Yeni Yazılar
Ana Sayfa » Enler Listesi » Türkiye’nin En İyi 10 Golf Sahası

Türkiye’nin En İyi 10 Golf Sahası

Son yıllarda art arda yapılan uluslararası nitelikteki tesislerle, gerçekleştirilen turnuvalarla  golf sporuna olan ilgi giderek artıyor.  Golf sahaları birbirinden farklı özellikleriyle spor severlere farklı farklı hizmetler veriyor. Bu yazımız bu spora başlayacak olanlara ön bilgi verirken hali hazırda golf oynayan oyunculara da diğer sahaları tanıma şansı verecek.

Şimdi Türkiye’nin en iyi 10 golf sahasını incelemeye hazır mısınız?

National GC

1994  yılında açılan National GC, Ryder Cup oyuncusu David Feherty ve Seniors Tour Oyuncusu David Jones tarafından tasarlanmıştır. 18 delikli saha, 1996 ve 1997 yıllarında PGA European Turkish Seniors Open turnuvasına ev sahipliği yapmıştır.

national-golf-club-jpg

The Sultan GC

2003 yılında açılan PGA Sultan sahası 71 par ve 6.477 metre uzunluğu ile golfcülerin sevdikleri  sahalardan birisi haline gelmiştir. Saha European Golf Design ve David Jones tarafından tasarlanmıştır.

antalya-golf-club-thesultan

Lykia Links GC

Avrupa’nın en iyi 100 sahasından biri olarak kabul edilen LykiaLinks, 80 hektarlık bir arazi üzerine kurulu. 18 delikli, 6950m uzunluğundaki, 72 Par’lık Lykia Links Antalya Amerikalı golf mimarı Perry O. Dye tarafından tasarlandı.

lykia-links-golf-antalya-club

Carya GC

Türkiye’nin en popüler sahalarından biri olan Carya GC Avrupa’nın ilk tam ışıklandırmalı parkurunu da sahip. 300+ metre driving range, çok özel 130 metre uzunluğunda putting green, iki öğretim stüdyosu dahil bir golf labaratuarı da bulunmakta. 7186 metre uzunluğu ve 72 parı var.

carya-golf-club

The Montgomerie GC

European Tour’un uluslararası turnuvalarından biri olan Turkish Airlines Open’ın ilk kez gerçekleştiği Montgomerie Maxx Royal; 2013, 2014 ve 2015 yıllarında düzenlenen Turkish Airlines Open’ın ev sahipliği yaptı. İskoç golfçü Colin Montgomerie’nin tasarladığı 104 hektarlık saha, çam ormanı içinde. 6486 metre uzunluğunda (par 72).

montgomerie-maxx-royal

Gloria Eski Saha

Gloria ‘Old’ Şampiyona Sahası, çam ormanlarının içinde golfçülere konforlu bir ortam sunuyor. 18 delikli, 6529 m uzunluğundaki saha 72 pardan oluşuyor.

gloria-golf-club_old-course

Cornelia GC

Dünyaca ünlü Pro ve saha tasarımcısı Sir Nick Faldo tarafından tasarlanmıştır. 27 Delik Nick Faldo Championship Golf Sahası 3 farklı 18 Delik Kombinasyonu vardır.

The King Course (01-18 holes)                      : 6,373 m Par , 72

The Queen Course (10-27 holes)                  : 6,411 m Par , 72

The Prince Course (19-27&01-09 holes)       : 6,324 m Par , 72

cornelia-golf-club

Titanic GC

İngiltere’nin ünlü Hawtree golf sahası mimarları tarafından toplam 110 hektarlık arazi üzerine inşa edilen Titanic GC, 1997 yılından bu yana bir çok uluslararası şampiyonaya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Türkiye’nin ilk 27 delikli golf sahası olma özelliğine de sahip.

titanic-golf-club

Gloria Yeni Saha

Gloria ‘New’ Course; 2005 yılından bugüne bu spora gönül verenlerin favori sahalarından biri. 18 delikli, 6523 m uzunluğundaki saha 72 pardan oluşuyor.

gloria_new_course

The Pasha GC

Değişik kombinasyonları ile düşük veya yüksek handikabı olan her oyuncu için uygun. 5.731 metre ve 72 par.

golf-the-pasha-jpg

 

Check Also

Sinop’ta Gezilecek En iyi 30 Yer

Türkiye’nin en mutlu insanlarına sahip, hiç trafik lambasının olmadığı ve Karadeniz’in tek doğal limanına sahip …

Komşunun En Büyük Adası Girit’teyim…

Yunanistan’ın en büyük , Akdeniz’in ise 5. En büyük adası olan Girit tarih boyunca büyük …

Dünyanın Yedi Harikası’nı Biliyor Musunuz?

Antik Dünyanın Yedi Harikası, tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüstü antik yapı ve yapıtlardır. Bu kavram, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir