Yeni Yazılar
Ana Sayfa » Faydalı Bilgiler » Ağrısız Uçuş İçin Kulak Sağlığı

Ağrısız Uçuş İçin Kulak Sağlığı

AĞRISIZ UÇUŞ İÇİN…

Uçak seyahatlerinde bulunulan yükseklik, iniş ve kalkış hızı ile kabin basıncını dengeleyen cihazların düzgün çalışması, hissedilen basınç açısından önemlidir. Bununla birlikte yolculuk yapan kişinin sağlık durumu da hissedilen basınçta etkendir. Grip, nezle, sinüzit, solunum yollarındaki enfeksiyon gibi nedenlerle burun tıkalıysa kulaklarda, basınç ve ağrı daha fazla hissedilir. Kulakta hissedilen ağrı ve basınç bilinenin aksine, burnun gerektiği gibi çalışamamasından kaynaklanır. Burnun düzgün nefes alamadığı durumlarda, geniz ve orta kulak boşluğuna yeterli hava aktarılamaz, hava azlığı nedeniyle de basınç değişimine uyum daha geç olur.

SU İÇMEYE ÖZEN GÖSTERİN

Orta kulak sistemine hava akışını sağlayan yapılar yutkunma hareketiyle beslenir. Özellikle kalkış ve iniş sırasında küçük yudumlarla su ya da ılık sıvı tüketmek yutkunma hareketini sağlar.

Kulak Sağlığı İçin Diğer Önlemler

– Uçağa binmeden ve inişe geçmeden 30-45 dakika öncesinde burun açıcı sprey ve haplardan kullanınız (doktorunuzun önerisi ile!).

– Alerjik nezleniz varsa mutlaka tedavi altında olmalısınız.

– Sakız çiğneme, şeker emme, esneme hareketi yaparak östaki borunuzu açmaya çalışmalısınız. Östaki borusunu açmaya ne kadar erken başlarsanız olayın kötüleşmesini o kadar erken önlemiş olursunuz. İniş boyunca neredeyse iki dakikada bir östaki borusunu açmaya çalışarak basınç dengelemesi yapılmalıdır.

– Kulak temizliği yönünden doktorunuzu görmüş olmalısınız.

– Östaki borusunu açan Valsalva hareketini deneyebilirsiniz. Burnunuzu parmaklarınızla kapatıp, ağızdan hafif bir nefes aldıktan sonra, ağzınız da kapalı iken havayı genzinizden kulağınıza gönderme hareketine Valvalva manevrası denir.

– Özellikle uçak inerken uyumamaya dikkat etmelisiniz. Böylece kulak rahatsızlıklarının farkına erkenden varabilirsiniz.

– Bebeğiniz veya çocuğunuzun bu durumlarla karşı karşıya kalmaması için, siz kulağınızda rahatsızlık hissetmeye başladığınız andan itibaren, çocuğunuza bir şeyler içirtebilir veya sakız çiğnetebilirsiniz. Böylece yutkunma ve östaki tüpünü açma hareketlerini sağlamış, dolayısıyla çocuğunuzu rahatlatmış olursunuz.

– Uçak inerken kulaklıklarınızı gevşetin veya çıkartın, kulak tıpası kullanmayın.

– Alkol ve aşırı kafein kullanımı önerilmemektedir. Uçuş sırasında bol sıvı almalısınız.

– Kulak ameliyatı olduysanız uçmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kaynak: 
http://www.medicalpark.com.tr
http://www.haberturk.com/saglik/

Check Also

ABD Vize Görüşmesinde Yapılan En Yaygın 10 Hata

Vize görüşmesi, vize sürecinin en önemli parçasıdır. Başarılı bir görüşme, vizeyi hızlı bir şekilde almanıza …

Sinop’ta Gezilecek En iyi 30 Yer

Türkiye’nin en mutlu insanlarına sahip, hiç trafik lambasının olmadığı ve Karadeniz’in tek doğal limanına sahip …

Komşunun En Büyük Adası Girit’teyim…

Yunanistan’ın en büyük , Akdeniz’in ise 5. En büyük adası olan Girit tarih boyunca büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir