Ana Sayfa » Genel » VARŞOVA SEYAHAT NOTLARI

VARŞOVA SEYAHAT NOTLARI

VARŞOVA

Ne zamandır gerek iş yoğunluğu gerekse üşengeçlik nedeniyle, seyahat edememiştim. Uzun bayram tatili tamda bu noktada yardımıma yetişti. Polonya’nın Varşova-Wroclaw, Hollanda’nın Amsterdam ve Almanya’nın Münih şehirlerini gezme şansım oldu.

Varşova ile başlayalım, Polonya’nın başkenti. Türkiye’den sadece THY ile gidebiliyorsunuz. Havaalanı ve şehir merkezi yaklaşık 15-20 dakikalık araba mesafesinde taksiler ucuz ayrıca Uber de var o yüzden rahatlıkla kullanabilirsiniz. 15-20 TL civarı bir şey ödedim diye hatırlıyorum. Merkez’inde sizi Stalin tarafından yaptırılan kültür bilim sarayı karşılıyor. Polonyalılar bu yapıdan pek hoşnut değiller açıkçası ülke hem Almanlar hem de Ruslar tarafından işgal edilip yıkıldığı için genel anlamda her şey restore edilmiş ve yaşatılmaya çalışılmış o yüzden midir bilmem genel olarak şehir bana bir renksiz, cansız geldi.

Acaba ben mi bir tek böyle düşünüyorum diye internette araştırdığımda yalnız olmadığımı fark ettim. Gerçekten de Ankaralılar alınmasın ama Polonya’nın Varşova’sı Türkiye’nin Ankara’sı gibi başkent ve sıkıcı. Birazda güzel şeylerden bahsedelim. Eski şehir kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir İstanbullu olarak çok etkilenmiyorsunuz tabii ama yine de farklı mimari yapılar görmek tarih kokan bir muhitte bir şeyler yiyip içmek her seyahatin en güzel yanlarından birisidir diye düşünüyorum. Varşova şehrinin simgesi “deniz kızı” yani “Syrenka” dır. Bu nedenle, şehir içinde bol miktarda deniz kızı heykeli görebilirsiniz.

Bu arada Varşova’da Nerede Kalınır?” diye soracaksanız eğer ben aşağıdaki otellere bir bakmanızı tavsiye ederim. Hem booking puanları çok iyi hem de konumları süper. Ayrıca fiyatlara kahvaltı da dahil. Daha ne olsun. Miss… 🙂

InterContinental Warszawa 

Hotel Indigo Warsaw Nowy Świat

Hotel Polonia Palace

H15 Boutique

2 gün kaldığım Varşova’da akşam yemeğimin birini eski şehirde U Fukiera’da (Varşova’nın en eski restoranı imiş) diğerini de şehrin modern tarafında Mielzynski diye bir yerde yedim. İkisinden de memnun kaldım tavsiye ederim. U Fukiera gibi tarihi semtteki birçok restoran kapıdan girip yeraltına doğru açılıyor bu binalar savaş zamanında kalma olduğu için sığınakların olduğu bu binalar yeme içme mekânı olmuşlar. Diğer mekân (Mielzynski) ise bahçeli ve kendi imal ettiği şaraplarla misafirlerine hizmet vermekte. Aşağıdaki ilk iki resim U Fukiera’dan diğer ikisi ise Mielzysnki’den.

Birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi burada büyük bir park bulunmakta Lazienki. Kesinlikle görülmeli bence Varşova’nın en takdire şayan yeri burası.

Her ne kadar Avrupa Birliği ülkesi olsa da hala kendi para birimi olan zloti kullanıyor ve ülkemize göre fiyatlar daha makul yaklaşık %25 daha ucuz. İnsanlar genel anlamda son derece yardımcı gençler İngilizce biliyor ama orta yaş üstü insanlar için aynısını söyleyemeyeceğim. Her seyahatimde kesinlikle marketleri şöyle bir kolaçan ederim aşağıda bana son derece ilginç gelen dönerli cipsi görebilirsiniz tadı güzeldi benden ok aldı açıkçası. Yerel yemeklerden ön plana çıkan pierogi bizim mantının büyüğü ve daha yağlısı gibi geldi bana ben cok beğenmedim. Onun dışında ördek ve tavşan eti birçok menüde yer alıyor denenebilir benim damak zevkime uygundu.

Varşova’dan Wroclaw’a sabah erken vakitte uçağım olduğu için havaalanına yakın bir otelde kalmayı tercih ettim. Akşamüzeri yürüyüş için dışarı çıktığımda insanların enteresan bir şekilde piste inen uçakları izleyerek oturup vakit geçirdiğini gördüm pek bir anlam veremedim. Biraz daha semtin içine doğru yürüdüğümde aşağıdaki tanıdık tabelalarla karşılaştım meğerse havalimanın olduğu bu Okecie bölgesi Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir yermiş tamda enteresan bir şekilde Varşova’da Türk yok mu diye söylenmeye başlamıştım.

Not: Bu güzel yazıdan dolayı sevgili arkadaşım Barış İnce’ye çok teşekkür ederim. Eline sağlık…

Wroclaw, İzmir’in Kardeş Şehri

Münih’te Oktoberfest Zamanı

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir