Ana Sayfa » Genel » Marmaris – Karya Turu Başlıyor…

Marmaris – Karya Turu Başlıyor…

Bayram öncesinde cuma günü çıkışlı Karya – Marmaris Turu satın almıştık. Biraz rötarın ardından otobüslere bindik. İstikametimiz Marmaris’ti. Ancak efsane bayram trafiği yüzünden o yolculuk şahsen bana çin işkencesi gibi geldi. Yol boyunca önce Susurluk’ta sonra da aydın İzmir otobanında yarım saatlik 2 mola verdik. Ama tabi artık sabırlar tükenmeye başlamıştı ki rehber bölgeyi tanıtmaya başladı. Tabi bir Aydınlı olarak havalara girmedim değil anlatılan hikayelere 🙂

Karya – Marmaris Turu İlk Durağımız: İztuzu Plajı, Dalyan ve Göcek
Muğla’ya geldiğimizde artık başlangıç saatinin üzerinden 15-16 saat geçmişti. Foto molası için bir yerde durduk gerçekten çok güzel bir manzarası vardı ama ben şuan yorgunluktan ve bıkkınlıktan oranın neresi olduğunu dahi hatırlamıyorum 🙂
İztuzu Plajı
İztuzu Plajı

Dalyana geldik, İztuzu plajına ulaşmak için küçük teknelere bindik  sazlıkların arasında öğle yemeği molası verdikten sonra plaja ulaştık. Yolda kral mezarlıklarını gördük, rehberimiz onlarla ilgili bilgiler verdi. Tabi şimdi çok uzun onları da sız kendiniz öğrenin :)Caretta caretta lar da vardı çok güzel,  yengeçleri atıyorlar suya caretta carettalar da onların kokusunu alıp onları yemek için sudan yukarı kalkıyorlar tabı bize görsel ziyafet oluyor ama onlar gariplerim ne hissediyor bilemiyorum.

İztuzu plajına ulaştığımızda kendimizi hemen suya attık, akşam üstü 5 gibi olmasına rağmen su berrak denebilirdi. İztuzu plajının bir özelliği de denize girilen taraf tuzlu diğer taraf ise teknelerin yanaştığı tatlı su. Plajda tuzlu gezmek istemiyorsan hemen diğer tarafa girip nispeten tatlı suyla duş alabilirsin 🙂 Plaj belediyeye ait, ama şezlong ve şemsiye paralı çok bir para değil ama olsun 🙂 Orada 1 saate yakın kaldık, genel olarak plaj güzeldi ulaşım yolu da baya eksantrik tabi tekneyle sazlıkların arasından falan. Dönüşte mavi yengeç yedik. Yemesi biraz enteresan eklem yerlerini koparıyorsun her yerden eti çıkıyor 🙂 Lezzetli bir tadı var, tavsiye ederim. Sazlıkların arasından geçerken Kaunos ve Byblisin hikayesini de dinledik 🙂 Gerçekliğini bilmiyorum ama yine bir hazin aşk  öyküsü.

Tekrar otobüslere bindik ve istikamet Göcek’ti. Göcek gerçekten çok güzelmiş. Göcek çarşıyı gezdik, kordonda yürüdük ve bir bardak çay içtik. Tabi biraz fiyatlar yüksek belli ki kalite de yüksek. Cunda tadında ama daha iyisi. Restoranlarda bir balık yiyemedik içimizde kaldık. Ama doğasına, ortamına, havasına bayıldık. Gerçekten bir daha sadece Göcek için bile gidilebilir. Ne yazık ki orda çok kalamadık ama tadı damağımızda kaldı. Tekrar otobüslere binip  otele ulaşmaya 2 saat yolumuz kaldığını öğrendiğimiz de hepimizin hali içler acısıydı ama sağ salim otele ulaştık ve ertesi gün için dinlenmeye çekildik.

Karya – Marmaris Turu İkinci Günümüz
İkinci günkü programımız tekne turuydu. Otelden ayrıldık İçmeler’de kalıyorduk zaten, oradan Akyaka’ya geldik. Azmak çayında yine tekneleri beklerken ben orada suya girdim buz gibiydi ama tertemizdi. Azmak çayında teknelerle ilerlerken inanılmaz bir güzellik vardı, yemyeşil suyun altında balıklar, sazlıklar, ördekler… İnsan gerçekten orada yaşayan insanlara imreniyor.  Teknelerin olduğu yere geldik kendi teknemize bindik ve koyları dolaşmayı başladık.
İlk koy Sedir adasıydı, Kleopatra için kum getirilmiş oraya sevgilisi tarafından gibi gibi hikayeler anlatılıyor ama onu bunu bilmem de gerçekten güzeldi  denizi,aslında kalker damlacıklarından oluşan kumla bol bol peeling yaptık. Ama oradan kum götürmek de yanında yasakmış, duş almayı zorunlu kılıyorlar adadan ayrılırken.  Oraya tekneyle gidiyorsunuz ama ada içine müze kartla ya da biletle giriyorsunuz. Biz sedir adasını da beğendik, tiyatro da kalmış antik çağdan ama denizinin gölgesinde kalmış açıkçası çoğu kişi denizde kalmaktan çıkıp tiyatroya bile bakmadı.

İkinci koyumuz İnce kumdu. Orası da fena değildi ama sahilinden denize giren çoktu teknede baya kıyıya yakın yanaşınca benim için bir esprisi kalmadı koy olmasının.Üçüncü koyumuz lacivert koydu. Orası gerçekten çok güzeldi lacivertliğinin sebebi derinliğinden ama gerçekten biz bayıldık oraya. Poseidon’un evi olarak geçiyormuş tarihte.Dördüncü koyumuz Gelibolu’ydu. Ben orda denize girmedim bir yorum yapamicam . Ama dışarıdan baktığım kadarıyla pek de bir cazibesi yoktu.

Tekne turumuz bittikten sonra ilk olarak Aşıklar Yoluna daha sonra da otele geri döndük,  akşam yemeği ve dinlenmenin ardından ekstra tur olarak Marmaris merkezdeki Areena Clup a gittik, benim için orası da işkenceydi çünkü çok kalabalık sıcaktı, olduğumuz yerin üstünde sürekli meşaleler yanıp sönüyordu. Marmaris’in en büyük clubıymış, giriş 15 . Büyük bir yer, ama benim tarzım değil. Yalnız insanlar eğleniyordu sorun bende olabilir. 1 saat zor dayandım, çıktık sahildeki Kahve Dünyası’na gittik. Biraz oyalandıktan sonra ortak belirlenmiş saatte ekiple buluşup otele döndük ve bir sonraki gün için odalara çekildik.

Karya-Marmaris Turu Jeep Safari Günü
Üçüncü gün unutulmazdı 🙂 Jeep Safari günü . Tur iki seçenek sundu ya tekne turu ya da jeep safari. Çoğu kişi jeep safariyi seçti. Otele geldi 3 tane jeep, biz de tur ekibi olarak 3 tane jeep e dağıldık bizim ekibimiz çok eğlenceliydi zaten birbirimizle kaynaşmıştık da baya bir savaş takımı olduk :)Şoförümüz de azcık saykoydu biz gibi dağlık alanlardan geçtik ilerledik ve sorasında herkes bir araya geldi su tabancalarımızı aldık 10 tl ye kiraladık, sular jeep lerin içindeydi zaten orada da bir rehber vardı hem foto çekip hem de videoya aldı tüm savaş boyunca. Ama çok fazla grup vardı sayamadığımız kadar jeep geldi, bu arada yabancılar da çoktu jeeplerin içinde. 1.5 – 2 saate yakın su tabancasıyla yanımızdan arkamızdan geçen jeeplerdekileri ıslattık ama son yere geldiğimizde en çok su bizde kaldığı için tabiki şampiyon biz olduk 😀 Yalnız biraz daha devam etseydik benim içimdeki eşkıya ortaya çıkacaktı 🙂 Baya eğlenceli oluyor ama sen ıslandığın kadar eşyalarında ıslanma riski olduğu için hep poşetlere sardık çantaları telefonları cüzdanları yoksa jeep in içi de sırf su oluyor.

Su savaşı bittikten sonra go karta gittik orada hem kuruduk hem de go kart yapan arkadaşlarımız oldu. Oradan dans ederek son ses müzikle Turgut Şelalesi’ne geldik, oradaki su da çok soğuktu ama biz tabı yine girdik suya.Turgut şelalesinden Turgut köyü’ne geldik orda bir kahvede bir ağaç vardı dilek ağacı, orada ağacın etrafında döndük 3 kez işte laf olsun torbada olsun diye dilek diledik ağaca değdik 🙂

Oradan da yine jeep lerle kız kumuna gittik. Yürüyorsun yürüyorsun denizin içinde hala su dizlerinde bize pek manalı gelmediği için yürümedik tabi ( deniz bu arada çakıl orada , ayağınıza da batıyor). Orayı rehber suda yürüyen insanların olduğu yer olarak anlattı. Sahilden bakan biri denizin içindeki kişiyi sanki suyun üzerinde yürüyor gibi görüyor orada. Çok kalabalıktı ve anca açıklar temizdi, biz de biraz açıklarda yüzdükten sonra kafesinde oturduk ama orası bize pahalı geldi çay 5 tl  şezlong 20 TL. Oradan ayrıldıktan sonra otele geri döndük ve istanbul’a geri dönüş için valizimizi hazırlayıp ertesi gün için dinlenmeye çekildik.

Karya – Marmaris Turu Son Gün

Turumuzun son gününde otelden ayrıldık. Datça’ya gitmek üzere yola çıktık. Yolda manzara harikaydı. Sürekli otobüsten fotoğraf çektik ama yollar baya virajlıydı, Datça ya neden büyük otellerin gelmediğini o yolları geçerken daha iyi anladık o yüzden o kadar güzel ve şirin kalabilmiş. Datça yolu boyunca yeşillik ve mavi hep iç içeydi. Yolun çok güzel manzarası vardı gerçekten.

Önce eski Datça’ya geldik. Can Yücel evine gittik tabi içeriye giremiyoruz ama kapısındaki yazıları okuduk sokağa adını vermişler Can Yücel’in.Eski Datça’nın sokakları da çok güzel bol bol foto çekildik hemen girişteki evleri hep süslemişler restore etmiştir, daha yukarılara doğru evler biraz daha eski kalmış. Can yücelin her zaman gittiği iddia edilen kahveye gittik orada biz de kahve içtik can yücele bir köşe ayırmışlar orada oturduk yarım kalan şarabının fotosunu çektik .
Oradaki köylü teyzeler de hep el işi yapıyorlar taçlar, bileklikler, kolyeler. Ben eve bir de kendime bir şeyler aldım. Sonra yeniden otobüse bindik ve bir 10 dk sonra yeni Datça ya vardık. Datça’nın balı, bademi, balığı meşhurmuş. Ama ben hiç birinden yemedim de almadım da. Ayrıca tur nedeniyle Datça’nın hiçbir ‘bük’ üne de gidemedik. İçimizde kaldı. Çünkü esas güzelliği Datça’nın koylarıymış. Bir sonraki seyahatimiz de kesinlikle başlı başlına Datça olacaktır. Çünkü turun son günü olduğu için sadece 2.5 saat kalabildik ve hiç etrafını gezemedik. Yenecek şeyleri yiyemedik. Ama merkezden girmemize rağmen denizi gerçekten güzeldi kaldı ki koylarını hiç düşünemiyorum. Bir de sahildeki çay bahçeleri son derece ucuzdu. Çok şaşırdık ve hep yerli turist vardı. Datça’dan ayrılırken kara kara acaba uçakla mı dönsek diye de uçak biletlerine bakmadık değil. Çünkü en kötü kısım otobüsle dönme başlamıştı. Son olarak akşam yemeğimizi Şirince’de Ocakbaşı restaurantta yedikten sonra ve İstanbul’a doğru yola koyulduk.
Özetleyecek olursam Marmaris ve çevresi gerçekten çok güzel. Doğayla deniz nasıl bütünleşir diye görmek istiyorsanız mutlaka gidin ve görün derim. Biz çok memnun kaldık, kaldı ki turda da 2. 3. Kez aynı bölgeye gelenler vardı. Datça ve Göcek içimizde kalanlar, biz de kesinlikle bu bölgeleri yeniden gezmek istiyoruz.
KARYA- MARMARİS TURU ÜCRETE DÂHİL OLAN HİZMETLER
 • Otellerde 3 Gece Y.P Konaklama
 • Mercedes Tourismo‐Travego / Neoplan Cityliner‐Tourliner / Mıtsubıshı Safır Marka Lüks Otobüsler ile Ulaşım
 • Çevre Gezileri
 • Jolly Tur Otobüs içi İkramları
 • Jolly Tur Güvencesi
 • Otellerde Açık Büfe 3 Sabah kahvaltısı
 • Otellerde Açık Büfe veya Set menü 3 Akşam Yemeği
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
KARYA MARMARİS TURU ÜCRETE DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER
 • Tüm Öğle Yemekleri
 • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
 • Tüm Özel Harcamalar
 • Gece Turları
 • Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar
 • Müze Ören Yeri Girişleri ve tekne ücret ﴾ 110,00 TL ﴿
ÖĞLE YEMEKLERİ:
 • Jeep Safari‐Restaurant da öğle yemeği‐ ﴾ Alabalık veya Köfte veya Tavuk ana sıcak seçmeli +Makarna+Salata ﴿extra tur ücretine dahil
 • Marmaris tekne turu‐Teknede öğle yemeği‐ ﴾ızgara tavuk veya köfte+makarna+Salata﴿ 10,00 TL
 • Gökova tekne turu ‐ Teknede öğle yemeği ﴾ Izgara Çupra+limitsiz Salata+Karpuz 15,00 TL veya Izgara tavuk ve köfte + Makarna + Salata +Karpuz ﴿ 12,00 TL
 • Dalyan kanal turu ‐ Restaurant da öğle yemeği – ﴾ Açık Büfe Yemek ﴿17,00 TL

KİŞİ BAŞI TUR FİYATI : 699 TL

Okuduğunuz için teşekkür ederim …

Check Also

Erzurum’da Nerede Cağ Kebabı Yenir?

Erzurum’un gezilecek yerlerinin yanında yemekleri ile de ön plana çıkan bir şehir, tabi herkesin olduğu …

Erzurum – Gezilecek En İyi 30 Yer

Erzurum, Türkiye’nin en özel şehirlerinden bir tanesi. Yemekleri, kutsal mekanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle tam …

International K9 Horse Club At Çiftliği’nde Ata Binme Keyfi

Bebeğimize biraz hayvan sevgisi kazanması amacıyla denediğimiz yerlerden bir tanesi International K9 Horse Club At …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir