Ana Sayfa » Finlandiya » Helsinki, Arabadan Çok Sauna Olan Şehir

Helsinki, Arabadan Çok Sauna Olan Şehir

Doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveç’in olduğu Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden bir tanesi burası. Saunalarıyla meşhur Finlandiya’nın başkenti  Helsinki’ye nihayet seyahat etme fırsatım oldu. Buyrun detaylar…

Helsinki’ye Ne Zaman Gidilir?

Malumunuz Finlandiya kuzeyde ve Rusya’nın hemen yanında yer alıyor. O yüzden ülke her dönem genel anlamda bize göre pek sıcak olmuyor. Şahsen ben çok soğuk da gezmeyi sevmediğim için Helsinki’ye soğuklar gelmeden gittim. Vaktim olsaydı Temmuz ayında gidecektim ancak Helsinki’ye gitmek Eylül ayının sonlarına doğru nasip oldu.

Gittikten sonra da teyit ettim. Bence Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları oraya gitmek için en uygun aylar. Hava sıcaklığı o dönemlerde 15 derece ile 30 derece arasında oluyor. Benim gittiğim de hava sıcaklığı 7 -10 derece arasındaydı. Ne yalan söyliyeyim. Çok üşüdüm.

Bu arada yazın sıcaklık her ne kadar yüksek olsa da havanın yağmurlu olma ihtimali Helsinki’de hep yüksek. Bu yüzden oraya giderken mutlaka yanınıza bir yağmurluk almanızı tavsiye ederim.  Bütün bunların dışında sırf Vappu Festivali için bile Mayıs ayında da Helsinki’ye gidilir.

Vappu Festivali Nedir Peki?

Kısacası baharın gelişinin kutlanması. Bu bahar şenliği geleneksel olarak işçiler ve öğrenciler tarafından kutlanan popüler bir karnaval. Mayıs günü arifesinde 30 Nisan’da, öğrenciler Market Square’de bir araya gelerek Havis Amanda’nın heykeli yıkarlar ve kafasına öğrenci şapkası koyarlar.  Ertesi sabah da herkes Kaivopuisto Parkı’nda ve Ullanlinnanmäki’de piknik yapmak ve şarap içmek için toplanırlar. Ben Mayıs ayında gitmediğim için Helsinki’ye maalesef kaçırdım bu festivali. Aşağıdaki videodan göreceğiniz şekilde tüm şehrin katıldığı, keyifli bir festivale benziyor. 🙂

Bunun dışında çok enterasan yarışmaları da oluyor Finlilerin. Örneğin, eş taşıma, cep telefonu fırlatma ve çamur futbolu gibi. Bunların da tarihlerine bakıp ona göre seyahatinizi ayarlayabilirsiniz.

Havalimanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Helsinki Uluslararası Havaalanı, şehir merkezine otuz dakika uzaklıktaki Vantaa’da bulunuyor.Finnair otobüsleri, havalimanından Helsinki’deki merkez tren istasyonundaki Elielinaukio’ya her yirmi dakikada bir ulaşmakta. Biletlerin fiyatı 6,30 EUR’dir.( En uygun yol bence bu)

Halk otobüsüyle gitmek isterseniz eğer, 615 numaralı otobüsle şehir merkezine gidebilirsiniz. Ücretse 5.50 Euro. 615 numaralı otobüsün gece yarısı bulamamanız halinde onun yerine 620 numaralı otobüsle de şehir merkezine gidebilirsiniz.

Helsinki şehir merkezi ile Helsinki Havalimanı arasındaki tren bağlantısı da yaklaşık 30 dakika sürüyor. İki tren var: tren I ve tren P. Tarifeler, bilet fiyatları ve güzergahlar HSL web sitesinde mevcut olmakla beraber tren biletini de online olarak aynı web sitesinden de satın alabilirsiniz. İsterseniz tren biletini havalimanında da alabilirsiniz. Biletler trenin içinde satılmıyor. Sadece ona dikkat edin derim.

Taksi de 45-50 Euro civarında tutuyor.

Helsinki’de Nerede Kalınır?

Aslında nerede kalırsanız kalın Market Meydanı’na veya Senato Meydanı’na yakın olmasına özen gösterin çünkü Helsinki’de herşey bu iki meydan etrafında dönüyor. Bu yüzden bu iki meydana yürüyüş mesafesinde olan bir otelde kalırsanız sizin açınızdan faydalı olur. Aksi takdirde toplu taşıma kullanmak zorunda kalırsınız, buna da hiç gerek yok inanın ki.

Biz otel konusunda tercihimizi Lilla Roberts adında butik bir otelden yana kullandık. Burası her yere yürüyüş mesafesindeydi. İnternet de bedavaydı. Oda servisi her gün gelip odayı temizliyordu. Yalnız oda çok soğuktu. O yüzden mini ısıtıcı istemek durumda kaldım. Adamlar da haklı. Onlara sıcak gelen hava bizim için buz gibi oluyor.

Lilla Roberts dışında ben aşağıdaki otellere de bir bakmanızı tavsiye ederim. Hem booking puanları çok iyi hem de konumları süper. Ayrıca fiyatları da uygun.

Hotel F6

Hotel Katajanokka

Apartment Hotel Aallonkoti

EasyHomes

Sauna Kültürü

Helsinki’de yapabileceğiniz en temel aktivitelerinden başında geldiğini söylebilirim. Bu yönleriyle o kadar meşhurlar ki sauna sözcüğü diğer dillere de Fince’den geçmiş. Sauna, Finlandiya kültürünün, geleneğinin ve gündelik yaşamının önemli bir parçası. Sayıları da o kadar fazla ki yaklaşık olarak 1 milyon tane sauna varmış ve 5 kişiye 1 sauna düşüyormuş. O kadar abartmışlar ki bu sauna olayını, statlarda, barlarda, restoranlarda bile sauna var.

Onlarda zaten bu yönleriyle dalga geçmek için ‘’Finlandiya’da araçtan daha fazla sauna var’’ diyorlarmış ve birde yılda bir günü ‘’Helsinki Sauna Günü’’ yapmışlar. O gün bütün saunalar kapılarını misafirlerine ücretsiz olarak açıyorlarmış. Şimdi ben bizdeki hamam olayını benzeticem bu sauna kültürünü ama gerçekten bambaşka olay bu. Bu arada, ben gitmedim ama Finliler saunaya çıplak giriyorlar. Ona göre gidin.

Son olarak kışın sauna olayını biraz daha keyifli hale getirmek için önce karda yuvarlanma veya bir buzulda açtıkları delikten buz gibi suya giriyorlarmış. Eğer siz de böyle çılgınlıklar denemeyi seviyorsanız farklı bir tecrübe olabilir:)

kulttuurisauna.fi ve loylyhelsinki.fi için oranın en meşhur saunalarından ikisi olduğunu söylediler. Linklerini de yukarda paylaştım. Siz artık detaylı olarak incelersiniz .

Helsinki’de Ulaşımınızı Nasıl Sağlarsınız?

Tramvay

Tıpkı bizim İstiklal’deki tramvay gibi, Helsinki sakinleri’de şehir merkezindeki yeşil-sarı tramvayların tarihini dokunun bir parçasını olduğunu düşünüyorlar. Tarihi tramvayları denemek isterseniz duraklardaki makinalardan tramvay bileti satın alabilirsiniz. Bilet ücreti 2,50 EUR’dir.

Otobüsler

Helsinki’de otobüslerle ( dışları mavi) hemen hemen şehrin her yerine gidebilirsiniz. Ayrıca,HSL tarafından verilen Helsinki Kartı ve biletleri, Helsinki’de tüm güzergahlarda geçerlidir. İsterseniz otobüs içerisinde de bir bilet satın alabilirsiniz ve bir saat süreyle geçerlidir. Otobüsler için güzergah haritasını turizm bürosundan ve HSL ofislerinden edinilebilirsiniz.

Metro

Güneybatıda Ruoholahti’den Helsinki’nin kuzey doğusunda yer alan Mellunmäki’ye ve Vuosaari’ye metro ile gidiliyor. Son metro yaklaşık 23:30’ da merkezden çıkıyor. Ayrıca, Itäkeskus’daki en büyük alışveriş merkezlerinden birine (Itis Mall) metroyla gidebilirsiniz. Şehrin batısına giden metroysa Espoo şehrine kadar devam ediyor.

Tren

Lokal trenlerin hepsi Helsinki ana tren istasyonundan kalkıyor ve üç ana hat  bulunmakta: Riihimäki üzerinden Tikkurila (Tampere hattı), Kirkko-Espoo (Turku hattı) üzerinden Nummi ve Myyrmäki üzerinden Vantaankoski.Helsinki’den St. Petersburg’a da trenle gitmek mümkün. Tüm bu detaylara bu linkten bakabilirsiniz.

Taksi

Finlandiya’da taksiler genelde mercedes gibi lüks arabalardan oluşuyor. Bu yüzden biraz pahalı diyebilirim. Taksi çağırmak için 0100 0700 numarayı arayabilirsiniz. Helsinki çok da büyük bir şehir olmadığı için ben taksiyle pek işiniz olacağını düşünmüyorum. Yine de bilgilendirme amacıyla yazdım.

 

Bisiklet

Helsinki mükemmel bisiklet yollarına sahiptir.İsterseniz,  Bulevardi 32’deki Greenbike (greenbike.fi) ve futbol sahasının yanındaki Savbarkatu 1b’deki Ecobike’dan (ecobike.fi) bisiklet kiralayabilirsiniz. Bunun dışında küçük bir ücret karşılığında belediyenin şehrin çeşitli noktalarına koymuş olduğu bisikletleri de kiralayabilirsiniz. Bu bisikletleri 30 dakikadan, ek bir ücret karşılığında 5 saate kadar kullanabilirsiniz. Binişinizden sonra, bisikleti şehir merkezindeki 50 bisiklet istasyonundan birine geri götürmeniz gerekmekte.

Gemi ( Helsinki’den Stockholm’e Nasıl Gidilir? )

Stockholm’e giden geniş lüks feribotlar, her gün saat 05: 00’de, Helsinki’nin merkezinde, South Harbour’dan hareket ediyor. Linda Line Express ile Talin’e, Market Meydanı yakınından kalkan deniz otobüsleriyle gidebilirsiniz.

Araba Kiralama

Araba kiralayarak da şehri keşfedebilirsiniz. Belli başlı uluslararası araç kiralama şirketleri hem havaalanında hem de Helsinki’nin merkezinde bulmanız mümkün.

Helsinki Kart Almalı Mıyım?

Eğer detaylı olarak Helsinki’yi dolaşacaksınız ve müze gezmeyi seviyorsanız ben Helsinki Kart almanızı tavsiye ederim. Yaklaşık 28 tane müzeye girebiliyor  ve hop on- hop off otobüsü de 1 günlüğüne ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Toplu taşıma araçları da bedava. Fiyatı kişi başı 1 günlük için 46 Euro, 2 gün için 56 Euro ve 3 gün 66 Euro. Detaylara bakmak isterseniz de helsinkicard.com’a bir ziyaret edebilirsiniz.

Helsinki’de Nereler Gezilir?

Stockholm’ün muazzam gemi feribotlarından birinde Helsinki’ye ulaşırsanız, Helsinki’nin kalbine, birçok yere yürüme mesafesinde olan Güney Limanı’na ( South Harbour ) ineceksiniz. Eğer bu yolla Helsinki’ye gelecek olursanız zaten birçok tarihi ve gezilecek yerlere çok yakın olacaksınız.(Gezilecek yerlerin bir çoğunu harita üzerinde işaretledim. )

1809’da Finlandiya İsveç’ten Rus yönetimine geçtiğinde, Çarlık yönetimi, başkenti güneybatıdaki Turku’dan Helsinki’ye taşımaya karar verdi. Mimar Carl Ludvig Engel, bir başkent için uygun olan yeni bir şehir merkezi tasarlamakla görevlendirildi. Bunun ardından, Senato Meydanı’nı çevreleyen ve Market Meydanı’na yakın olan görkemli neo-klasik binalar kümesi, Helsinki’nin belirgin tarihi merkezi olarak kaldı.

Yeşilimsi kubbeleri ve Senato Meydanı’na ve Alexander II nin heykeline uzanan geniş merdivenleri olan göz kamaştırıcı beyaz Lutheran Katedrali de yine Carl Ludvig Engel tarafından tasarlandı. Bu kathedral, muhtemelen Helsinki’nin gezilecek yerlerinin başında gelmektedir.

Bu iki meydan arasında Senato Meydanı ile Pazar Meydanı arasında Tori Quarters adında tarihi binalar bulunmaktadır.  Burada çeşitli kafeler, restoranlar ve birde sinema bulunmakta.

Market Meydanı’na vardığınızda, 1 Mayıs’taki Vappu partisinin odak noktası olan Havis Amanda’nın çeşme heykelini göreceksiniz. Market Meydanı’nın hemen yanında ise Esplanade Parkı ve oranın meşhur restoranlarından biri olan Kappeli bulunmakta.

Market Meydanı’nın kuzey tarafındaysa Belediye Binası ve az ilerisinde de Cumhurbaşkanlığı sarayı, doğu tarafındaysa Uspenski Katedrali ve Skywheel Helsinki ( kişi başı 15 dakika için 12 Euro) yer almakta. SkyWheel’in yanında Allas Sea Pool adında açık deniz havuzu kompleksi var. Spa’sını , saunası ve havuzunu deneyebilirsiniz. Market Meydanı’nın güneyinde ise Kaivopuisto parkı bulunmakta.

Eğer vaktiniz varsa mutlaka Suomenlinna ve Seurassari adalarına gitmenizi tavsiye ederim. Suomenlinna ‘ya giden botlar Market Square’in oradan kalkıyor. Bilet fiyatları 5 Euro. (https://www.hsl.fi/en/tickets-and-fares) Seurassari’ye ise şehir merkezinden kalkan 24 numaralı otobüslerle gidebilirsiniz. Her iki adaya gitmeniz gerçekten çok zor olacaksa ben Seurasaari ‘nin daha iyi bir tercih olacağını düşünüyorum. Zaten her iki ada da birbirine çok benziyor. Mimari anlamda en dikkat çekici yerlerse Sibelius Monument ,The Church in the Rock, Ana Tren İstasyonu.

Çocuğunuzla Beraber Helsinki’de Neler Yapabilirsiniz?

Linnanmäki eğlence parkı, Finlandiya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesidir.  Ayrıca yine aynı yerde büyük bir akvaryum da var.

Linnanmäki  bir günün ardından hala enerjiniz varsa Sturenkatu 27’de tropikal hayvanların bulunduğu bir hayvanat bahçesi bulunmakta. Bunun dışında zoo of Korkeasaari de Helsinki’deki diğer bir hayvanat bahçesi . Buraya Market Meydanı’ndan ferry ile gidebilirsiniz.

Diğer bir yerse Pohjoinen Rautatiekatu 13’deki Doğal Tarih Müzesi, Finlandiya’nın en popüler üçüncü müzesidir. Burada değişik değişik dinazorlarla vahşi hayvanları göreceksiniz.

Çocuklarla gidebileceğiniz bir başka yerse tramvay müzesi (Töölönkatu 51 A). Müze ufacık ama birbirinden ilginç birçok tramvaya ev sahipliği yapıyor. İçlerine girmek de serbest.

Eğer gittiğinizde Helsinki yağmurluysa, kapalı macera parklarında da çocuğunuz epey keyif alacaktır. Şehir merkezine en yakın olanları, Ruoholahti Alışveriş Merkezi’ndeki HopLop (Itämerenkatu 21, metro: Ruoholahti) ve Helsingin leikkiluola / Helsinki Oyun Alanı’dır (Sörnäisten rantatie 6).

Son olarak çocuklarınız için orijinal bir şey arıyorsanız, Şık İskandinav kıyafetleri için Punavuoren Peikko (Uudenmaankatu 15) veya Harakanpesä (Eerikinkatu 12) deneyin.

Helsinki’de Nerede Denize Girilir?

Hietsu, şehir merkezinde ve şehrin en ünlü ve en popüler plajı.

Kent merkezinin dışında gitmeye değer plajlar da vardır.Örneğin, Kallahdenniemi. Buraya, Vuosaari metro istasyonundan  sonra otobüs no. 560 ve 816 ile gidebilirsiniz.

Diğer bir plaj da, Aurinkolahti plajını Vuosaari’de (metro istasyonu: Vuosaari) bulabilirsiniz. Aurinkolahti “Helsinki’nin Riviera’sı” olarak bilinir ve güneşli bir günde ziyaret etmek için güzel bir yerdir. 700 metrelik yüzme plajı ve marina, Aurinkolahti’nin en iyi özelliklerinden ikisidir.

Ancak, ironik olarak, Helsinki’nin en ilginç plajı, denizin değil, Vantaa Nehri kıyısında, Oulunkylä olarak bilinen bölgede bulunmakta. 21BX otobüsü ile şehir merkezinden ulaşabilirsiniz.

Helsinki’de Nerede Yemek Yenir?

Helsinki’nin en beğenilen restoranları, şık ortamlarda kaliteli yiyecekler sunuyor. En iyi restoranların çoğu şehir merkezinde ya da kısa bir yürüyüş mesafesinde. Özellikle yazın iyi restoranlarda rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim. Ana yemekler, 20 ile 80 Euro arasında.

Ask (Vironkatu 8, www.restaurantask.com) Güzel samimi bir lokanta.

Olo (Pohjoisesplanadi 5, www.olo-ravintola.fi) 1 Michelin yıldıza sahip bir restoran. Biraz pahalı bir yer ama.

Savoy (Eteläesplanadi 14, www.ravintolasavoy.fi) 1937’de kurulmuş bir klasiktir.  Sunday Times Travel Dergisi, Helsinki’deki en romantik yemek mekanı olarak Savoy’ı seçmiştir.

Juuri (Korkeavuorenkatu 27, www.juuri.fi) Fin yemekleri denemek isterseniz buraya bir uğrayabilirsiniz.

Chef & Sommelier (Huvilakatu 28, www.chefetsommelier.fi) Michelin yıldızlı diğer bir restoranda burası. Mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Biraz daha ucuz olsun sokak yemeği olsun derseniz de,

Fafa’s ( www.fafas.fi) Burası falafelleriyle meşhur.

Street Gastro (www.streetgastro.fi) Burası da lezzetli sandviçleriyle meşhur.

Döner Harju (Fleminginkatı 23) Canınız bizden birşey çekerse eğer buraya uğrayabilirsiniz.

Naughty BRGR (Lönnrotinkatu 13) Hamburger yemek isterseniz de burası Helsinki’nin en trend yerleri arasında yer alıyor.

Helsinki’de Gece Ne Yapabilirim?

Biraz dans etmek ve eğlenmek istiyorsanız eğer, Apollo Live Club (Mannerheimintie 16) ve The Circus (Salomonkatu 1–3 ) oranın en iyi mekanları arasında yer almakta.

Yok ben biraz arkadaşlarımla sohbet edeyim yeni kokteyler denemek istiyorum derseniz de A21 (Annankatu 21), Sling In (Mikonkatu 8) ve Liberty of Death (Erottajankatu 5) bu üç mekan Helsinki’nin en meşhur mekanları arasında.

Rock Barlar arasında da en bilindik yerler de Loose (Annankatu 21), Bar Bäkkäri (Pohjoinen Rautatienkatu 21)  ve Tavastian (Urho Kekkosen katu 4–6).

Lokal bira denemek isterseniz de Bier Bier (Erottajankatu 13), Kaisla (Kluuvi) ve One Pint Pub’ı(Ruoholahti) deneyebilirsiniz.

Helsinki’den Ne hediye Alabilirim? 

Ben hediye alabilecek açıkçası pek bir şey bulamadım. Gördüğüm kadarıyla herşey de çok pahalıydı. Yalnız  Finlandiya’nın çikolataları gayet lezzetliydi. Bir süper market görürseniz eğer çeşit çeşit almanızı tavsiye ederim.

Bunun dışında ülkede KDV oranı yüzde 24. Ülkeden ayrılırken de verginin yüzde 10-17 ‘lik kısmı iade ediliyormuş. 40 Euro’nun altında da vergi iadesi söz konusu değilmiş. Artık buna göre alışverişlerinizi yaparsınız.

Helsinki’de Alışveriş İçin En Uygun Yer Neresi?

Alışveriş yapmak ve kapalı alanda vakit geçirmek isterseniz, Kamppi Alışveriş Merkezi ‘nde (Urho Kekkosenkatu 1) tek bir çatı altında 150 outlet mağazısını bir arada bulabilirsiniz.

Bunun dışında Forum AVM klasik AVM tadında bir yer. Türkiye’deki AVM’lerden pek de bir farkı yok. Diğer meşhur bir AVM ise Galleria Esplanad. Tanınmış uluslararası markalı ürünlerin yanı sıra Marimekko ( Finlandiya’nın meşhur markası) mağazasını da barındırıyor. Ayrıca Tarsala Creation ayakkabı mağazası da burada. Tasarımcısı Juha Tarsala, dünyaca ünlü İtalyan yapımı kadın ayakkabıları ile biliniyor.

Son olarak Kluuvi Alışveriş Merkezi (Aleksanterinkatu 9) birkaç spor mağazası da dahil olmak üzere yaklaşık 35 mağazaya sahip.

Kısa Kısa Önemli Bilgiler…

 • Finlandiya’nın telefon +358.
 • Finlandiya’da birkaç GSM operatörü bulunmaktadır ve kapsama alanı Helsinki alanında yaklaşık olarak aynı.
 • Ayakkabınız topuğu kırılır veya ayakkabı tamiri konusunda acil bir ihtiyacınız olursa Forum ve Kamppi alışveriş merkezlerinde veya Helsinki Ana Tren İstasyonunda ayakkabı tamircisi bulabilirsiniz.
 • Polisi aramak isterseniz 112’yi çevirmeniz gerekiyor.
 • Vodafone Redd Finlandiya’da çalışmıyor.(2017 yılı itibariyle)
 • Finlandiya’daki musluk suyunun tadı gayet güzel. Gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.
 • Ülkenin para birimi Euro.
 • Mağazalar haftaiçleri genel olarak akşam 9’a kadar , Cumartesi günleriyse 7’ye kadar açıklar. Pazar günleriyse açık bir yer bulmak çok zor.
 • İnternete ulaşım konusunda Finlandiya’nın dünya lideri olduğunu söylediler. Test ettim onayladım. İnternetin olmadığı yer hemen hemen hiç yok. Helsinki City Open Wlan bağlantısı bir çok yerde vardı.
 • Hemen hemen herkes ingilizce biliyor.

 

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

2 Yorumlar

 1. Ne kadar açıklamalı bir yazı olmuş.Gitmek ve görmek isteyenler için harika gezi rehberi bence.Ama bu bahsi geçen arabadan çok saunanın olduğu yer tam benlikmiş.İlgimi çekti .Umarım bir gün gidebilirim.Teşekür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir