Ana Sayfa » Arnavutluk » Arnavutluk’un Başkenti Tiran Hakkında Herşey

Arnavutluk’un Başkenti Tiran Hakkında Herşey

Yeni bir ülke yeni bir yer. Uzun bir aradan sonra yeniden seyahat ediyorum.  Bu kez yolum Adriyatik’in en küçük ülkesi Arnavutluk’a  ve oranın başkenti Tiran ’a düştü. 2 gün boyunca Tiran’ı baya bir gezdim. Her ne kadar yapılacak şeyler sınırlı da olsa eğer güzel bir gezi planı yaparsanız, ben iyi vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Mümkünse benim gibi yanınıza 3-4 tane kafa dengi arkadaşınızı alın ve haftasonu Tiran’ı ziyarete gidin. O zaman seyahatiniz daha keyifli hale gelecektir. Kısaca Tiran ’a karşı ön yargılı olmayın:) Yeterki gezmesini bilin…

Tiran ’a gitmeden önce birkaç bir şey okumuştum ilk olarak onları sizlerle paylaşmak istiyorum.  Genel kültür anlamında…

  • Komşuları kuzeyde Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Makedonya ve güneyinde Yunanistan’dır.
  • Ülkenin büyük bir çoğunluğunu Arnavutlar, sonrasında Yunanlar, Arumenler ve Makedonlar oluşturuyor.
  • 450 yıla yakın Osmanlı Egemenliği altında kalmışlar ve Osmalı’dan 1912 yılında ayrılmışlardır. Daha sonra İtalyanlar ve Almanlar tarafından işgal edilmiştir.
  • 1944 yılında komunist kontrolüne giren ülke, Enver Hoca’nın başa geçmesiyle diktatörlük dönemine geri dönmüştür. Nisan 1985’de Hoca’nın ölümüyle boşalan komunist otorite, 20 Şubat 1991’de tamamiyle yıkılmıştır.
  • Enver Hoca, Arnavutluk’u dünyanın ilk resmi ateist devleti yapmıştır. Kendi yönetimi boyunca camileri ve kiliseleri yıktırmıştır.
  • Ülkenin başkenti Tiran ve nüfusu yaklaşık 3 milyondur.
  • Tiran ’da herkesin Mercedes’i var neredeyse. Bunun sebebi de araçların diğer ülkelerden çalınıp burada pazarlanmasıymış.
  • Şu an ülkenin nüfusunun yüzde 60’ının müslüman yüzde 40’ının da hristiyan olduğu tahmin ediliyor.
  • Arnavutluk bizden bir saat geri.

Gelelim Benim Tiran Gezime…

Arnavutluk’a vize gerekir mi?

Arnavutluk’a giriş yapabilmek için vize almanız gerekmiyor. Uçaktan indikten sonra pasaportu veriyorsunuz 5 dakika içinde havalimanında işiniz bitiyor. Yalnız, klasik pasaport kontrol sırasında polis niye geldiniz, burada ne yapacaksınız gibi sorular soruyor. Onun için bu sorulara gitmeden çalışabilirsiniz:)

Tiran’a Hangi Havayolları ile Gidilir?

Uçak biletimi ben Türk Hava Yolları’ndan aldım. Özellikle THY wingonun baya uygun fiyatlı kampanyaları olduğu için de sizin bir göz atmanızı tavsiye ederim.  THY dışında Aegean Airlines ve  Pegasus’ a da bir bakabilirsiniz. Yolculuğa gelince toplam 1s 40d saat sürüyor.

Havalimanından şehir merkezine nasıl gidebilirsiniz?

Havalimanından sabah saat 6 ile akşam 6 arasında her saat başı hareket eden Rinas Exress otobüsleri bulunmakta. Bu otobüsle National Museum ‘a kadar gidebilirsiniz. Zaten orası da şehrin göbeği oluyor. Bilet ücreti 250 Lek (7.5 TL) . Bileti otobüsün içinde alabiliyorsunuz.  Uçaktan indikten sonra kime sorsanız yerini gösterir. O yüzden nasıl bulacağız diye endişelenmeyin. Kapıdan çıkar çıkmaz görüyor olacaksınız. Yolculukta toplam 1 saat sürüyor. Valla isterseniz taksiyle de gidebilirsiniz ama bence hiç gerek yok. Biz rahat bir şekilde gittik. Taksi de 2500 Lek tutuyormuş. ( 18 – 20 Euro)

Tiran’da Nerede Kalınır ?

Valla aslında şehir o kadar küçükki. Nerede kaldığınız bu yüzden pek de önemli değil. Her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Fakat benim size tavsiyem Rruga İbrahim Rugova Caddesi’ne yakın bir yerde kalmanız olacak. Özellikle akşamları bu cadde baya hareketli ve cadde üzerinde yürüyüş yapması baya keyifli oluyor. Benim kaldığım yere gelecek olursak ben Sheraton’da kaldım. Biraz pahalı ama yeri ve yemekleri çok güzeldi. Fiyat olarak ben 2 gece için 700 TL ödedim.

Sheraton dışında ben aşağıdaki otellere de bir bakmanızı tavsiye ederim. Hem booking puanları çok iyi hem de konumları süper. Ayrıca fiyatları da uygun.

Te Stela Hotel 

New W Hotel

Hotel Austria

Hotel Boutique Gloria

Tiran’da Gezilecek Yerler Neresidir?

Efendim uçağımız saat 8:30 gibi Tiran’a vardıktan sonra otelimize varmamız ve biraz dinlenmenin ardından saat 11 gibi kendimizi dışarıya attık. Bunların hepsini aşağıdaki sıraya göre yürüyerek gezebilirsiniz. Gezilecek yerlerin haritasını da ekliyorum sizler için.

Nene Tereza Meydanı

Otelimizin hemen yanında Nene Tereza Meydanı vardı. Biz de ilk olarak oraya gittik. Baya büyük bir  meydan. Biz oradayken bir etkinlik de vardı. Biraz onu izledik . Sonra yürümeye devam ettik. Bu arada bu meydanda akşamları hep gençler takılıyorlar. Zaten gittiğinizde de göreceksiniz meydanın sağı solu üniversite binalarıymış.

Pallati i Kongreseve (Congress Palace)

Burası eskiden Arnavutluk İşçi Partisi’nin konferans merkeziymiş. Şu an ise sergi alanı olarak kullanılıyor.

Kryeministria

Burası Arnavutluk’un başbakanlık binasıymış . Hatırladığım kadarıyla tam karşısında da Cumhurbaşkanlığı binası vardı.

Blloku

Valla ben bu Blloku tam olarak neresi tam anlayamadım. Yalnız, benim anladığım kadarıyla Blloku’nun merkezi Rruga İbrahim Rugova caddesi. Bu cadde özellikle akşamları baya hareketli oluyor. Barlar , kafeler felan var. Özellikle bekar arkadaşların seveceğini düşünüyorum:)

Pyramid of Tirana

Burası ilk olarak Enver Hoca Müzesi olarak yapılmış. Daha sonralarıysa çeşitli amaçlar için kullanılmış. Bir ara gece kulübüne bile dönüştürülmüş. Şu an benim gördüğüm kadarıyla atıl bir vaziyette duruyor.  Ayrıca piramidin hemen önünde özgürlük çanı da bulunuyor. Bu çanın özelliği savaştan kalan kurşun kovanlarının eritilerek yapılmasıymış.

Bulevardi  Deshmoret e Kombit

Burasının eski adı imparatorluk yoluymuş. Şimdi de eskiden olduğu gibi Tiran ’ın en önemli bulvarlarından bir tanesi. Zaten gezerken mutlaka buradan geçeceksiniz.

Parku Rinia

Rinia Park, Bulevardi  Deshmoret e Kombit’in hemen yanında. Park içerisinde kafe felan da var. Yazın bazen burada festivaller oluyormuş. Bize denk gelmedi. İnşallah sizin gittiğiniz dönem de olur keyifli vakit geçirirsiniz.

Shëtitorja Murat Toptani

Parku Rinia’dan düz giderseniz İskender Bey Meydanına , sağa dönerseniz Shëtitorja Murat Toptani’ye gidiyorsunuz. Güzel bir yürüyüş yolu burası. Bizim gittiğimiz zaman panayır gibi birşey vardı. Ayrıca bu yol üzerinde Follie Terrace adında oranın en iyi gece kulübü varmış.

Skanderbeg Statue

Meydanın ismi İskender Bey’den gelmekte. İskender Bey zamanında Osmanlı Devleti’nin Arnavutlukta yerleşmesine karşı mücadele etmiş. O yüzden Arnavutluk için bir halk kahramnı olarak görülüyor.

 

Edhem Bey Camii ve Saat Kulesi

Molla Şaban Bey’in ölümünün ardından 10 yıl sonra sonra oğlu Ethem Bey,  caminin inşa sürecini tekrar başlattı ve tarih 1819’u gösterdiğinde Ethem Bey Camii Tiran ’da yükseldi. Caminin; giriş kapısının sağ tarafında Ethem Bey’in, sol tarafında ise eşinim mezarı yer alıyor. Camiinin hemen yanında yine Ethem Bey tarafından inşa edilen saat kulesi de bulunmakta. Tiran ’ın kominist dönemi boyunca yıkılmayan ve günümüze kadar kalan nadide  Osmanlı eserlerden bir tanesi.

Toptani

Tiran’da alışveriş yapmak isterseniz. Burasın şehrin en büyük AVM’si. Hemen saat kulesinin yanında. Şunu da söyliyeyim. İçerdeki LCW, Little Big gibi bir sürü Türk markası var.

Tanner’s Bridge

Valla köprü demek aslında biraz zor. Ben görmeden önce baya büyük birşey bekliyordum. Gittiğimde köprücükle karşılaştım. Görmeseniz de olur 🙂

National Historical Museum

Ülkenin en büyük müzesi olan Ulusal Tarih Müzesi 1981 yılında planlanmış ve belediye binası yıkılarak yerine inşa edilmiştir. Binanın ön tarafındaki “Arnavutlar” adlı sosyalist-gerçekçi tarzdaki dev mozaik, İliryalılar’dan komünist partizanlara kadar Arnavutluk tarihinin gelişimini temsil eder. Vaktiniz varsa gezmenizi tavsiye ederim.

Resurrection Cathedral, Tirana

Tiran’ın en büyük kiliselerinden bir tanesi. Kilise gezme gibi merakınız varsa buraya da uğrayabilirsiniz.

Enver Hoxha’s Former Residence

Enver Hoca ölene kadar burada yaşamış. Bence Tiran’a kadar gitmişken görülmeli.

Lumi I Lanës (Lana River)

Nehir demek biraz zor. Öyle pek bir cazibesi de yok görmek için. Zaten şehri gezerken bir noktada karşınıza çıkacak.

Bunk’Art

Arnavutluk’ta komünist lider Enver Hoca tarafından olası nükleer saldırılara karşı inşa edilen bu sığınağı mutlaka gezmelisiniz. Giriş 500 Lek. Sığınakta silahtan üniformaya, döneme ait belgelerden haritalara, çok sayıda envanter sergileniyor. Saat kulesinin oradan Linze istikametine giden otobüslerle binerek buraya gidebilirsiniz. Zaten otobüsün üstünde Bunk’ Art yazıyor. Ücret kişi başı 40 Lek.

Dajti Mountain National Park

Bunk’Art’la teleferik birbirlerine çok yakın. O yüzden bu ikisini bir arada yapabilirsiniz. Teleferik gerçekten çok dik ve 1200 metre kadar yükseklere çıkıyorsunuz.  Yolculuk yaklaşık 15 dakika sürüyor. Yükseklik korkunuz varsa hiç tavsiye etmiyorum. Yoksa, mutlaka deneyin. Yukarı çıktığınızda sizi mis gibi bir hava karşılıyor. Siz bakmayın insanların gerek yok dediklerine. Ona gerek buna gerek yok. Siz beni dinleyin. Teleferik iyidir:) Gidiş dönüş 800 LEK.

Durres

Tiran’a kadar gitmişken insan denize de girmek istiyor.  Her ne kadar bize Durres’e  gitmeyin oranın denizi güzel değil oraya gitmeyin deseler de biz gittik. Hakkaten de deniz pek temiz değil orada. Bu yüzden Durres’ i deniz için önermiyorum. Biz herşeye rağmen girdik:)

Spille Beach

Durres biraz hayal kırıklığı olunca ona en yakın beache, Spille Beach’e gittik. Burası Durres’den biraz daha iyi ama Spille Beach’te bizim beklentimizi karşılamadı. Durres liman şehri olduğu için maalesef gemilerin denize verdiği zarar Spille Beach’te bile hissediliyordu. Ha bu arada biz buralara gelmek için bir şöfor ayarladık otelden. O bizi götürdü getirdi her yere. Adama gün boyu 100 Euro verdik.

Geceleri Tiran’da Ne Yapılır ?

Blloku’nun merkezi Rruga İbrahim Rugova caddesi. Bu cadde özellikle akşamları baya hareketli oluyor. Bütün barlar, loungelar, kafeler hep burada. Özellikle bekar arkadaşların seveceğini düşünüyorum:) Ayrıca Shëtitorja Murat Toptani üzerinde Follie Terrace adında oranın en iyi gece kulübü varmış. İsterseniz oraya da gidebilirsiniz.

Tiran ’da Nerede Yemek Yenir?

Size bu konuda 3 tavsiyem olacak. 3’üne de kefilim:) Çok pahalı da değiller.

Elbisan tava yemek için Era’yı,

Tatlı ve dondurma yemek için  Cioccolat İtaliani’yi,

Pizza yemek için de Artigiano ‘yu tavsiye ediyorum.

Son Olarak…

Her ne kadar yapılacak şeyler sınırlı da olsa eğer güzel bir gezi planı yaparsanız, ben iyi vakit geçireceğinizi düşünüyorum Tiran’da. Eğer mümkünse benim gibi yanınıza 3-4 tane kafa dengi arkadaşınızı alın ve haftasonu Tiran’ı ziyarete gidin. Mümkünse 1 gününüzü deniz için ayırın ve Tiran’da Deniz Kıyısında Gezilecek Yerleri  Orikum, Avlonya, Dhermi ve Sarande’yi görmeden gelmeyin.

Buralara kadar gelmişken Budva’ya da gidebilirsiniz.

Budva Gezimiz İçin Tık Tık.

 

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir