Yeni Yazılar
Ana Sayfa » Genel » Wroclaw, İzmir’in Kardeş Şehri

Wroclaw, İzmir’in Kardeş Şehri

WROCLAW

Şimdi sıra Wroclaw’da Polonya’nın güneyinde Almanya sınırında şirin, küçük ama bir o kadar canlı, tarihi, yeşil bir yer burası. Polonya’nın 4. büyük şehri olan Wroclaw 2016 yılının Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmesinden ötürü son derece revaçta. Şehir Odra Nehri üzerine kurulu. Ayrıca, Wroclaw İzmir’in de kardeş şehriymiş:) Varşova’dan Wroclaw’a Modlin havalimanın’dan 7 TL’ye Ryainair ile geçtim yaklaşık uçuş bir saatten uzun sürüyor.

Bu arada ”Wroclaw’da Nerede Kalınır?” diye soracaksanız eğer ben aşağıdaki otellere bir bakmanızı tavsiye ederim. Hem booking puanları çok iyi hem de konumları süper. Ayrıca fiyatlara kahvaltı da dahil. Daha ne olsun. Miss… 🙂

PURO Wrocław Stare Miasto

Ibis Styles Wroclaw Centrum

Centrum Dikul Hotel

 

Havalimanın’dan şehir merkezine 106 nolu otobüslerle geçebilrsiniz. Otobüs içerisinde biletmatikler var kredi kartı ve nakit para geçerli o yüzden sıkıntısız bir şekilde kullanabilirsiniz. Yaklaşık 40 dakika sürüyor otobüsle şehir merkezine ulaşım o yüzden 4 zlotilik 1 saatlik bilet işinizi görecektir. Nehirlerle bölünmüş bu şehirde birçok köprü bulunmakta. Şehrin merkezi aynı zamanda eski şehirde o yüzden her yer birbirine yakın birçok tarihi binanın bulunduğu bu şehirde dolaşırken birçok küçük heykel ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden Cüceler şehri de denebilir Wroclaw’a. Cüce heykelleri 1980lerdeki komünizm dalgasının geldiği dönemlerde “turuncu” lakaplı komünizmi destekleyen bir grubun bir anısı olarak kalmış.

Üniversitesi olduğu için geceleri de son derece hareketli bir şehir. Eski şehrin yakınlarında birçok eğlence mekânı bulabilirsiniz geç vakitlere kadar açık. Eski Kent Meydanı’nda elinde tüy kalemiyle şair ve tiyatro oyunu yazarı Kont Aleksandr Fredro’nun heykeli duruyor.

Farklı bir şeyler denemek için gezinirken Ceska adında çek yemekleri yapan bir yer buldum orda yediğim tavuk yemeği ve yarı Kozel yarı Pilsner karışımı bira oldukça güzeldi.

Japon bahçesi yeşil alan olarak şehrin nefes alma noktası oldukça güzel. Buraya yakın bir hayvanat bahçesi de bulunmakta. Continental Hall de oldukça büyüleyici bir yapı görülmesi gereken.

Polonya’ya ilişkin son not, “Tak” lehçede evet anlamına gelmekte o yüzden sürekli etrafınızdaki insanların tak, tak, taktak gibi seslerden ürkmeyin ne oluyor demeyin.

Uzun lafın kısası Wroclaw’a uğrarsanız eğer aşağıdaki yerleri mutlaka gezmeye çalışın:)

Hala Ludowa (Halk Salonu)
Ostrów Tumski (Katedral Adası)
Racławice Panorama
Plac Grunwaldzki (Grunwaldzki Meydanı)
St. Elisabeth’s Church
Wrocław Palace
Wieza Cisnien (Su Kulesi)
Rynek – Ratusz

Not: Bu güzel yazıdan dolayı sevgili arkadaşım Barış İnce’ye çok teşekkür ederim. Eline sağlık…

Dubrovnik: Ortaçağda Yaşayan Şehir

Karadağ’ın Bodrum’u Budva’dayız

Varşova Seyahat Notları

Check Also

ABD Vize Görüşmesinde Yapılan En Yaygın 10 Hata

Vize görüşmesi, vize sürecinin en önemli parçasıdır. Başarılı bir görüşme, vizeyi hızlı bir şekilde almanıza …

Sinop’ta Gezilecek En iyi 30 Yer

Türkiye’nin en mutlu insanlarına sahip, hiç trafik lambasının olmadığı ve Karadeniz’in tek doğal limanına sahip …

Komşunun En Büyük Adası Girit’teyim…

Yunanistan’ın en büyük , Akdeniz’in ise 5. En büyük adası olan Girit tarih boyunca büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir