Won arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Erkekler için maalesef pek bir alışveriş seçeneği bulunmamakta, olanlarda Türkiyede ki fiyatlardan çok farklı değil.

Peki, gece pazarlarında ilgi çekici şey nedir?

En ilgi çekici standlardan birisi ise çorap standları, renkli alternatifleri olan, üzerinde ünlü kişilerin çizimi bulunan çoraplar hem ucuz hemde çokça etrafta görmeniz mümkün.. Gece pazalarında en pahalı standların arasında ise renkli meyvelerin sıralandığı meyve standları bulunmakta.. Bahsi geçmişken, ülkede en pahalı ürünlerin başında meyve gelmekte hatta kız istemeye giden damat adayının ailesi kız evine büyük bir meyve sepeti ile gitmekte ve bu ailenin ekonomik durumunun iyi olduğunu göstermektedir.Ülkede 1 adet muzun yaklaşık 5 dolar olduğu düşünülünce bu tarz meydanlarda neden meyvelerin çok daha pahalı olduğu anlaşılabilir…

Yükselen trend K-POP

Alışveriş ve teknolojinin yanı sıra bir diğer en büyük etken farklı Kore Kültürü.. Özellikle son yıllarda yükselişe geçen K-POP grupları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilgi çekmekte.. Bu kültürün nasıl yerleştiğini görmek için ise sokağa çıkmanız yeterli.. Her büyük meydanda küçüklü büyüklü grupları ve etrafında ellerinde telefonları ile onları izleyen/kaydeden gençler mevcut.(Hepsinin sesinin güzel olduğunu söyleyemeyizJ ) Sosyal medyayı çok yoğun bir şekilde kullanan bu toplumda gençler şarkılarını ve performanslarını meydanlarda gösterip kendi K-POP serüvenlerini başlatmak istiyorlarJ Haksız da sayılmazlar, ülkede bu şekilde ünlenmiş onlarca grup bulunmakta.. Özetlemek gerekirse, Seul sokakları ünlenmek isteyen ve kendine güvenen binlerce gençle kaynıyor.

Kore’de Gezilecek Yerler Neresidir?

  • Gyeongbokgung Sarayı – Tarihi ve mimarisi ile muhteşem bir saray
  • Seul Namsan Kulesi – Tüm Seul’u tepeden görebileceğiniz, manzarası görülmeli
  • Myeong-dong –Alış veriş için ideal:)
  • Changgyeonggung
  • Bukhon Hanok Village- Kültürel Kore evlerinde yemek yemek için ideal
  • Dongdaemun Market
  • Gangham – Ünlü Gangham Style şarkısına konu olan, Seul’ün en zenginlerinin ve üst düzey markalarının bulunduğu bölge

Seul’un Yemek Kültürü…

Kültürün bir parçası olarak yemek kültürünü de eklememiz gerekir.. Farklı tadları sevenler için Kore kesinlikle güzel bir serüven.. Diğer Uzak Doğu ülkelerinde uçaktan indiğiniz gibi aldığınız baharat kokusu burda pek hakim değil ancak restorant çevreleri için aynı cümleyi kuramayacağız. Genellikle yöresel yemeklerde baharat yoğun şekilde kullanılmakta ancak bu oran dayanılmayacak derecede değil.. Kültürel yemekler dışında gençlerin tercihi fast food zincirleri ve bölgede bulunan hamburgerciler denenebilir.. Fiyat olarak uygun bir alternatif olmasında çok önemli bir rol oynamaktalarJ Eğer ki uzun süre Kore’de kalacaksanız öğle yemeklerini biraz ucuzlatmakta fayda var:) Kore’nin en meşhur yemeği iseeeee: Bibimpap! İlk başta ön yargılı yaklaşsakta mutlaka denenmeli, gayet güzel bir tat..

Kore’de Nerede Yemek Yenir?

Bibimpap kesinlikle Kore’nin en ünlü yemeği ve denenmeli.

Karışık tarzda kendinizin seçip yöresel yemekleri (bol baharat ile) pişirebileceğiniz restoranlar mevcut.

Tatlı olarak kesinlikle Crep Cake.. Her bir katı farklı bir meyve aroması ile yapılmış olan Crep Cake yanında kahve ile muhteşem bir ikili oluşturmakta.

Seul Gezisi Için Kaç Gün Yeterlidir?

Üst limitimiz yok tabii ki ancak heryeri layıkı ile gezmek adına en az 1 hafta Seul’de bulunmak gerekmektedir.. Eğer ki şehir dışında bulunan Türk Şehitliğine de gitmek isterseniz süre biraz daha uzayabilir.

Bu gezi için kaç paraya ihtiyacımız olur?

Ne kadar gezeceğiniz ve alışverişe ne kadar para harcayacağımız ile orantılı bu konu…1 haftalık sürede otel ve uçuş hariç 2 kişi için 1000 lira yeterli olacaktır.. Ama dediğim gibi bu tamamen size bağlı.

Seul’den Ne Hediye Alınır?

Kesinlikle giyim.. Özellikle bayan giyimi konusunda her bütçeye uygun kıyafet bulmak mümkün.. 5000 Won dan başlayıp 50.000 Won’a kadar bir bütçe skalasında her türlü kıyafeti bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra özel basılmış çorapları her köşe başında görmek mümkün.. Twitty, Tom ve Jerry, PSY ve yeni yeni üne kavuşmakta olan K-POP yıldızları.. Fakat şunu da not olarak düşmek gerekir ki erkeklere yönelik çorap dışında pek de bir kıyafet seçeneği bulunmamaktadır.. Sweat shirt ve mont ( ki bunlar heryerde bulunabilir seçenekler) dışında seçenek pek de mevcut değil.Bunun dışında her türlü magnet ve kar küresi olmazsa olmazı..

Bu yazının hazırlamasında bana yardımcı olan rosey_chin ‘ e çok teşekkür ederim.

Dünyanın En Güzel Başkentlerinden Biri: Roma

Helsinki, Arabadan Çok Sauna Olan Şehir

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir Yorum

  1. Birgün gidebilirmiyim bilmiyorum ama sayenizde gitmiş kadar oldum.En çokta yemeklerini merak ettim doğrusu..Bizim mutfağımızla yarışır mı bilmem ama?Böyle değişik lezzetleri tatmak lazım…Güzel bir yazı olmuş çok teşekürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir