Ana Sayfa » Faydalı Bilgiler » Dünyanın Yedi Harikası’nı Biliyor Musunuz?
Artemis Tapınağı - Dünyanın Yedi Harikası

Dünyanın Yedi Harikası’nı Biliyor Musunuz?

Antik Dünyanın Yedi Harikası, tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüstü antik yapı ve yapıtlardır. Bu kavram, ilk olarak MÖ 5. yüzyılda tarihçi Herodot tarafından ortaya atılmıştır. Bunun dışında Antipater of Sidon ve Bizanslı Philo da dahil olmak üzere, çeşitli Yunan yazarları tarafından da listelenmiştir. Dünyanın 7 Harikasıyla ilgili olarak çeşitli listeler bulunsa da,  klasik listede, Doğu Akdeniz’de bulunan aşağıda yer alan  yedi harika bulunuyordu.

(Günümüzde, Dünyanın Yedi Harikası ‘ndan sadece Keops Piramidi ayaktadır.)

İşte Dünyanın Yedi Harikası…

Keops Piramidi

M.Ö 2584 –2561 yılları arasında Mısırlılar tarafından yaptırılmıştır. Yapımının 20 yılı aştığı sanılmaktadır. Tabanı 230.4 metre, yüksekliği 146.5 metredir ve Kahire’den yaklaşık 12 mil uzaklıktadır. 1300’lü yıllarda Lincoln Katedrali’nin tamamlanmasına kadar, 3.800 yılı aşkın süredir insan yapımı yapı en uzun yapı olma özelliğine sahipti.

Babil’in Asma Bahçeleri

MÖ 7. yüzyılda Babil kralı Nebukadnezar tarafından yaptırılmıştır. Babil’in çorak Mezopotamya çölünün ortasında, ağaçlar, akan sular ve egzotik bitkilerin bulunduğu çok katlı bir bahçedir. Tam yerinin neresi olduğu bilinmemektedir. Bazıları buranın tamamen hayal ürünü olduğuna inanmaktadır.

Zeus Heykeli

Yunan tanrısı Zeus’un bu dev heykeli, heykeltıraş Phidias tarafından Olimpiya’nın kutsal alanındaki Zeus Tapınağı’nda 435 M.Ö civarında inşa edilmiştir. Heykel, tahta abanoz, fildişi, altın,değerli taşlar, fildişi ve altın panellerle kaplı ahşap bir çerçeveden oluşuyordu. Heykelin oturduğu zemin 6,5 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğinde, heykelin kendisiyse 12 metre yüksekliğindeydi. Heykel daha sonraları büyük bir yangın sonucunda yok olmuştur.

Rodos Heykeli

Güneşin Yunan tanrısı Helios’a itafen yapılan bu heykel, Rodos limanının girişinde duruyordu. Rodos Heykeli’nin yapılması tam 12 yıl sürmüş ve heykel MÖ 282 yılında bitirilmiştir. Ancak, heykel bir deprem neticesinde zarar görmüş ve ancak 56 yıl ayakta kalabilmiştir. Heykelin uzunluğunun 30 metre olduğu tahmin edilmektedir.

İskenderiye Feneri

Tehlikeli kıyı şeridi boyunca gemicileri yönlendirmek amacı ile Mısır’ın İskenderiye kenti kıyısındaki Faros adasında Ptolemaik Krallığı tarafından 280 – 247 yılları arasında yapılmıştır. Yüksekliği kimi kaynaklara göre 137 metre kimi kaynaklara göre 166 metreydi. Dönemine göre ve yıllar boyunca dünyanın en uzun yapısı oldu. 956 ile 1323 yılları arasında meydane gelen üç depremden zarar görmüştür. Depremler sonrası, Fenerin taşları Qaitbay Kalesi’ni inşa etmek için kullanıldı 1480’li yıllar içerisinde de yıkılmıştır.

Kral Mausollos’un Mezarı (Halikarnas Mozolesi)

Halikarnas Mozolesi, Kral Mausollos için karısı ve kız kardeşi tarafından M.Ö. 353 ila 350 yılları arasında yaptırılmış bir mezardır.Yapı, Yunan mimarları Satyros ve Priene’nin Pythius’u tarafından tasarlandı. Mezar yaklaşık 45 m yüksekliğindeydi ve mezarın dört tarafı, Leoçareler, Bryaxis, Paros Scopas ve Timotheus adlı dört Yunan heykeltıraş tarafından yapılmıştı. 15. yüzyıla kadar iyi bir şekilde korunan yapı, St. John şövalyeleri tarafından yıkıldı ve mezarın taşları bugünkü Bodrum Kalesi’nin inşasında kullanıldı.

Artemis Tapınağı

Diana Tapınağı olarak da bilinen Artemis Tapınağı, tanrıça Artemis’e ithaf edilen bir Yunan tapınağıydı.  Eski Dünya’nın Yedi Harikasından biri olan MÖ 401 yılında tamamen tahrip edilmeden önce üç kez tamamen yeniden inşa edildi. Ülkemizde bulunan antik tapınak Selçuk İzmir’dedir.

Ölüdeniz’in Hikayesini Biliyor Musunuz?

Meryem Ana’nın Evi Nasıl Bulundu ?

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir